Atak zimy zmierza przez Polskę. Spadło ponad 10 cm śniegu. Rozwinęły się burze śnieżne, występuje wichura

Atak zimy przechodzi przez naszą część Europy. Wystąpił w krótkim czasie przyrost pokrywy śnieżnej o ponad 10 cm. Ponadto na Pomorzu zaobserwowano kolejne burze śnieżne.

Burze śnieżne w naszej części Europy

Zapowiadaliśmy, że Polska dostanie się w zasięg cyklonu o imieniu Helga. Oddziałuje on na pogodę głównie w północnej i wschodniej części naszego kraju. Przynosi on opady śniegu, silny wiatr, jak i też minionej doby pojawiły się burze śnieżne. Dodatkowo porywisty wiatr powoduje zawieje i zamiecie śnieżne. W ciągu minionej doby zanotowano szczególnie na północy i północnym wschodzie przyrost pokrywy śnieżnej o 5-15 cm.

Atak zimy i burze śnieżne na północy – 20 stycznia 2024 r. 06 UTC według danych z systemu PERUN

burze śnieżne w kraju
Burze śnieżne pojawiły się minionej doby w Polsce. Źródło: CMM IMGW

Wyładowania doziemne wykryte w ciągu 24 godzin na obszarze Polski przez system PERUN

burze śnieżne w Polsce
Burze na Pomorzu minionej doby i silne śnieżyce konwekcyjne. Źródło: CMM IMGW

Dwa niezależne od sieci systemy detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych potwierdzają wystąpienie burz śnieżnych

Wystąpienie lokalnych burz śnieżnych na północy kraju potwierdzają również detektory wyładowań Blitzortung. Najwięcej wyładowań atmosferycznych zanotowano w północnej części woj. pomorskiego i północno wschodniej części woj. zachodniopomorskiego wczoraj wieczorem i w pierwszej części nocy z piątku na sobotę, gdy to występowały śnieżyce konwekcyjne i pojedyncze burze śnieżne.

Atak zimy i burze śnieżne w kraju. Wyładowania atmosferyczne odnotowane przez detektory wyładowań Blitzortung w ciągu minionych 33 godzin na obszarze Polski

Burze w Polsce i atak zimy
Liczne wyładowania atmosferyczne zanotowane minionej doby przez detektory Blitzortung

Cyklon znad Bałtyku wędruje nad państwa bałtyckie

Na pogodę w sobotę wpływa ośrodek niżowy o imieniu Helga. Przynosi on głównie opady śniegu, miejscami deszczu ze śniegiem, jednak na wybrzeżu pojawiły się również przejściowe opady deszczu. W ciągu ostatnich 24 godzin na Pomorzu spadło miejscami ponad 10-15 cm, co wynikało z przechodzenia licznych śnieżyc konwekcyjnych i punktowych burz śnieżnych. Atak zimy pogorszył warunki do jazdy na tym obszarze.

Grubość pokrywy śnieżnej na stacjach synoptycznych IMGW-PIB – 20 stycznia 2024 r. o godzinie 7:00 czasu lokalnego w Polsce

zima w Polsce
Zima jeszcze na przeważającym obszarze Polski. Najwięcej śniegu poza górami na północnym – wschodzie. Źródło: CMM IMGW

Zmiana grubości pokrywy śnieżnej w okresie 19.01.2024 r. / 20.01.2024 r. według danych z sieci pomiarowo-obserwacyjnej PSHM

Atak zimy w Polsce
Atak zimy okazał się najsilniejszy minionej doby na północy kraju. Źródło: CMM IMGW

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 20.01.2024, 12 UTC dla Polski

atak zimy
Układ frontów nad Polską i wpływ cyklonu Helga, który w kolejnych godzinach wkroczy nad państwa bałtyckie i potem zanurkuje w głąb południowo – wschodniej części Europy

Załamanie pogody jest krótkotrwałe i przynosi je płytki niż baryczny z systemem frontów atm.

Atak zimy przesuwać będzie się w kolejnych godzinach z północy i północnego wschodu w głąb Polski. Opady zimowe wystąpią więc nie tylko w zachodniopomorskim, woj. pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim i kujawsko-pomorskim, ale również sypać będzie na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Opady stałe są także prawdopodobne w woj. łódzkim, lecz o mniejszym natężeniu. U schyłku dzisiejszego dnia śnieg popada również na Ziemi Świętokrzyskiej, Małopolsce, Podkarpaciu.

Prognoza ciśnienia i opadów na 20 stycznia 2024 r. 09 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne opady śniegu w Polsce
Obfite opady śniegu w Polsce

Załamanie pogody związane z przechodzeniem cyklonu Helga zaznaczy się dziś głównie w pasie dzielnic północnych i częściowo centralnych. Istnieje niskie prawdopodobieństwo utworzenia się lokalnych burz śnieżnych. Ryzyko wystąpienia wyładowań atmosferycznych okaże się znacznie niższe niż ubiegłej doby, gdy to obserwowano liczne jak na styczeń wyładowania atmosferyczne.

Prognoza zasięgu i wysokości opadów na 20 stycznia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF

atak zimy na północy i częściowo centrum kraju
Silny atak zimy w części Polski. W sobotę jednak burze śnieżne są mało prawdopodobne

Silny wiatr o skali wichury w Polsce. Dodatkowo mamy do czynienia z krótkotrwałym atakiem zimy

Na skutek zaostrzenia się poziomego gradientu ciśnienia, występuje silny, miejscami porywisty wiatr o skali wichury. Dochodzi on w porywach do około 45-90 km/h. W sobotę najsilniejszy wiatr występuje na północy kraju. Ze szczególnym uwzględnieniem wybrzeża. Wiatr związany jest ze zwiększoną różnicą ciśnienia pomiędzy wyżem a niżem oraz przechodzeniem struktur konwekcyjnych. W Ustce najsilniejsze porywy wiatru sięgały 80,3 km/h, natomiast na Przylądku Rozewie dochodziły do około 77 km/h, natomiast na Helu do 83 km/h. Silny wiatr o skali wichury powoduje również miejscami zawieje oraz zamiecie śnieżne, które potrafią ograniczać miejscami widzialność poziomą do 100-500 metrów. Śnieg nawiewany jest na drogi, co utrudnia poruszanie się po drogach. Dostosujmy więc prędkość do panujących warunków na ciągach komunikacyjnych.

Polecamy: Cyklon przyniesie silne załamanie pogody. Groźne wichury w prognozach

Maksymalne porywy wiatru odnotowane w ciągu minionych 24 godzin na stacjach IMGW-PIB w Polsce

Atak zimy w Polsce i silny wiatr o skali wichury
Atak zimy na północy i częściowo centrum oraz wichura

Śnieżyce w kraju. Atak zimy utrudnia miejscami ruch na drogach

Do końca sobotniego doby spadnie miejscami jeszcze 5-11 cm białego puchu. Szczególnie duży przyrost pokrywy śnieżnej, prognozujemy m.in. woj. pomorskim, warmińsko-mazurskim, ale także na Podlasiu, Warmii i Mazurach oraz w północnej i centralnej części woj. mazowieckiego. Śniegu powinno dopadać również miejscami na północy i częściowo centrum Lubelszczyzny. Temperatura oscylować ma w okolicach 0-3°C, dlatego może mieć on tendencje do osiadania i topnienia. W nocy z soboty na niedzielę musimy uważać miejscami na oblodzenie dróg i chodników, gdy temperatura spadnie poniżej zera. Zwłaszcza na wybrzeżu, gdzie temperatura jest dodatnia, obserwowane będą przeważnie opady deszczu i mieszane.

Atak zimy powoduje cyklon Helga. Animacja zasięgu opadów

Temperatura powietrza w klatkach meteorologicznych IMGW – 20 stycznia 2024 r. o godzinie 10:00 czasu lokalnego

odwilż i wysoka temperatura na północy. Atak zimy
Odwilż na północy, mróz głównie w południowej połowie kraju

W kolejnych dniach obserwować będziemy odbudowę coraz silniejszej cyrkulacji strefowej atmosfery. Ostatni dzień mijającego tygodnia nie przyniesie większych opadów atmosferycznych. Wyjątkiem mogą być tu dzielnice północne i częściowo centralne, gdzie przelotnie poprószyć może śnieg. Zaczną stopniowo napływać nieco cieplejsze masy powietrza z zachodu Starego Kontynentu. Wzrost temperatury będzie wyraźny już w pierwszych dniach nowego tygodnia. Najwyższe temperatury zostaną odnotowane w okresie od 22 do 25 stycznia 2024 r. Więcej szczegółów podamy niebawem.

Sytuacja baryczna na 21.01.2024. 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

atak zimy wpłynie na pogodę w Polsce
Atak zimy ustąpi. Przed nami silna odwilż i odbudowa silnej cyrkulacji strefowej

Źródło: Fanipogody.pl