Burze z gradem i krupą przejdą dziś nad Polską. Wiatr 70 km/h, ulewy do 10 mm i śnieg

W niedzielę Polska znajdzie pod wpływem niżów barycznych przesuwających się na wschód Europy. Na ogół nad krajem zalegają wilgotne i chłodne masy pochodzenia polarnego arktycznego i polarnomorskiego, które przynoszą duże zachmurzenie, z licznymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, krupy oraz spadkiem temperatury powietrza, jak i też lokalnymi burzami. Minionej nocy powszechne przymrozki wystąpiły na zachodzie i północy, kolejne noce z następnymi silnymi przymrozkami. Gdzieniegdzie mogą wystąpić nielicznie rozpogodzenia. Wiatr będzie słaby i umiarkowany głównie z kierunków północnych, ale w czasie burz porywisty do 50-70 km/h.

Sytuacja baryczna na 21.04.2024, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych

niżowa aura dziś w kraju
Polska pod wpływem niżu znad Ukrainy

Zjawiska burzowe w kraju

Dziś prognozowane jest na zachodzie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, natomiast na pozostałym obszarze duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie konwekcyjne opady deszczu, na północnym wschodzie, natomiast w centrum i na krańcach południowych także opady deszczu ze śniegiem. Ponadto w rejonach podgórskich i w górach opady śniegu. Na wschodzie kraju możliwe burze z opadami małego gradu lub krupy śnieżnej. Prognozowana akumulacja opadów w czasie burz 10 mm. Tylko wysoko w Tatrach przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 10 cm. W najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna od 3°C, 4°C nad morzem i w rejonach podgórskich Karpat, około 7°C w centrum i na zachodzie do 12°C na krańcach południowo-wschodnich. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, jedynie nad morzem dość silny, miejscami porywisty, z kierunków północnych. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 65-70 km/h.

Przeczytaj też: Mróz znów wyrządzi duże szkody w Polsce. 

Burze w niedzielę nad Polską i wpływ niżu znad Ukrainy

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 21 kwietnia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

zjawiska konwekcyjne w kraju
Niżowa pogoda i możliwe wyładowania atmosferyczne

Prognozowana temperatura powietrza na 21 kwietnia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze nad Polską
Chłodne masy powietrza nad Polską i niska temperatura na początku trzeciej dekady kwietnia 2024 r.

Od kilku dni znajdujemy się w strumieniu chłodnych mas powietrza pochodzenia polarnego i arktycznego morskiego. Pojawiają się również lokalne burze. Wschodnia połowa naszego kraju znajdzie się dziś w zasięgu ośrodka niskiego ciśnienia z centrum w rejonie Ukrainy. Nad tym obszarem znajdzie się chłodny, lecz wilgotny strumień powietrza. Pierwsze burze możliwe są już około południa, ale najwięcej będzie ich po południu, szczególnie na Lubelszczyźnie. Będą to głównie pojedyncze komórki burzowe, ale także struktury wielokomórkowe. Ich ruch odbywać ma się na ogół w kierunku południowym. Niektóre z nich mogą wykazywać się umiarkowaną aktywnością elektryczną.

Zobacz też: Pogoda na Majówkę 2024. Potężne zaskoczenie i możliwa zmiana cyrkulacji atmosferycznej

Silny wiatr, opady i wyładowania nad Polską

Porywy wiatru w zasięgu burz sięgną do 50-70 km/h, ale także możliwe są opady deszczu o akumulacji 5-10 mm/1h. Z uwagi na nisko położoną izotermę 0°C możliwe są opady drobnego gradu i krupy śnieżnej, natomiast na obszarach podgórskich i górskich również śniegu. Lokalne wyładowania atmosferyczne mogą prowadzić do lokalnych szkód i stwarzać zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. Zanikać zaczną w niedzielę wieczorem.

Prognozowana chwiejność termodynamiczna na 21 kwietnia 2024, 15 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

burze w Polsce
Burze nad Polską 21 kwietnia 2024 r.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 21 kwietnia 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze dziś w kraju
Burze dziś nad Polską – 21 kwietnia 2024 r. 15 UTC

Wyładowania atmosferyczne są dziś najbardziej prawdopodobne na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu w drugiej części dnia. Na ogół intensywność zjawisk konwekcyjnych będzie poniżej 1 stopnia ostrzeżenia meteorologicznego.

Źródło: Fanipogody.pl, dwd.de, wxcharts.com