Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niszcząca burza sunie z południa. 15000 wyładowań. Z tego układu MCS grzmi bez przerwy. Groźna pogoda w Polsce

Burza wielokomórkowa szaleje na południu. Grad, pioruny i ulewy


Bardzo niebezpieczna pogoda panuje obecnie na południu kontynentu. Przez Morze Śródziemne sunie potężna burza o bardzo dużej aktywności elektrycznej. W momencie, gdy przygotowuję ten wpis (chwila po 5 rano w piątek), strefa wyładować rozciąga się od Monaco, przez Korsykę, po włoską Sardynię.

Burza na południu to początek dynamicznego piątku

Zanim przejdę do tego jak bardzo aktywna i niebezpieczna jest burza na południu, przeanalizujmy sytuację baryczną na dzisiejszy dzień.

Burza na południu jest zapowiedzią groźnej i dynamicznej pogody
Burza na południu to początek dynamicznej doby w pogodzie

Mogłoby się zdawać, że Europa znajduje się pod wpływem zatoki podwyższonego ciśnienia. Niby tak, jednak z wyżem doskonale współpracują niże, których podczas najbliższej doby naliczyłem nad Europą przynajmniej 3. W tym wszystkim przemieszcza się front atmosferyczny, który rozciąga się dziś od Skandynawii, przez Europę Centralną i Zachodnią po Morze Śródziemne. W pasie od Skandynawii po Niemcy front ma charakter chłodny. Na południu jest to ciepły sektor frontu atmosferycznego. Wzdłuż całego frontu rozwiną się dziś zjawiska konwekcyjne, a silna burza na południu Europy jest wstępem do doby z dynamiczną pogodą. Główną przyczyną występowania groźnej aury będzie dziś i jutro wspomniany front atmosferyczny. Przeczytaj również: Otwarte wrota piekieł. Potężny upał do 50 stopni

Burza na południu jest niesamowicie „elektryczna”

Uwielbiam ten odgłos. Wśród pasjonatów burz (czytaj wariatów) często mówimy, że na detekcji wyładowań „słychać popcorn”. Chodzi o sygnalizację na detekcji poszczególnych wyładowań. Jest to takie pyknięcie kojarzące się z przyrządzanym w mikrofalówce popcornem. Gdy pyknięć takich jest dużo, oznacza to, że burza jest bardzo aktywna elektrycznie. Zresztą, spójrzcie sami. Koniecznie z dźwiękiem.

Burza z południa niesamowicie aktywna elektycznie

Te mrugające kropki to zarejestrowane w danym momencie wyładowanie doziemne, które wygenerowała burza. Wyładowania rejestrowane są prawie na żywo. Przyznacie więc, że ilość wyładowań robi wrażenie? Potwierdza to ich ilość. W ostatnich dwóch godzinach detekcja wyładowań sieci Blitzortung wykryła w regionie Morza Śródziemnego nawet 15 tysięcy wyładowań doziemnych. To wyłączenie wyładowania pomiędzy chmurą, a powierzchnią Ziemi. Dlatego też, doliczając wyładowania wewnątrzchmurowe burza ta praktycznie non stop generuje wyładowania atmosferyczne. Tak aktywne elektrycznie zjawiska występują gdy w regionie zalega gorąca, chwiejna i zasobna w wilgoć masa powietrza. Jednak z samej energii CAPE tak silnych zjawisk by nie było. Na Morzu Śródziemnym mamy obecnie front, o którym pisałem powyżej, a także płytki lecz aktywny niż.

Dlatego też dziś pogoda w regionie będzie bardzo, ale to bardzo groźna. Dla pasa od południa Francji, po północne i centralne Włochy wydano dziś drugi stopień ostrzeżenia przed zjawiskami konwekcyjnymi. Burze i nawałnice występujące w tej części Europy będą dziś groźne. Możliwe są niszczące gradobicia, bardzo silne porywy wiatru i nawalne opady deszczu.

Dynamiczna pogoda w weekend nad Polską

Zarówno dziś, jak i jutro przygotujemy dla Was wpisy z dokładną prognozą burz. Jednak na koniec obecnego wpisu, uchylę rąbka tajemnicy i napiszę, że niejedna burza czeka nas w piątek i sobotę w kraju.

Polscy Łowcy Burz ostrzegają przed pogodą w piatek
Burze w piątek w Polsce

Powyżej mapa ostrzeżeń wydana przez Polskich Łowców Burz. Widzimy tutaj, że burza pojawić może się dziś praktycznie w każdym zakątku kraju. Jednak najsilniejszych zjawisko burzowych spodziewamy się na zachodzie, a zwłaszcza północnym zachodzie Polski. W sobotę burze również występować mogą w całej Polsce. Jednak w tym dniu groźniejsze burze pojawią się w centrum i na wschodzie Polski. W tym wpisie to tyle. Za około godzinę, dwie w dziale z prognozą pogody dla Polski pojawi się wpis Arka dokładniej opisujący dzisiejsze zjawiska.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk