Burze przeszły nad Polską. Tysiące wyładowań zarejestrowanych, dodatkowo zalążek trąby powietrznej i grad oraz ulewy. Potem przymrozki i śnieg oraz oblodzenie

Burze pojawiły się ubiegłej doby na przeważającym obszarze Polski. Systemy detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych zarejestrowały kilka tysięcy wyładowań.

Liczne burze w sobotę wystąpiły nad Polską

W sobotę zaobserwowano liczne burze nad Polską, miejscami spadł grad, dodatkowo pojawiły się porywy wiatru do 50-70 km/h. Szacuje się, że w zasięgu punktowych burz wysokość opadów nie przekraczała 5-10 mm. Aktywność elektryczna jak na drugą połowę marca okazała się niezwykle wysoka. W nowym tygodniu znów są szanse na kolejne komórki burzowe w wielu regionach Polski.

Ubiegła doba więc charakteryzowała się licznymi strukturami burzowymi, którym towarzyszyły nawet okazały wały szkwałowe na czele ośrodków burzowych. Najwięcej wyładowań atmosferycznych odnotowano w woj. pomorskim, mazowieckim, woj. warmińsko-mazurskim oraz miejscami na Ziemi Świętokrzyskiej i Małopolsce. Na obszarze Polski i krajach przyległych wykryto w sobotę ponad 7 tysięcy wyładowań atmosferycznych. Takiej aktywności elektrycznej ośrodków burzowych nie mamy okresami nawet w środku sezonu burzowego.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 48 godzin na obszarze Polski według detektorów wyładowań

burze w kraju
Burze nad Polską w ciągu ostatnich 48 godzin

Liczne ośrodki burzowe w kraju minionej doby

Dane z systemów teledetekcji radarowej i sieci radarów meteorologicznych wskazały, że najsilniejsze burze pojawiły się na obszarze woj. pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Pierwsza iście wiosenna burza przeszła również przez Warszawę.

Zobacz też: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg spadnie w Polsce, chwyci mróz do -11°C. Jednak potem temperatury wystrzelą powyżej 16°C, możliwe burze

Warto napomknąć, że w okolicach Garwolina, a dokładniej w okolicach miejscowości Pogorzelec pojawił się zalążek trąby powietrznej związany z przechodzeniem burzy. Pod znakiem zapytania pozostaje fakt, czy lej kondensacyjny miał krótkotrwały kontakt z gruntem. Jeśli tak, to mielibyśmy do czynienia z pierwszym w tym roku przypadkiem trąby powietrznej na obszarze Polski.

Z prognoz numerycznych wynika, że w nowym tygodniu pojawić mogą się kolejne lokalne burze, ale najprawdopodobniej ilość ich będzie znacznie mniejsza niż w sobotę. Umownie sezon burzowy trwa w Polsce od 1 kwietnia do 30 września 2024 r., ale tak naprawdę w sprzyjających warunkach burze mogą występować przez cały rok. Najsilniejsze burze występują na ogół w okresie od maja do czerwca i we wrześniu jest ich znacznie mniej z klimatologicznego punktu widzenia.

Burze wczoraj w kraju, jednak kolejne godziny ze śniegiem

Prognozowany orientacyjnie przyrost pokrywy śnieżnej na okres od 17.03.2024, 12Z do 18.03.2024, 22 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

burze śnieżne nie wystąpią
Śnieżyce w kraju, jednak burze śnieżne nie są prognozowane

Intensywne zjawiska burzowe jak na marzec w Polsce

W kolejnych godzinach czeka nas późny, lecz krótkotrwały akcent zimowy, który przyniesie mróz spowodowany zaleganiem powietrza arktycznego. Według danych z sieci pomiarowo-obserwacyjnej IMGW w minionych godzinach opady śniegu pojawiały się także w woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim. W najbliższych kilkunastu godzinach spadnie miejscami nawet 1-3 cm białego puchu, powodując krótkotrwałe zabielenie krajobrazów. Wegetacja w tym roku rozpoczęła się wyjątkowo wcześnie, bo w drugiej połowie lutego, dlatego późne przymrozki i okresami większy mróz mogą wyrządzać szkody w rolnictwie i sadownictwie. W nocy z niedzieli na poniedziałek śnieg spadnie m.in na Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie oraz Podkarpaciu. Jutro śnieg może popadać przelotnie na Ziemi Świętokrzyskiej i Małopolsce oraz miejscami w województwach na wschodzie kraju. Będzie to jedynie krótkotrwały akcent zimowy, bo za dnia jutro śnieg na nizinach i wyżynach stopnieje za sprawą dodatniej temperatury powietrza.

Prognozowana temperatura powietrza na 18 marca 2024, 03 UTC według modelu ECMWF dla Polski

mróz w Polsce i śnieg w kraju
Mróz w Polsce, dynamiczna pogoda i burze powrócą w drugiej połowie przyszłego tygodnia

Mróz nocami i o poranku w Polsce

Najbliższe noce i poranki zapowiadają się dodatkowo z mrozem na przeważającym obszarze Polski, który wyrządzić może szkody w sadach i ogrodach. Prognozuje się, że uwzględniając pomiary przy gruncie temperatura w obszarach rozpogodzeń spadnie w okolice -9 °C/-1 °C. Będzie to jednak krótki epizod i wysokie temperatury zaczną powracać do kraju już na początku kalendarzowej wiosny. Epizody ze śniegiem i mrozem mogą okresami zdarzać się do końca marca, a okresami nawet przeciągając się na kwiecień oraz maj.

Prognozowana temperatura powietrza na 19 marca 2024, 03 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze ustąpiły, zdarzą się przymrozki
Ujemna temperatura w Polsce, burze na kilka dni ustąpiły

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, blitzortung.org