Atak zimy spowoduje paraliż na drogach. Ponad 50-100 cm śniegu i mróz -20°C. Zima przypomni o sobie w tym regionie Europy

Atak zimy spowoduje paraliż na drogach. Wiemy, w których regionach europejskich zima da się mocno we znaki. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze prognozy modeli numerycznych.

Duży mróz po uderzeniu śnieżyc w prognozach

Najnowsze prognozy nie pozostawiają złudzeń, że silny atak zimy nie nawiedzi Polski w kolejnych dniach. Czekają nas jednak mroźne noce, gdy temperatura przy gruncie może spadać w obszarach rozpogodzeń poniżej -10°C. Wyjątkiem, gdzie w kolejnych dniach spaść może śnieg będą rejony górskie i podgórskie oraz w poniedziałek północny wschód naszego kraju, lecz zimy z tego nie będzie. Okaże się to tylko krótkotrwały epizod zimowy. Modele numeryczne wycofały się z większych opadów śniegu na nizinach przynajmniej do połowy marca. Zamiast tego częściej padać ma deszcz. Natomiast w kolejnych dniach będą takie regiony w Europie, które doświadczą obfitych opadów śniegu, które mogą spowodować poważne utrudnienia komunikacyjne.

Prognozowany silny mróz na 11 marca 2024 r. w krajach alpejskich według modelu francuskiego ARPEGE po przejściu śnieżyc

silny mróz w Alpach
Silny mróz w krajach alpejskich

Jeszcze w tym tygodniu silny atak zimy pojawi się w Europie. Kilka krajów alpejskich w okolicach weekendu zostanie dotkniętych obfitymi opadami śniegu, które doprowadzą do szkód i utrudnień na drogach. Istotnie wzrośnie również zagrożenie lawinowe w tych regionach. Silny atak zimy przyniesie m.in cyklon, który utworzy się na pofalowanym froncie atmosferycznym.

Prognozowany zasięg i intensywność opadów śniegu na 8 marca 2024, 21 UTC według modelu ECMWF dla krajów alpejskich

silny atak zimy w Alpach
Gwałtowny atak zimy w weekend na obszarze Alp

Niebezpieczna pogoda w Europie. Śnieżyce połączone będą z silnym wiatrem i zawiejami oraz zamieciami śnieżnymi

Silny atak zimy ponownie więc da się we znaki w krajach alpejskich, które w minionych tygodniach wyjątkowo często doświadczają silnych i późnych nawrotów zimy, które prowadzą nawet do zamknięcia autostrad i poważnych utrudnień komunikacyjnych. Ścieranie się mocno zróżnicowanych fizycznie mas powietrza powoduje korzystne warunki podczas przechodzenia ośrodków niskiego ciśnienia do występowania silnych opadów zimowych. W obszarach górskich i podgórskich Alp w kolejnych dniach prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej, który sięgnie nawet 50-80 cm. Najwięcej spadnie go w szczytowych partiach gór.

Silny atak zimy w Alpach

Prognozowany zasięg i intensywność opadów na 9 marca 2024, 00 UTC według modelu ECMWF dla krajów alpejskich

silny atak zimy w krajach alpejskich
Intensywne śnieżyce w Alpach

Silny atak zimy w Alpach

Obfite opady ciężkiego, mokrego śniegu prognozowane są zwłaszcza w okresie od 8-10 marca 2024 r., gdy ta część Europy znajdzie się w zasięgu cyklonu przemieszczającego się wzdłuż falującego frontu atmosferycznego zbudowanego na dużym kontraście termicznym. Duże sumy opadowe w postaci śniegu są prognozowane szczególnie w południowej części szwajcarskich Alp, ale także miejscami na południowym wschodzie Francji oraz w północno zachodniej części Włoch. Prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej w ciągu godziny o ponad 3-5 cm, dlatego do końca weekendu w Alpach spadnie miejscami ponad 100 cm świeżego śniegu.

Prognozowany silny atak zimy w krajach alpejskich, 10 marca 2024, 00 UTC według modelu ECMWF

Atak zimy w kolejnych dniach w Alpach

Silny atak zimy w Europie i ulewy oraz opady marznące

W cieplejszym sektorze niżu pojawią się za to opady deszczu, ale na pograniczu ciepłej i chłodnej masy powietrza mogą mieć charakter marznący powodujący gołoledź. Szczególnie na południu i zachód od wielogodzinnej, wielkoskalowej śnieżycy. Prognozowany jest w tej części kontynentu europejskiego duży kontrast temperaturowy. Na obszarach podgórskich i górskich Alp będą bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki górskiej. Wystąpi realne zagrożenie dla zdrowia i życia, istnieje ryzyko, że pojawią się kolejne lawiny.

Zobacz też: Pogoda długoterminowa na kwiecień 2024 r. Przymrozki, śnieg i burze oraz fale ciepła. Aura może zaskoczyć Polaków

Prognozowany atak zimy na 10 marca 2024, 06 UTC według modelu ECMWF dla krajów alpejskich

silny atak zimy w Europie
Silna śnieżyca w weekend

Prognozowany intensywny atak zimy w krajach alpejskich, 10 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF

atak zimy w Alpach
Intensywne opady zimowe w Alpach

Ponad 100 cm świeżego śniegu wysoko w Alpach

Co ciekawe w tej części Starego Kontynentu nie powinniśmy się spodziewać rychłego ustąpienia zimy. Przynajmniej do pierwszej połowy marca, ale być może i dłużej nie widać, aby w Alpy nadeszła większa odwilż, powodując szybką redukcję pokrywy śnieżnej. Natomiast w Polsce pierwsza połowa marca zapisze się jako ciepła z odchyleniem temperatury o 3°C od normy wieloletniej. Nawrotu zimy do Polski nie widać przynajmniej do przełomu 2 i 3 dekady marca, ale przymrozki mogą mieć miejscami nocami i o świcie. Szczególnie w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień.

Przeczytaj też: Burze i nawałnice. 250 tysięcy wyładowań doziemnych. 

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 11 marca 2024, 21 UTC według modelu ARPEGE

atak zimy w krajach alpejskich
Duży przyrost pokrywy śnieżnej w krajach alpejskich

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, tropicaltidbits.com