Burze idą przez Polskę. Groźna pogoda w kolejnych godzinach. Wiemy, gdzie będzie niebezpiecznie

Burze idą przez Polskę. Groźna pogoda w kolejnych godzinach. Wiemy, gdzie zjawiska będą szczególnie niebezpiecznie.

Komórki z wyładowaniami będą występować we wtorek we wschodniej połowie kraju, możliwy klaster i superkomórki

Dziś Polska znajduje się w zasięgu zatoki niżu znad Skandynawii. Z zachodu na wschód przemieszcza się front chłodny poprzedzony linią zbieżności wiatru. Na przedpolu frontu oraz w strefie frontowej masa charakteryzować ma się pewną niestabilnością co może doprowadzić do rozwoju burz. Dodatkowo za pierwszym frontem, przemieszcza się drugi wtórny chłodny front atmosferyczny przesuwający się z północnego-zachodu na południowy-wschód, który wkroczy w drugiej części dnia.

Sytuacja synoptyczna na 26.07.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Burze idą przez Polskę. Groźna pogoda w kolejnych godzinach. Wiemy, gdzie będzie niebezpiecznie

Fronty chłodne dziś nad Polską. Pierwszy z nich jest poprzedzony linią zbieżności wiatru i przyniesie najsilniejsze zjawiska burzowe

Chwiejność termodynamiczna będzie dziś dziś mała i umiarkowana. Przepływ mas powietrza powinien być nieco bardziej nasilony, co przełoży się na podwyższone pionowe ścinanie wiatru. Tworzyć mają się zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też klastry wielokomórkowe. Jest pewne prawdopodobieństwo powstania izolowanych superkomórek burzowych. Najgroźniejsze burze powinny wystąpić na południowym-wschodzie.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 26.07.2022, 12 UTC

fronty chłodne nad Polską

Dziś opady w zasięgu struktur konwekcyjnych do 35 mm, punktowo porywy wiatru do 80 km/h i większy grad z superkomórek

Wysokość opadów w burzach powinna sięgnąć do 20-35 mm. Najbardziej intensywne opady atmosferyczne burze przyniosą na południowym-wschodzie. Jednak lokalne burze o umiarkowanej, miejscami dużej intensywności są możliwe dziś praktycznie w całej wschodniej Polsce. Ponadto porywy wiatru w burzach sięgnąć mogą 70-80 km/h. Możliwe są opady gradu o średnicy 2-3 cm. Punktowo opady gradu mogą być obfite, powodując zabielenie krajobrazów. Szczególnie na obszarze przejścia superkomórek burzowych. Na bieżąco informować będziemy o sytuacji pogodowej na łamach naszego portalu.

Wyładowania atmosferyczne od godzin wieczornych w poniedziałek do 10:20 czasu lokalnego w Polsce. W godzinach porannych wyładowania występowały miejscami na zachodzie, północy i południu regionu. Kolejne mogą zacząć rozwijać się we wschodniej połowie kraju około południa.

intensywne zjawiska burzowe

Pierwsze burze możliwe są już około południa, ale to właśnie na przedział godzinowy od 14 do 19 przypadnie największa aktywność burzowa. Najsilniejsze burze są prognozowane na przedfrontowej linii zbieżności wiatru, w której nagromadzi się najwięcej wilgoci i na skutek dynamicznych wymuszeń uformują się chmury burzowe. 

Prognoza konwekcyjna na wtorek według IMGW-PIB

zjawiska konwekcyjne

Co więcej podczas nocy z wtorku na środę burze są prawdopodobne na krańcach wschodnich woj. lubelskiego i Podkarpacia. Jednak w drugiej połowie najbliższej nocy stabilizacja atmosfery będzie blokować rozwój głębokiej konwekcji. Głównym zagrożeniem pozostaną w czasie burz będą silniejsze opady deszczu, do około 20 mm. Porywy wiatru nie powinny przekraczać 60 km/h.