Zima szybko cofa się na wschód. Odwilż na przeważającym obszarze Polski. Termometry pokazały ponad 10°C

Zima szybko cofa się za naszą wschodnią granice. Proces topnienia pokrywy śnieżnej nie tylko przyspiesza za sprawą wzrostu temperatury, ale także występujących opadów deszczu. W poniedziałek na południowym – zachodzie Polski odnotowano ponad 10°C. Ostatnio tak wysoką temperaturę na tej stacji synoptycznej odnotowano 20 listopada 2023 r.

Zima termiczna dobiegła końca w drugiej dekadzie grudnia

Zapowiadaliśmy już na początku grudnia, że w drugiej dekadzie miesiąca czeka nas silna odwilż. Prognozy te sprawdziły się bardzo dobrze i obserwujemy początek odwilży w całej Polsce. Wygląda na to, że początek miesiąca przyniósł najniższe temperatury i kolejne tygodnie będą na ogół charakteryzować się temperaturami wyższymi od średniej wieloletniej z lat 1991-2020 r., co potwierdza nam najnowsza predykcja pochodząca z modelu ECMWF.

Prognoza średniej anomalii tygodniowej, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski

silna odwilż w Polsce
Silna odwilż w Polsce może utrzymać się dłużej. Źródło: CMM IMGW

Najcieplejszy dzień w Polsce od 20 listopada 2023 r.

Już na przełomie 1 i 2 dekady obserwowaliśmy wyraźną odbudowę cyrkulacji strefowej atmosfery i początek odwilży w pasie dzielnic zachodnich. Po drugim weekendzie grudnia zimne powietrze arktyczne zostało odsunięte za naszą wschodnią granicę przez fronty atmosferyczne o charakterze okluzji ciepłej. Proces topnienia pokrywy śnieżnej został przyspieszony przez występujące opady deszczu. Dlatego w wielu regionach rozpoczęły się silne roztopy. Zima termiczna wycofała się od poniedziałku za naszą wschodnią granicę. Najdłużej mróz występował na stacjach synoptycznych na wschodzie, północnym – wschodzie. W kolejnych dniach na przeważającym obszarze Polski zaniknie pokrywa śnieżna. Dziś w zachodniej części kraju temperatura sięgała aż 8-11°C. Średnia dobowa temperatura w kolejnych dniach będzie charakterystyczna dla przedzimia i zaawansowanej jesieni termicznej. Zima termiczna oddalać ma się coraz bardziej na wschód Starego Kontynentu.

Zanotowana temperatura maksymalna na stacjach synoptycznych IMGW-PIB dziś

zima cofa się na wschód
Zima wycofała się z kraju

Silna odwilż już w Polsce

Na początku nowego tygodnia pogoda jest kształtowana przez cyrkulacje strefową atmosfery i niże baryczne wraz z układami frontalnymi wchodzącymi w jej skład. Przeważający obszar Polski jest już w cieplejszej masie polarnomorskiej. Dobiegł końca dłuższy okres z zaleganiem mroźnych, lecz przetransformowanych mas powietrza pochodzenia arktycznego. Jeszcze dziś na północnym – wschodzie występowały początkowo opady marznącego deszczu i deszczu lodowego oraz przejściowo mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem, ale i na Suwalszczyźnie temperatura przeszła w końcu na wartości dodatnie.

Zobacz też: Koszmarny mróz do -50 stopni w grudniu

Temperatura powietrza zanotowana, 11 grudnia 2023 o godzinie 12:00 czasu lokalnego w Polsce

odwilż w kraju
Odwilż w całej Polsce. Źródło: CMM IMGW

Odbudowała nam się cyrkulacja atlantycka, dlatego napłynęły cieplejsze masy powietrza i poprawiła się jakość powietrza. Zima cofa się na wschód Europy

Liczne fronty atmosferyczne przemieszczają się od kilku dni z zachodu, południowego – zachodu, przynosząc wzrost zachmurzenia i występowanie opadów atmosferycznych w formie ciekłej, co w istotny sposób przyspiesza proces topnienia pokrywy śnieżnej.

Poniższa mapa pokazuje nam grubość i zasięg pokrywy śnieżnej w poniedziałek, 11 listopada 2023 o godzinie 7:00 czasu urzędowego w Polsce. Postępująca odwilż przyczyniła się do tego, że śnieg stopniał w krótkim czasie w pasie Pomorza Zachodniego, Ziemi Lubuskiej, ale także Wielkopolski i Kujaw. Resztki śniegu zalegały dziś jeszcze rano w pasie województw północnych, ale w kolejnych dniach z pewnością zanikną.

Grubość pokrywy śnieżnej, 11 grudnia 2023 o godzinie 7:00 czasu urzędowego na stacjach synoptycznych w Polsce

odwilż w Polsce
Duża odwilż w Polsce. Zima cofa się na wschód. Ubywa regionów ze śniegiem. Źródło: CMM IMGW

Najchłodniejsza część grudnia za nami. Okresy cieplejsze będą przeważać

Z prognoz numerycznych wynika, że w drugiej dekadzie grudnia temperatura będzie wyższa od średniej klimatologicznej z lat 1991-2020 r. Będą przeważać opady deszczu na nizinach, ale czasem w nieco chłodniejszych masach powietrza, pojawi się deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Jednak przeważnie utrzymująca się temperatura dodatnia w ciągu dnia nie pozwoli, aby śnieg utrzymał się dłuższy czas. Zima na nizinach i wyżynach prawdopodobnie całkowicie zaniknie po 15 grudnia 2023 r. Śnieg powinien utrzymać się głównie w rejonach górskich i podgórskich, lecz i na tym obszarze biały puch ma mieć tendencje do osiadania i topnienia z uwagi na coraz wyższe temperatury i okresową odwilż.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na okres od 11.12.2023 r. do 20.12.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

odwilż powoduje, że zima cofa się na wschód
Odwilż utrzyma się przez całą drugą dekadę grudnia. Święta również mogą nie być śnieżne poza górami. Źródło: CMM IMGW-PIB

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na okres od 11.12.2023 r. do 20.12.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

odwilż w wielu regionach
Ocieplenie w Polsce. Źródło: CMM IMGW

Prognozowana orientacyjnie średnia dobowa temperatura powietrza na okres od 11.12.2023 r. do 20.12.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

odwilż w Polsce
Odwilż w wielu regionach. Ustąpiła zima termiczna na dłużej. Źródło: CMM IMGW

Sporo opadów ciekłych w kolejnych dniach. Okresami popada śnieg i deszcz ze śniegiem, ale będą to tylko epizody w chłodniejszych masach

W kolejnych dniach najwięcej deszczu spadnie na zachodzie i centrum Polski. Mniej na północy i wschodzie. Nie zmienia to faktu, że do końca tygodnia będzie okresami padać w całym kraju. Na ogół mają być to opady deszczu, co pozwoli na szybki zanik pokrywy śnieżnej w wielu regionach centralnej i wschodniej Polski.

Silna odwilż w Polsce. Zima termiczna daleko od naszego kraju w kolejnych tygodniach

Prognozowany zasięg i wysokość opadów do 15 grudnia 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

odwilż w Polsce i zima termiczna za naszą wschodnią granicą
Topnienie pokrywy śnieżnej przyspieszą liczne opady deszczu w kolejnych dniach

Szybki ubytek pokrywy śnieżnej będzie powodować dalszy wzrost poziomu wód w rzekach, co w konsekwencji może doprowadzić do podtopień. Odwilż będzie najsilniejsza w pasie województw zachodnich, tj. Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej oraz w Wielkopolsce i częściowo na Pomorzu Zachodnim, gdzie termometry pokazywać będą okresami nawet 7-11°C. Najsłabsza okaże się na wschodzie, północnym – wschodzie. Zima termiczna może nie wrócić nawet na okres świąteczny, wskazują na to najnowsze predykcje modeli europejskich i amerykańskich. Możliwe są nawet groźne wichury w kolejnych tygodniach w związku z aktywną cyrkulacją atlantycką. O wszelkich zmianach będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem.

Fanipogody.pl