Silne burze pojawią się nagle nad Polską. Grad, podtopienia i wiatr do 65 km/h. Pogoda ulegnie załamaniu [PROGNOZA]

Silne burze pojawią się w drugiej części mijającego tygodnia. Spodziewane opady gradu, ulewy powodujące podtopienia i silny wiatr do 60-65 km/h. Pogoda ulegnie załamaniu w kolejnych dniach i przybędzie deszczowych regionów, co poprawi nieco sytuacje z suszą.

Silne burze w kolejnych dniach tylko lokalnie. Zagrożeniem będą lokalne opady burzowe prowadzące do podtopień

Zgodnie z prognozami na początku nowego tygodnia od wschodu nasunął się do nas odcięty niż górny, który zaznacza się zwłaszcza w środkowej i górnej troposferze, w postaci środkowo-troposferycznej kropli chłodu. Jego obecność powoduje występowanie dużej zawartością wilgoci w środkowej i górnej troposferze oraz występowaniem opadów, ale także i lokalnych burz. Dziś krótkotrwałe burze rozwijają się na Dolnym Śląsku. Chmur Cb rozwijają się w środowisku stosunkowo niewielkiego przepływu mas powietrza, co może prowadzić do sporych sum opadów i miejscowych podtopień.

Temperatura powietrza, 13 czerwca 2023, 13:00 czasu urzędowego nad Polską na stacjach IMGW-PIB

silne ochłodzenie w Polsce
Niska temperatura w Polsce. Duże ochłodzenie i spory kontrast termiczny między wschodem a zachodem

Upały dopiero w trzeciej dekadzie czerwca na obszarze Polski

Z prognoz wynika, że w kolejnych dniach dalej utrzyma się u nas ośrodek górnego niżu, który wypełniony ma być chłodną i umiarkowanie ciepłą masą powietrza w niektórych regionach Polski. Wzrost dynamiki w pogodzie mamy obserwować przynajmniej do końca bieżącego tygodnia. Jutro przybędzie zjawisk burzowych nad krajem i zagrzmi głównie na południu, centrum i wschodzie. Na termometrach zobaczymy przeważnie od 14°C do 24°C. Nietypowo najcieplej ma być na północy, natomiast niższe wartości będą notowane m.in w centrum, zachodzie i południu naszego kraju.

Silne burze tylko punktowo do końca tygodnia. Możliwe podtopienia

Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 13.06.2023 r. do 22.06.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

silne burze w kraju
Silne burze okresami i lokalnie w czerwcu. Na dni upalne poczekamy do 3 dekady czerwca 2023 r.

W środę Polska znajdzie się pomiędzy ośrodkiem wyżowym znad Morza Północnego a rozległym, słabo gradientowym obszarem obniżonego ciśnienia znad południowej części Starego Kontynentu. Nad Polską zalegać ma chłodna i wilgotna masa powietrza polarno – morskiego o równowadze chwiejnej. W środkowej i górnej troposferze zaznaczy się wpływ niżu górnego. Dlatego będą dogodne warunki do rozwoju burz.

Przeczytaj też: Burze i nawałnice uderzyły z impetem. 40 tysięcy wyładowań. Coraz groźniejsza pogoda w Polsce

Prognozowana wstępnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 13.06.2023 r. do 22.06.2023 r. według modelu GFS dla Polski

będzie dynamiczna pogoda w Polsce
Burze i dynamiczna pogoda. Dni gorące oraz upał w kraju

We wtorek słabe burze pojawiły się na południowym zachodzie, grzmiało głównie w rejonie Kotliny Kłodzkiej oraz na południe od Wrocławia. Nie przewiduje się, aby jeszcze dziś burze były gwałtowne. Wysokość opadów w burzach nie powinna przekraczać 10 mm, natomiast porywy wiatru 50 km/h.

Zjawiska konwekcyjne możliwe także podczas nadchodzącej nocy w Polsce

Podczas nadchodzącej nocy nie można wykluczyć zwiększonego prawdopodobieństwa intensywnych opadów deszczu w burzach. Niewielkie ryzyko wystąpienia burz będzie początkowo w Sudetach. Z prognoz numerycznych wynika, że już drugiej połowie nadchodzącej nocy kolejne burze nasuną się od południowego wschodu Polski. Wysokość opadów nie powinna przekraczać 10-20 mm, a porywy wiatru nie będą większą niż 40-50 km/h. Jednak z uwagi na niezbyt silny przepływ mas powietrza, możliwe są akumulacje sum opadów punktowo do około 30 mm, szczególnie w woj. świętokrzyskim.

Prognoza burzowa na noc z 14/15 czerwca 2023 r. według IMGW-PIB dla Polski

burzowa pogoda w kraju
Burze możliwe podczas nadchodzącej nocy

Silne burze tylko punktowo. Jutro jeszcze więcej chmur Cb nad Polską. Lokalnie możliwe podtopienia

W środę Polska nadal będzie na peryferiach rozległego wyżu, ale pogodę będzie kształtować ośrodek górnego niżu, wyrażony w środkowej i górnej troposferze jako „kropla chłodu”. Burze będą możliwe niemal w całym kraju, jedynie na północnym wschodzie burze nie są spodziewane , ale nie można wykluczyć przelotnych opadów deszczu. Burze będą na ogół słabe. Jedynie w południowej połowie kraju jest szansa na silniejsze komórki burzowe z opadami 15-20 mm, punktowo około 25 mm (na tym obszarze wiele z chmur Cb może mieć charakter stacjonarny, powodując nawet podtopienia). Z uwagi na nisko położoną izotermę zero prawdopodobne są opady drobnego gradu i porywy wiatru do 50-60 km/h. Pierwsze burze mogą utworzyć się już w godzinach porannych, osiągając swój szczyt aktywności w drugiej części dnia i zanikając dopiero pod wieczór.

Zobacz też: Pogoda długoterminowa na lipiec 2023 r. Znamy trend. Będą fale upałów i gwałtowne burze w Polsce

Prognoza burzowa na 14 czerwca 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

burze w kraju
Burze, 14 czerwca 2023 r. nad Polską według IMGW-PIB

Na jeszcze większym obszarze Polski mogą pojawić się burze w czwartek. Ulewy, opady gradu o średnicy do 1-2 cm i porywy wiatru do 50-60 km/h. Silne podmuchy wiatru towarzyszące konwekcji są możliwe zwłaszcza na wschodzie, północy, centrum, ale także na południu Polski. Niektóre z burz mogą powodować nawet podtopienia.

Prognoza konwekcyjna na 15 czerwca 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

burze nad Polską
Burze, 15 czerwca 2023 r. w Polsce

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl