Niszczący wiatr o sile 130-135 km/h. Silna wichura sięgnie Polski. Cyklon przyniesie silne załamanie pogody

Przed nami dynamiczny okres w pogodzie. Jeszcze weekend upłynie nam pod znakiem wyżu z południa kontynentu. Jednak w przyszłym tygodniu czeka nas wichura. Zanim jednak silny wiatr dotrze w nasz region załamanie pogody sięgnie Europy Zachodniej i od tego zacznijmy dzisiejszą prognozę.

Wichura i załamanie pogody na zachodzie. Czym będą spowodowane?

Każda wichura wiąże się z dużym gradientem ciśnienia. Ten spowodowany jest występowaniem na dość niedużym obszarze ośrodków o skrajnie różnym ciśnieniu. Poniżej mapa synoptyczna na niedzielę 21 stycznia.

Wichura w Europie.. niekorzystna sytuacja synoptyczna
Potężny gradient ciśnienia. Silna wichura w regionie

Widzimy tu sytuację oczywistą dla wysokiego gradientu ciśnienia. Na południu Europy królują wyże. Ciśnienie w ich centrum sięga 1040 hPa. Jednak wyże te nie powodują blokady zachodniej cyrkulacji powietrza. Znad Atlantyku na zachód i północ Europy docierają kolejne, dość głębokie niże. Choćby w niedzielę na północ od Wysp Brytyjskich, w centrum dwóch niżów ciśnienie spadnie w okolice 960 hPa. Przyniesie to znaczny kontrast ciśnienia w Europie. Co za tym idzie czeka nas dość solidna wichura. Siła wiatru lokalnie w Europie będzie bardzo duża. Porywy przekraczać mogą 140 km/h.

Wichura w przyszłym tygodniu
Wichura w przyszłym tygodniu w Europie

Powyżej mapa z prognozą wiatru dla Europy na poniedziałek 22 stycznia. Widzimy tu, że wichura związana z aktywnym niżem będzie naprawdę silna. Zobaczmy teraz jaki dokładnie przebieg będzie miało zjawisko.

Wichura w Europie. Gdzie i kiedy wiatr będzie najsilniejszy?

Wiemy już dlaczego przyszły tydzień przyniesie bardzo dynamiczną pogodę w Europie. Dlatego teraz sprawdźmy jaki dokładnie przebieg będą miały niebezpieczne zjawiska nad Europą. Oczywiście omówię również sytuację jaka czeka nas w pogodzie w kraju. Jednak to w dalszej części wpisu.

Silna wichura w Europie i w Polsce

Wielu regionach Europy, w tym w Polsce mocniej wiało będzie już w sobotę. Jednak prawdziwie silna wichura uderzy w kontynent w przyszłym tygodniu i tym się tutaj zajmijmy. Już w drugiej części niedzieli aktywny, głęboki niż zbliży się nad północny zachód Europy. Po jego południowej stronie gradient ciśnienia stanie się bardzo duży. Dlatego też pierwsza, silna wichura pojawi się nad Europą już w niedzielę wieczorem.

Silna wichura uderzy w Europę już w weekend
Potężna wichura uderzy w Europę na koniec weekendu

Widzimy, że strefa bardzo silnego wiatru nasuwa się w tym okresie nad cały region Wysp Brytyjskich. Modele pogodowe widzą na ten moment wiatr wiejący na Wyspach z siła 130-140 km/h. Nie są to dobre wiadomości, ponieważ wiatr wiejący z taką prędkością ma już niszczącą siłę. Bardzo porywistego wiatru w nocy z niedzieli na poniedziałek spodziewamy się w pasie od północnej Hiszpanii, przez północną Francję, Kraje Beneluksu, północ Niemiec. Tutaj jednak wichura nie będzie aż tak silna, choć porywy wiatru w regionach nadmorskich przekroczą również 100 km/h. Bardzo silnego wiatru mieszkańcy Europy ponownie spodziewać muszą się w połowie przyszłego tygodnia.

Strefa silnego wiatru również w połowie przyszłego tygodnia
Kolejny silny wiatr w połowie przyszłego tygodnia w Europie

Tym razem wichura nie będzie miała aż tak niszczącej siły. Jednak z kolei zawędruje bardziej w głąb Europy. W tym do regionów centralnych. Mając tą wiedzę już czas by szczegółowo skupić się na tym co czeka nas w kontekście wiatru w przyszłym tygodniu w Polsce. Przeczytaj również: Potężne ciepło zmierza do Polski. Sprawdź kiedy ocieplenie

Silny wiatr i dynamika w pogodzie w Polsce

Wiemy już dlaczego w Europie pojawi się silna wichura. Sprawdźmy teraz jakie przełożenie będzie miało to na pogodę w Polsce. Czy i kiedy wiatr w naszym kraju będzie silny oraz czy będzie to prędkość wiatru, której mamy się obawiać?

Nieco silniejszy wiatr w Polsce w sobotę
Silniejszy wiatr w Polsce 20 stycznia 2024

Mocniej powieje w kraju już w sobotę, kiedy to porywy sięgać mogą 70-80 km/h. Do tego dodać należy kolejną śnieżycę nad północną Polską. Niedziela przyniesie uspokojenie w pogodzie, jednak już w poniedziałek nad krajem znów pojawi się silniejszy wiatr. W całej Polsce porywy wiatru przekraczać będą 80 km/h, jednak to nie będzie najgroźniejszy dzień w pogodzie nad Polską w przyszłym tygodniu. Silna wichura pojawi się w kraju w środę.

Wichura w środku tygodnia będzie naprawdę silna
Silna wichura nad Polską w środę 24 stycznia

Widzimy, że w środku tygodnia wiatr nad Polską wiać może z prędkością ponad 100 km/h. Jest to już wichura bardzo silna, dlatego nie wykluczamy szkód wiatrowych. Nie jest moim celem nikogo straszyć. Przy zachowaniu ostrożności nic złego nikomu się nie stanie. Jednak pamiętajmy, że pogoda w przyszłym tygodniu będzie groźna. Zachowajmy ostrożność i wszystko będzie dobrze. Dobrego i spokojnego weekendu.