Burze przechodzą od godzin nocnych na froncie, utworzyły się w obrębie zafalowania chłodnego frontu atmosferycznego. Wskazujemy, gdzie w kolejnych godzinach pogoda okaże się dynamiczna.
Dziś największa aktywność burzowa jest obserwowano w południowej połowie naszego kraju. W kolejnych godzinach prognozowany jest wzrost aktywności burzowej, który zaznaczy się w zasięgu chłodnego frontu atmosferycznego.
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 21.08.2023, 06 UTC dla Polski
Intensywne opady burzowe i silniejsze konwekcyjne porywy wiatru
Dzisiaj nad Polską przechodzą burze, które zaznaczają się szczególnie od drugiej części nocy z poniedziałku na wtorek. Szczególnie intensywne burze pod kątem aktywności elektrycznej przechodziły około godziny 4:10 czasu lokalnego przez woj. dolnośląskie. Intensywne wyładowania atmosferyczne obserwowano m.in w okolicach Legnicy. Rozwój burz nastąpił w obrębie pofalowanego frontu atmosferycznego. Z danych opublikowanych przez telemetrie IMGW wynika, że porywy wiatru sięgały w obrębie tej formacji konwekcyjnej około 60 km/h. Na skutek intensywnych opadów pochodzenia burzowego odnotowano spadek widzialności do około 1 km w woj. dolnośląskim. Akumulacja opadów w ciągu 15-20 minut mogła sięgnąć 10-20 mm.
Zobacz też: Prognoza pogody na 16 dni wskazuje koniec fali upałów
Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, 21 sierpnia 2023 r. od 4:30 do 6:30 czasu urzędowego w Polsce
Burza zaznaczyła się również nad Wrocławiem. Na trasie struktury burzowej odnotowano intensywne opady konwekcyjne o akumulacji do około 15 mm, miejscami mógł spaść drobny grad. Prędkość wiatru w porywach sięgnęła około 50 km/h.
Wyładowania atmosferyczne odnotowane nad Polską w ciągu ostatnich 310 minut
W kolejnych godzinach burze obserwowano w Wielkopolsce oraz na Ziemi Łódzkiej oraz w północnej części woj. opolskiego. Około godziny 7 czasu lokalnego w poniedziałek, notowana jest nad Polską pewna aktywność burzowa, która zaznacza się zwłaszcza na Ziemi Łódzkiej. W kolejnych godzinach burze możliwe są na Mazowszu, gdzie wkroczyć może klaster wielokomórkowy. Przewiduje się, że w kolejnych godzinach strefa opadów i burz będzie przemieszczać się na wschód, południowy wschód. Wysokość opadów burzowych może dochodzić w krótkim czasie do 15-30 mm, prowadząc do podtopień, wzrosnąć może potencjał wiatrowy i na trasie formacji konwekcyjnej sięgać mogą porywy do 60-75 km/h. Zalecamy śledzić dane radarowe i detektory wyładowań.
Klaster wielokomórkowy nad Ziemią Łódzką, 21 sierpnia 2023, 7:00 czasu lokalnego
Grad, silne ulewy i wiatr do 75 km/h dziś
Jednak w kolejnych godzinach burze niewykluczone są w woj. mazowieckim, woj. śląskim, jak i też na Ziemi Świętokrzyskiej oraz Lubelszczyźnie. Rozwój burz występować ma na przedpolu chłodnego frontu atmosferycznego, jak i też w jego obrębie. Możliwe są zarówno pojedyncze burze, jak i też struktury wielokomórkowe. Podstawowym zjawiskiem towarzyszącym burzom okażą się ulewne opady deszczu do 15-25 mm, punktowo na skutek kumulacji opadów do 30 mm. Największe opady burzowe możliwe są w woj. podkarpackim. Szacuje się, że prędkość wiatru nie powinna przekroczyć 50-75 km/h. Prawdopodobne są też opady gradu do 1-3cm średnicy. Dominującym kierunkiem przemieszczania burz będzie wschodni, jednak z możliwym pewnym odchyleniem na południowy wschód. Niewykluczone, że pojawią się 1-2 przypadki superkomórek burzowych.
Prognoza burzowa na poniedziałek (IMGW-PIB)
W pierwszej połowie nadchodzącej nocy burze mają występować w pasie od Podbeskidzia po południowe Podkarpacie, w strefie ułożonego równoleżnikowo frontu atmosferycznego o charakterze chłodnym. Towarzyszyć im będą opady deszczu o wysokości 15-20 mm i porywy wiatru do 70 km/h. Lokalnie drobny grad – poinformowało IMGW-PIB.
Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski
Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski.
Fanipogody.pl