Burze dadzą się we znaki nad Polską. Grad, ulewy i silny wiatr do 70 km/h

Burze przechodzą od pierwszej części dnia nad Polską. Wystąpią kolejne opady gradu, silne ulewy i wiatr do 70 km/h.

Duży podział w pogodzie, burze od pierwszej części dnia

Dziś tylko dzielnice południowe znajdą się w strumieniu znacznie cieplejszej masy powietrza. Natomiast pozostały obszar Polski będzie w zimniejszym powietrzu polarnomorskim. Przez nasz kraj przebiegać ma front atmosferyczny. Burze możliwe są w kolejnych godzinach zwłaszcza na północy i północnym wschodzie. Na obszarze Morza Bałtyckiego niewykluczone są kolejne trąby wodne.

Od dłuższego czasu utrzymuje się cyrkulacja strefowa atmosfery, dlatego warunki pogodowe nie są stabilne. Niż z rejonu Irlandii współpracuje z wyżem ulokowanym w rejonie Azorów, co warunkuje adwekcje przejściowo chłodniejszego powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Od jutra ponownie zacznie napływać do nas powietrze pochodzenia zwrotnikowego, przynosząc duże ocieplenie.

Dziś prognozowana jest przewaga w dzień zachmurzenie umiarkowanego i dużego. Na sporym obszarze Polski przelotne opady deszczu, szczególnie na północy, w centrum i na wschodzie. Jednak na północy i wschodzie miejscami również lokalnie burze, gdzieniegdzie z niewielkim gradem, czemu sprzyjać może nisko położona izoterma zero. Prawdopodobna akumulacja opadów podczas burz do 20 mm. W najcieplejszym momencie dnia od 19°C, 20°C na północy i w rejonach podgórskich, jednak około 23°C w centrum, do 26°C na południowym wschodzie; lokalnie chłodniej nad morzem 18°C. Wiatr okaże się przeważnie umiarkowany, gdzieniegdzie porywisty, natomiast nad morzem okresami dość silny w porywach do 55 km/h, z kierunków zachodnich. Jednak wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 60 km/h, zachodni. Ponadto w czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

Zobacz też: Najsilniejsze gradobicie w historii Europy

Ośrodki konwekcyjne z wyładowaniami najbardziej powszechne na północy i północnym wschodzie Polski

Dziś prognozowane są zjawiska burzowe możliwe będą przeważnie na północy i na wschodzie kraju, z opadami deszczu od 10 mm do 20 mm, miejscami akumulacja sumy opadów mogą osiągnąć wartość 25 mm. Porywy wiatru do 70 km/h. Gdzieniegdzie możliwy niewielki grad. Burze występują od pierwszej części dnia na północy. W kolejnych godzinach zjawiska konwekcyjne możliwe są w dalszym ciągu na wschodzie, północnym wschodzie. Burze w niektórych rejonach pojawić się rano aż do wczesnych godzin popołudniowych i cała strefa dość szybko opuści obszar Polski, przemieszczając się na wschód. W nocy nie przewiduje się już kolejnych burz.

Prognoza burzowa na 22 lipca 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

burze dziś nad Polską
Burze dziś nad Polską, jednak najbliższej nocy nie powinno już grzmieć

Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny dla Europy według ESSL

gwałtowne burze w Europie
Gwałtowne zjawiska konwekcyjne na południu Europy

Wyładowania atmosferyczne CG+IC w ciągu minionych 24 godzin na obszarze Polski, odnotowane przez profesjonalny system PERUN (IMGW-PIB)

Burze w Polsce, minione 24 godziny

Fanipogody.pl