Zima z mrozem sięgnęła południa Polski. Nawet 13 cm śniegu. Pokazujemy, gdzie leży biały puch

Zima z mrozem sięgnęła polskich gór. Pokrywa śnieżna leży nie tylko miejscami w Karpatach, ale także w Karkonoszach. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze prognozy modeli numerycznych na kolejne tygodnie.

Zima w górach

Od kilku dni wskazujemy, że zimowa aura zapanowała szczególnie w wyższych partiach polskich gór. Pokrywa śnieżna w środę rano leży już od około 1050-1100 m n.p.m. Jeszcze więcej śniegu leży 1500-1900 m n.p.m. Najwięcej śniegu zalega na Kasprowym Wierchu, bo aż 13 cm. Dziś obserwujemy kolejne opady zimowe szczególnie w Karpatach.

Prognozy numeryczne wskazują, że w kolejnych tygodniach listopada nie zabraknie opadów śniegu na obszarach górskich, a nawet i podgórskich.

Zimowa pogoda na południu Polski

Modele numeryczne sugerowały, że pod koniec ubiegłego tygodnia i początku bieżącego, pojawią się większe opady śniegu, które spowodują znaczny przyrost pokrywy śnieżnej i występowanie całodobowego mrozu przez kilka dni z rzędu w wyższych partiach polskich gór. Zapanowała tam prawdziwa zima i warunki na szlakach górskich stały się trudne. Po ostatnich opadach śniegu pokrywa śnieżna na Kasprowym Wierchu wzrosła w ciągu doby z 10 cm do 13 cm. Na Hali Gąsienicowej dziś o świcie leżało 11 cm, natomiast w Dolinie Pięciu Stawów 10 cm, aczkolwiek na Polanie Chochołowskiej zaledwie 2 cm.

Zobacz też: Silna śnieżyca na północy w kolejnych dniach. 

Trudne warunki do uprawiania turystyki w górach

Lepiej bez doświadczenia, raczków i raków nie wypuszczać się w wyższe partie gór, gdyż szlaki górskie są śliskie i oblodzone. Dlatego o wypadek w górach nie jest trudno.

Z prognoz wynika, że śniegu przybędzie w kolejnych tygodniach mijającego miesiąca na obszarze Karpat i Sudetów. Strefy frontowe przynieść mogą dlatego kolejne opady śniegu o znacznym natężeniu. Już dziś, tj. 8 listopada 2023 r. śnieg padał w Tatrach i to około 1000-1100 m n.p.m. Ponadto słabe opady zimowe obserwowano także na szczycie Karkonoszy.

Większe opady śniegu w prognozach

Prognozy numeryczne wskazują do końca tygodnia na szczytach Tatr będzie leżeć nawet 10-18 cm białego puchu. Zima więc na tym obszarze będzie się umacniać. Do połowy listopada nie będzie na nizinach i wyżynach warunków do występowania zimowej aury. Wyjątek będą tu stanowić Karpaty i Sudety. Sytuacja ma szanse zmienić się w okolicach drugiej połowy listopada, natomiast wstępnie prognozy sugerują znacznie chłodniejszą trzecią dekadę miesiąca z możliwymi akcentami zimowymi na nizinach. Prawdopodobnie trwałej zimy z tego nie będzie.

Prognoza wysokości pokrywy śnieżnej w Tatrach na 11 listopada 2023 r. według modelu SWISS-HD

śnieg w górach
Zimowa pogoda

Grubość pokrywy śnieżnej, 8 listopada 2023 o godzinie 7:00 czasu lokalnego na stacjach synoptycznych IMGW-PIB

zima w górach
Zima w polskich górach. Dane: CMM IMGW

Zima w Sudetach, 8 listopada 2023 o godzinie 7:00 czasu lokalnego na stacji synoptycznej IMGW

zima w Polsce
Zima w Karkonoszach, jednak na nizinach nieprędko powiew zimy. Dane: CMM IMGW

Pokrywa śnieżna w Tatrach i na Podhalu, 8 listopada 2023 o godzinie 7:00 czasu lokalnego na południu Polski

zima na południu
Zima na południu Polski. Dane: CMM IMGW

Wczorajsza zimowa aura na Kasprowym Wierchu o złotej godzinie ze znaczną pokrywą śnieżną

kasprowy wierch i złota godzina
Kasprowy Wierch o złotej godzinie i zimowa pogoda wczoraj. Źródło: TOPR

Dolina Pięciu Stawów Polskich – Przedni Staw

Zimowa pogoda w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Źródło: TOPR

Dolina Pięciu Stawów Polskich – Buczynowa Dolina

zima w górach
Zimowa pogoda w górach. Fot: TOPR

Hala Gąsienicowa – widok na Granaty

zima w górach
Zima na Hali Gąsienicowej. Fot: TOPR – IMGW-PIB
Hala Gąsienicowa – widok na Kasprowy Wierch
śnieg w tatrach
Zima w Tatrach. Fot: TOPR – IMGW-PIB

Dolina Chochołowska

zima w górach
Zima około 1100 metrów n.p.m. w górach. Fot: TOPR

Prognozy numeryczne śledzimy na bieżąco i o pierwszym poważniejszym ataku zimy na nizinach będziemy informować na łamach naszego portalu. Dlatego zachęcamy do częstego odwiedzania naszje portlau.

Fanipogody.pl