Potężny atak zimy nadejdzie. Nawet 40-60 cm śniegu i potem tęgi mróz poniżej -25°C w Europie. Antycyklon wpłynie również na pogodę w Polsce

Silny atak zimy na północy Europy. Dodatkowo po śnieżycy chwyci silny mróz, który pojawi się w obszarze pogodnego antycyklonu w północnej części europejskiego obszaru synoptycznego.

Tegoroczny marzec jak do tej pory zapisuje się jako bardzo ciepły w Polsce. Rzadkie okazują się okresy ze śniegiem i większym mrozem. Do 14 marca 2024 r. średnia obszarowa anomalia temperatury wynosi około 3.3°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Pierwszy miesiąc meteorologiczne wiosny jest więc na dobrej drodze, aby zapisać się jako ciepły, a nawet bardzo ciepły. Aczkolwiek znacznie suchszy niż luty.

W tym samym czasie niskie temperatury i silne opady śniegu nie odpuszczają na obszarze Półwyspu Fennoskandzkiego, gdzie w najbliższym czasie prognozowany jest miejscami przyrost pokrywy śnieżnej do 20-40 cm. Natomiast wysoko w górach na obszarze Skandynawii do 60 cm. Tuż po przejściu śnieżycy pojawi się pogodny antycyklon, który zbudowany będzie z mocno wychłodzonej masy pochodzenia arktycznego. Modele NWP zakładają, że w tym miesiącu zobaczymy dwucyfrowy mróz w niektórych rejonach Skandynawii. Realne są spadki temperatury poniżej -25°C/-20°C.

Prognozowana temperatura powietrza na 17 marca 2024, 06 UTC według modelu ECMWF dla Europy Północnej

silny mróz i potężny atak zimy
Silny mróz i potężny atak zimy

Nie ulega wątpliwości, że zimowa pogoda będzie utrzymywać się w północnej części Skandynawii, gdzie w kolejnych godzinach zaznaczy się ośrodek niżowy Gabriell z układem frontów atmosferycznych, jaka zaznaczy się m.in na tym obszarze Europy w okresie od 15-17 marca 2024 r. Prognozowane są intensywne opady pochodzenia wielkoskalowego, co spowoduje poważne utrudnienia komunikacyjne. Będą to wielogodzinne opady zimowe, które przemieszczą się z zachodu na wschód Skandynawii, radykalnie, zmieniając warunki pogodowe. Natomiast w Polsce przyniesie on burze.

Prognozowany zasięg i intensywność ataku zimy na 15 marca 2024, 21 UTC według modelu ECMWF dla Europy Północnej

potężny atak zimy
Potężny atak zimy w Skandynawii, 15 marca 2024

Atak zimy i siarczysty mróz w Europie Północnej

Rozwijający się w zimnym i ciężkim powietrzu arktycznym antycyklon przyczyni się do spowolnienia ruchu ośrodka niskiego ciśnienia ulokowanego nad północną częścią Europy. Co ciekawe, w jego ciepłym wycinku zostanie zaciągnięta bardzo ciepła masa powietrza z południa do Polski, dodatkowo pojawią się lokalne burze. Dziś może zagrzmieć m.in na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, ale prawdopodobieństwo zanotowania wyładowań atmosferycznych okaże się niskie. Zdecydowanie więcej burz spodziewamy się w sobotę szczególnie na zachodzie, centrum, południu i wschodzie. Jeszcze w piątek i sobotę termometry pokażą nawet 9-18°C. Jednak w niedzielę i poniedziałek temperatury spadną i prognozowane są nocne i poranne przymrozki. Dodatkowo możliwy jest akcent z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w poniedziałek na nizinach i wyżynach. Aczkolwiek zimy z tego nie będzie. Możliwe jest krótkotrwałe zabielenie krajobrazów.

potężny atak zimy i siarczysty mróz w Europie Północnej

Prognozowane śnieżyce i burze w Europie, 16 marca 2024, 15 UTC

potężny atak zimy
potężny atak zimy w Europie Północnej, natomiast w sobotę burze nad Polską

Prognozowany zasięg i intensywność ataku zimy na 17 marca 2024, 00 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Europy Północnej

silna śnieżyca
Silna śnieżyca w Europie Północnej

Silne śnieżyce w Europie Północnej, akcent zimowy pod koniec weekendu i na początku przyszłego tygodnia w Polsce

Płytki niż będzie przechodził w pobliżu Polski już w niedzielę i poniedziałek, przynosząc ochłodzenie i opady śniegu. Jego ruch zostanie spowolniony na wschód Europy przez szybko umacniający się wyż z centrum nad Skandynawią. Modele prognozują, że u schyłku kalendarzowej zimy wystąpi silny mróz na północy Starego Kontynentu, ze szczególnym uwzględnieniem Norwegii i Szwecji. Nowy tydzień rozpocznie się z bardzo niskimi temperaturami na północy i wschodzie Europy, gdzie prognozowane są spadki temperatury poniżej -25°C/-20°C, uwzględniając także pomiary przy gruncie i na 2 metrach.

Zobacz też: Burze z gradem przejdą nad Polską. Wiosenne zjawiska burzowe pojawią się na dniach w kraju i przerwą silne ocieplenie

Prognozowany zasięg i grubość pokrywy śnieżnej w północnej części Europy od 15.03.2024, 00Z do 18.03.2024 r. według modelu ARPEGE

silny mróz i śniezyce w Europie Północnej
Silne opady śniegu w Europie Północnej i silny atak zimy

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com