Burze możliwe dziś nad Polską. Opady śniegu oraz krupy i silny wiatr do 80 km/h. Gwałtowna adwekcja chłodu i nagła zmiana pogody

Burze możliwe w środę nad Polską. Opady krupy i silny wiatr do 80 km/h w rejonie konwekcji. Wystąpiła silna, lecz na szczęście krótkotrwała adwekcja chłodu w tylnej części niżu. Nagła zmiana pogody w całym kraju.

W środę aura w kraju kształtowana jest głównie przez klin wyżowy, który jest związany z antycyklonem o imieniu Jeanine znad zachodniej części Europy. Jest to wędrowny ośrodek wyżowy i wkrótce znajdzie się w naszej części Starego Kontynentu. W pierwszej części dnia na wschodzie zaznacza się front atmosferyczny objawiający się całkowitym zachmurzeniem oraz opadami na wschodzie, częściowo południu oraz południowym wschodzie. Dociera do nas dużo chłodniejsze powietrze arktyczne morskie z wysokich szerokości geograficznych. W środkowej i górnej troposferze zaznaczać ma się zatoka chłodu z temperaturą na wysokości izobarycznej 500 hPa (około 5,5 km nad poziomem gruntu) w okolicach -35°C/-40°C.

Sytuacja synoptyczna na 18.03.2023, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW-PIB

groźna pogoda w kraju
Dynamiczna ubiegła doba w kraju oraz noc z wtorku na środę

Burze wewnątrzmasowe, jak i też na drugorzędnym froncie chłodnym

Dziś prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane i duże. W wielu regionach przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Natomiast w górach oraz lokalnie na północy i zachodzie kraju opady śniegu. Jednak w Karpatach miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o około 8 cm. Ponadto na północy i zachodzie kraju możliwe burze. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 4°C do 7°C, na Podhalu około 0°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, porywisty, w czasie burz oraz na południowym wschodzie w porywach do 60-75 km/h, zachodni i północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr w porywach do 70 km/h, miejscami powodujący zamiecie i zawieje śnieżne.

Przeczytaj również: Wichura ponad 130 km/h. Potężny cyklon pędzi do Europy. Kiedy silny wiatr dotrze do Polski?

Prognoza sytuacji synoptycznej na 15.03.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

burze w kraju
Klin wyżowy rozbudowuje się od zachodu

Silny spływ chłodu do Polski w połowie marca

Na skutek adwekcji chłodu zaobserwowano spadek temperatury o ponad 10°C. Mieliśmy dynamiczną ubiegłą dobę w kraju. Pojawiły się wichury i burze, silny wiatr występował również w zasięgu przechodzącego frontu chłodnego i porywy sięgały do 50-80 km/h. Zmienna pogoda jest charakterystyczna dla występowania strefowej cyrkulacji strefowej i przełomu pór roku. Po wschodniej stronie cyklonów obserwujemy adwekcje ciepłych mas powietrza z kierunków południowych w tzw. ciepłych wycinkach niżów. Natomiast w tylnych spływy chłodnych mas powietrza. Okresowo przejścia kolejnych ośrodków niżowych są przedzielane przez kliny wyżowe i wędrowne wyże baryczne, które tylko na krótko stabilizują przebieg warunków pogodowych w Polsce.

Zobacz też: Wiosna w Polsce coraz bliżej. 17-20 stopni na termometrach. Wiemy kiedy silne ocieplenie

W środę przelotne opady pochodzenia konwekcyjnego wystąpią na zachodzie i północy. Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz jest niższe względem ubiegłej doby. We wschodniej i południowej części kraju zaznaczy się wpływ zachmurzenia dużego i całkowitego o charakterze warstwowym ze stopniowo zanikającymi opadami atmosferycznymi.

Prognoza konwekcyjna na okres od 15.03.2023, 07:00 CET do 16.03.2023, godz. 07:00 CET według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

burze w Polsce, 15 marca 2023 r.
Burze w Polsce, prognoza konwekcyjna Polscy Łowcy Burz na 15 marca 2023 r.

Niewielka chwiejność w środę, możliwe rozproszone zjawiska konwekcyjne

Na skutek dziennego nagrzania, wzrośnie energia dostępną drogą konwekcji do 100-250 J/kg. W dolnej troposferze wystąpi stromy gradient temperatury, który sięgnie nawet 8,5-9°C/km. Najwięcej komórek opadowych, jak i też burzowych spodziewamy się dziś w drugiej części dnia. Z konwekcją w chłodnej masie, która rozwijać ma się na lokalnych strefach zbieżności wiatru i froncie drugorzędnym związane będą opady deszczu. Zdarzy się też opad krupy śnieżnej. Ponadto gdzieniegdzie mogą wystąpić opady mieszane i mokrego śniegu z uwagi na nisko położoną izotermę zero.

W zasięgu chmur konwekcyjnych porywy wiatru sięgną do 70-80 km/h i może nastąpić szybki, lecz krótkotrwały spadek temperatury o kilka stopni na skutek oddziaływania prądów zstępujących. Nie przewiduje się, aby dzisiejsze formacje konwekcyjne były dobrze zorganizowane. Burze, jeśli się pojawią, to będą słabe i mało aktywne elektrycznie. Pod wieczór atmosfera zacznie się stabilizować i konwekcja zacznie zanikać, chociaż miejscami na północy kraju utrzyma się przez całą noc. Zalecamy śledzić opady na radarach i burze na detektorach wyładowań atmosferycznych.

Prognoza burzowa na środę według ESSL dla Europy

burze w środę możliwe
Burze w Polsce dziś możliwe w obrębie zatoki chłodu i stromego gradientu temperatury

Fanipogody.pl