Cyklon Helga przyniesie silne śnieżyce do 15 cm w Polsce. Uderzy wichura do 100 km/h, spowoduje zawieje i zamiecie śnieżne

Cyklon o imieniu Helga diametralnie zmieni warunki pogodowe w Polsce. Spadnie nawet 15 cm białego puchu. Prognozowane są również porywy wiatru dochodzące do 90-100 km/h. Silne załamanie pogody przed nami.

Cyklon Helga przyniesie opady i wichurę w Polsce

W piątek pogoda kształtowana jest zarówno przez układy niskiego ciśnienia znad północnej Europy, jak i rozbudowujący się klin wyżu z południowego zachodu kontynentu europejskiego. Jednak w środowisku chłodnej masy powietrza, prognozowane jest zmienne zachmurzenie z przejaśnieniami i rozpogodzeniami, jak i też przelotnymi opadami mieszanymi, w tym śniegu, gdzieniegdzie w formie chwilowych śnieżyc konwekcyjnych i lokalnych burz śnieżnych, które w największej ilości występują dziś wzdłuż województw północnych. Zasadniczo znajdujemy się w powietrzu arktycznym morskim.

Temperatura powietrza – 19 stycznia 2024 r. o godzinie 14:00 czasu lokalnego na stacjach synoptycznych PSHM w Polsce

niska temperatura w kraju
Mróz za dnia w wielu regionach. Nadchodzi jednak cyklon Helga z układem frontów atmosferycznych
burze śnieżne w kraju
Burze śnieżne pojawiły się ponownie na północy Polski. Zanotowano pojedyncze wyładowania atmosferyczne w północnej części woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego. Wichurę przyniesie jednak cyklon Helga

Silna odwilż dopiero w przyszłym tygodniu

Przed silną odwilżą, która stanie się faktem w nowym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. W ciągu najbliższych kilkunastu godzin znajdziemy się pod wpływem cyklonu z układem frontów atm., jaki znajdzie się nad Bałtykiem i przesunie się następnie nad państwa bałtyckie, Białoruś i Ukrainę. Otrzymał on od Wolnego Instytutu Meteorologicznego z Berlina imię Helga. Jednak w najbliższy weekend możemy spodziewać się kolejnych opadów śniegu i silnego wiatru. Prognozowane są głównie śnieżyce konwekcyjne, natomiast duża prędkość wiatru spowoduje również zawieje i zamiecie śnieżne oraz spotęguje odczucie chłodu.

Sytuacja baryczna na 20.01.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Wichura w Polsce spowodowana bliskością niżu

W ciągu najbliższej doby na północy i północnym wschodzie spadnie nawet 5-15 cm białego puchu. Będą to ostatnie tchnienia zimy w tym tygodniu przed większym ociepleniem i zmienną pogodą w przyszłym tygodniu, gdy to na ogół znajdziemy się pod wpływem cyrkulacji strefowej atmosfery, zwanej również zachodnią.

Prognozowany orientacyjnie przyrost pokrywy śnieżnej w okresie od 19.01.2024 r. 00Z do 21.01.2024 r. według modelu francuskiego ARPEGE dla Polski

cyklon Helga radykalnie zmieni pogodę
Cyklon Helga przyniesie ostatnie tchnienie zimy w tym tygodniu. Potem silna odwilż

Płytki niż baryczny z układem frontów atmosferycznych namiesza w pogodzie

Modele numeryczne jasno wskazują, że znad Morza Północnego, dalej przez południową część Półwyspu Fennoskandzkiego i Bałtyk, przemieści się aktywny, lecz dość płytki ośrodek niżowy, który od Wolnego Instytutu Meteorologicznego z Berlina, otrzymał imię Helga. W zasięgu stref frontów atmosferycznych pojawią się opady atmosferyczne, pogorszą się również warunki do jazdy. Miejscami w cieplejszym powietrzu pojawić mogą się opady deszczu, przejściowo mieszane. Ze szczególnym uwzględnieniem północnej części Pomorza. Na przeważającym obszarze Polski będą to jednak opady w formie stałej, ale gdzieniegdzie również możliwe opady krupy śnieżnej i deszczu ze śniegiem.

Prognozowany zasięg opadów na obszarze Europy i terenów przyległych – 20 stycznia 2024, 03 UTC według modelu europejskiego ECMWF

dynamiczna i niżowa pogoda w kraju
Niżowa pogoda w sobotę. Potem nasunie się przejściowy klin wyżu z południowego – zachodu.

Burze śnieżne mogą się jeszcze pojawić w kolejnych godzinach na północy Polski.

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD wskazują, że na północy kraju zaznaczają się opady śniegu, krupy śnieżnej i mieszane, które są związane z bałtyckim efektem morza. W minionych godzinach na północy występowały również z najsilniej rozbudowanych w pionie chmur Cb pojedyncze burze śnieżne. W kolejnych godzinach przelotne opady pochodzenia konwekcyjnego występować będą szczególnie na wybrzeżu oraz w woj. pomorskim. Strefy opadowe wkraczać mają znad Bałtyku i przemieszczać powinny się na wschód, południowy wschód.

Polecamy: Śnieżyca na północy będzie potężna. Spadnie nawet 60-70 cm śniegu.

Kulminacyjna faza załamania pogody, która związana będzie z cyklonem Helga, nadejdzie do Polski w nocy z piątku na sobotę. Wówczas śnieżyce prognozowane są szczególnie w pasie województw północnych i północno wschodnich. Do jutrzejszego poranka opady zimowe będą zaznaczać się na obszarze następujących województw: pomorskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie oraz podlaskie. Zimowe opady prognozowane są w ciągu najbliższych 12-18 godzin również w woj. kujawsko-pomorskim oraz na Pomorzu Zachodnim.

Prognozowany zasięg, rodzaj i natężenie opadów – 20 stycznia 2024, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

dynamiczna pogoda w Polsce
Aktywna strefa opadów już jutro w pierwszej części dnia nad Polską.

Krótkie pogorszenie pogody w wielu regionach na początku weekendu w Polsce

Modele pogodowe jasno pokazują, że załamanie pogody w weekend będzie krótkotrwałe. Strefa opadów śniegu przemieszczać ma się z biegiem godzin na wschód, południowy wschód. Ośrodek niżowy przyniesie większe opady śniegu w pasie od północnej części woj. pomorskiego, Warmii i Mazur, ale także zimowe opady prognozowane są na Podlasiu i Mazowszu oraz Lubelszczyźnie.

Prognozowany zasięg i natężenie opadów na 20 stycznia 2024, 09 UTC według modelu ECMWF dla Polski

cyklon Helga i dynamiczna pogoda
Cyklon Helga i jego strefa opadów śniegu nad Polską w sobotę

Prognozy numeryczne bazujące na modelach o wysokiej rozdzielczości pokazują znaczny przyrost pokrywy śnieżnej w północnej połowie Polski, gdzie w krótkim czasie spadnie nawet 5-15 cm. Najwięcej w środkowej i zachodniej części wybrzeża. Najmniej śniegu cyklon Helga i system frontów atmosferycznych przyniesie na wschodzie i południowym wschodzie, gdzie nie powinna spaść więcej niż 1-5 cm. Śnieg będzie jednak miał tendencje do osiadania i topnienia, gdyż termometry pokażą około 0-3°C.

Prognozowana temperatura powietrza na 20 stycznia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Cyklon Helga przyczyni się do dużej dynamiki w pogodzie
Cyklon Helga spowoduje dynamiczne warunki pogodowe w Polsce. Drogi i chodniki mogą być miejscami śliskie.

Atak zimy i wichura spowodowana przechodzeniem cyklonu Helga

Dynamiczny ośrodek niżowy Helga spowoduje nie tylko większe opady śniegu, ale także wzrost gradientu barycznego, co przełoży się na większe porywy wiatru. Dlatego synoptycy IMGW-PIB wystosowali stosowne ostrzeżenia dla północnej części naszego kraju przed wichurą. Wiatr może powodować szkody w drzewostanie i energetyce. Utrudnić może żeglugę na morzu oraz wykonywania operacji lotniczych w portach komunikacyjnych na północy.

Cyklon Helga wpłynie na pogodę w Polsce

Cyklon Helga spowoduje wichurę. Porywy wiatru do 100 km/h na Bałtyku. Potem duży zwrot w pogodzie

Jeśli prognozy numeryczne nas nie zawiodą, to porywy wiatru związane z bliskością cyklonu Helga sięgną nawet 70-100 km/h. Na lądzie prognozujemy największy wiatr w rejonie wybrzeża do 85-90 km/h. Jeszcze mocniej powieje wzdłuż linii brzegowej Morza Bałtyckiego oraz w głębi tego słonego akwenu, gdzie wiatr rozpędzi się do około 95-100 km/h. Na skutek silnego wiatru wystąpi groźny sztorm. Ponadto na lądzie porywisty wiatr przyczyni się do wystąpienia zawiei i zamieci śnieżnych. Widzialność pozioma w najsilniejszych opadach może być obniżona okresami do 100-500 m. Już od poniedziałku odwilż ma postępować coraz bardziej w głąb kraju. Jednak nie oznacza to, że nie pojawią się krótkie akcenty zimowe w trzeciej dekadzie stycznia 2024 r. i nocny oraz poranny mróz. Średnia dobowa temperatura powietrza ma być przeważnie w zakresie charakterystycznym dla przedzimia, a nawet jesieni termicznej.

Prognozowane porywy wiatru na 20 stycznia 2024, 09 UTC według modelu francuskiego ARPEGE dla Polski

silny wiatr w Polsce
Silny wiatr o skali wichury w kraju. Sztorm na Bałtyku

Prognozowane porywy wiatru na 20 stycznia 2024, 11 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

silny wiatr o skali wichury i wpływ cyklonu Helga
Dynamiczna i groźna pogoda w kraju. Sztorm na wodach Morza Bałtyckiego, który stanowić ma zagrożenie dla jednostek pływających

Wyliczane porywy wiatru na 20 stycznia 2024 r. 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

cyklon Helga i uderzenie wichury
Cyklon Helga radykalnie zmieni pogodę w najbliższych kilkunastu godzinach w Polsce. IMGW wystosował dlatego ostrzeżenia meteorologiczne.

W kolejnych dniach podamy następne informacje pogodowe dla Polski. Wygląda jednak na to, że odbudowa cyrkulacji strefowej atmosfery przyniesie nie tylko dwucyfrowe dodatnie temperatury w Polsce, ale również silny wiatr o skali wichur. Nie zabraknie również opadów, a nawet i lokalnych burz w nowym tygodniu. Prognozy numeryczne nieustannie monitorujemy, aby wskazać Wam możliwy przebieg warunków pogodowych na trzecią dekadę stycznia 2024 r.

Źródło: Fanipogody.pl