Burza wielokomórkowa zagrozi nagle Polsce. IMGW planuje wydać alerty. Grad, ulewy i silny wiatr

Burza wielokomórkowa pojawi się w naszej części Europy. IMGW planuje wydać ostrzeżenia meteorologiczne. Grad, ulewy i silny wiatr oraz duża aktywność elektryczna.

Burza wielokomórkowa pojawić może się jutro na zachodzie, potem burze przemieszczać mają się na wschód

Jutro nasz kraj będzie w zasięgu odsuwającego się układu wyżowego, który jeszcze będzie przynosić pogodna i słoneczna aurę, natomiast jego miejsce zachodu i północnego zachodu zajmie zatoka niżowa wraz z nasuwającym się frontem chłodnym, który poprzedzony będzie linią zbieżności wiatru. Napływać będą z zachodu początkowo ciepłe, a następnie chłodne masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego o dużej zawartości wilgoci. Dlatego warunki mogą być dogodne do utworzenia się burz. Przewiduje się najaktywniejsze zjawiska konwekcyjne w zachodniej połowie naszego kraju w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Niżowa pogoda w wielu regionach jutro. Burze utworzą się w drugiej części dnia, jak i też nadejdą znad Niemiec

Prognozy numeryczne wskazują, że zachmurzenie okaże się małe i umiarkowane. Jednak po południu na zachodzie i krańcach wschodnich wzrastające do dużego. Ponadto w drugiej połowie dnia na krańcach wschodnich prawdopodobne przelotne opady deszczu. Jednak w godzinach popołudniowych lub pod wieczór miejscami na zachodzie wystąpią ośrodki burzowe z przelotnymi opadami deszczu, połączone gdzieniegdzie z gradem. Niewykluczone mezoskalowy układ konwekcyjny wędrujący z zachodu na wschód. Możliwa wysokość opadów deszczu w czasie burz do około 20-30 mm. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą od 25°C do 29°C, gdzieniegdzie na krańcach zachodnich około 30°C, chłodniej w rejonach podgórskich Karpat i nad morzem od 21°C do 24°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, w drugiej połowie dnia na zachodzie kraju przejściowo wiatr skręci na południowy. W czasie burz porywy wiatru do około 70 km/h, miejscami możliwe porywy do około 90 km/h.

Prognoza burzowa pochodząca z ESSL na okres od 26.06.2023 – 06:00 do 27.06.2023 – 06:00 UTC dla Europy i obszarów przyległych

burze w Polsce wystąpią
Burze prognoza na okres od 26.06.2023 r do 27.06.2023 r.

Zobacz też: Gradobicie raniło 100 osób

Opady gradu i silne ulewy oraz wysoka aktywność elektryczna wystąpi w Polsce

W poniedziałek komórki burze występować mają północnym zachodzie i zachodzie Polski w drugiej połowie dnia i wieczorem. Modele pogodowe sygnalizują, że strefa z korzystnymi warunkami do rozwoju burz rozciągać ma się w pasie od Pomorza Zachodniego przez Ziemię Lubuską aż po Dolny Śląsk. Następnie z biegiem godzin przesuwać ma się na wschód. Podstawowym zagrożeniem w czasie jutrzejszych burz okażą się porywy wiatru, którą mogą sięgać do 80-90 km/h, powodując lokalne szkody. Opady deszczu mogą sięgać miejscami 25-30 mm. Gdzieniegdzie możliwy jest również opad gradu.

Burza wielokomórkowa jutro na zachodzie

Prognoza burzowa na 26 czerwca 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

Burze w Polsce, 26 czerwca 2023 r.

Dynamiczna pogoda w Polsce

Nocą z poniedziałku na wtorek opady i lokalne burze mają przemieszczać się dalej na wschód, obejmując swym zasięgiem rejony centralne, wschodnie, jak i też południowe oraz południowo – zachodnie. Tuż za chłodnym frontem szerokim strumieniem zacznie płynąć znacznie chłodniejsze powietrze polarnomorskie. Kolejne dni nadchodzącego tygodnia przyniosą zmienne warunki pogodowe spowodowane odbudową cyrkulacji strefowej.

Prognoza burzowa na (IMGW-PIB) dla Polski

dynamiczna pogoda w Polsce
Groźna pogoda w kraju

Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski, aby nic istotnego w pogodzie Wam nie umknęło.

Fanipogody.pl