Burza superkomórkowa nagle przyniosła tornado w Polsce. Uszkodzone budynki i powalone drzewa

Burza superkomórkowa przyniosła ubiegłej doby tornado w południowych dzielnicach naszego kraju. To pierwsze tego typu zjawisko od początku 2023 roku.

Burza superkomórkowa przyniosła słabe tornado za chłodnym frontem

Wczoraj nad Polską znalazł się niż o imieniu Dawid. Wraz z nim wędrował chłodny front atmosferyczny, jaki był poprzedzony linią zbieżności wiatru. Obfite opady o charakterze burzowym pojawiły się zwłaszcza w pasie województw południowych, gdzie dodatkowo wystąpiła pierwsza w tym roku trąba powietrzna związana z działalnością mezocyklonu.

Analiza synoptyczna na 23 maja 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

burze w Polsce, 2023 r.

W poniedziałek nad Piotrowicami (woj. dolnośląskie), około godziny 17:45 przeszła trąba powietrzna. Uszkodziła ona m.in gminny ośrodek zdrowia oraz budynek gospodarczy.

Zobacz też: Mróz na koniec maja. Nawet -4 stopnie Celsjusza. Czy w Polsce czeka nas silne ochłodzenie?

Potwierdzenie trąby powietrznej mamy nie tylko na podstawie szkód, ale także danych z sieci radarów meteorologicznych wchodzących w skład sieci POLRAD. Wygląda na to, że mieliśmy do czynienia z prawoskrętną superkomórką burzową i lej pojawił się w południowej części burzy. Co ciekawe pojawiła się ona już za chłodnym frontem atmosferycznych, przynoszą krótkotrwałą mezocykloniczną trąbę powietrzną. Na szczęście nikt nie został ranny ani nie zginął na skutek przejścia niszczycielskiego żywiołu.

Niestety tornado przeszło przez teren zabudowany i wiatr uszkadzał oraz zrywał dachy, jak i też niszczył elewacje budynków. Niewykluczone, że pojawiły się również szkody w energetyce, dodatkowo wiatr łamał drzewa, zmuszając strażaków do interwencji.

Burze nad Polską, 23 maja 2023. Dane: Blitzortung.org

burze, 23 maja 2023 r.
Burze nad Polską, 23 maja 2023 r.

Na szczęście trąba powietrzna nie była duża i długotrwała, ale i tak spowodowała szkody oraz stworzyła realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Na skutek oddziaływania silnego wiatru w leju uszkodzony został dach Przychodni Zdrowia w miejscowości Piotrowice (woj. dolnośląskie), jak i też dach budynku gospodarczego. Wystąpiły również szkody w drzewostanie. W materiale wideo słyszymy, że wąskie tornado podnosiło i przenosiło na większe odległości trampoliny.

Burza superkomórkowa przyniosła mezocykloniczną i krótkotrwałą trąbę powietrzną w woj. dolnośląskim

Informacje z raportu ESWD

Skutki: Uszkodzenie dachu lub komina, Zniszczenie dachu (dachów), Uszkodzenie okna (okien) lub warstwy izolacyjnej (warstw izolacyjnych), Drzewo (drzewa) wyrwane z korzeniami lub złamane
Krótkie tornado wystąpiło w okolicy Piotrowic podczas przejścia burzy superkomórkowej. Zgłoszono uszkodzony dach, elewację i zniszczone kominy gminnego ośrodka zdrowia, zerwany dach z budynku gospodarczego oraz uszkodzone drzewo (drzewa) w wąskim korytarzu. Po obu stronach dachu ośrodka zdrowia zauważono wąskie pasy uszkodzeń – prawdopodobnie spowodowane przez małe wiry. Naoczny świadek zarejestrował lej kondensacyjny znajdującą się 400 metrów na północny wschód od miejsca, w którym doszło do uszkodzenia. Niniejszy raport zostanie rozszerzony. Czas został ustalony na podstawie danych radarowych IMGW-PIB (uszkodzenia wystąpiły w południowej części burzy superkomórkowej – prawdopodobnie obszar hook echo) – czytamy w raporcie zgłoszonym przez Igora Laskowskiego z ESWD.

Trąba powietrza w woj. dolnośląskim, 23.05.2023 r. Dane: ESWD, podkłady mapy OpenStreetMap

Burza superkomórkowa przyniosła tornado w Polsce

Należy mieć na uwadze, że na miejscu interweniowali strażacy z PSP w Jaworze, którzy za pomocą podnośników i drabin mechanicznych usuwali skutki przejścia tornada, jakie towarzyszyło burzy superkomórkowej. Były to głównie połamane drzewa i zwisające większe gałęzie oraz konary. Pas zniszczeń był wąski i charakterystyczny dla oddziaływania słabej trąby powietrznej związanej z mezocyklonem. Ponadto obecny stan wiedzy nie pozwala prognozować takich zjawisk z dużym wyprzedzeniem czasowym. Zazwyczaj mezocykloniczne tornada są silniejsze i bardziej długotrwałe niż te, które nie są związane z rotującym prądem wstępującym burzy superkomórkowej. W kolejnych miesiącach zdarzać mogą się punktowe tornada na obszarze Polski, niosąc duże, lecz punktowe zniszczenia.

Fanipogody.pl