Pogoda na 5 dni dla Polski. Jak silny będzie powiew zimy w Polsce?

Mamy początek tygodnia, więc tradycyjnie sprawdzamy co przyniesie nam pogoda na 5 dni. Jeszcze w weekend aktualizacje modeli na rozpoczynający się tydzień nie były zbyt optymistyczne. Zobaczmy, czy prognozy pogody uległy zmianom.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Weekend upływał nam pod znakiem frontu atmosferycznego, który przyniósł burze i ochłodzenie. Na początku tygodnia front wpływać może jeszcze na pogodę na wschodzie kraju. Spójrzmy na mapę z sytuacją synoptyczną.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna na początek tygodnia
Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Powyżej sytuacja synoptyczna dla Europy na poniedziałek 18 marca. Widzimy, że system frontów, który psuł nam pogodę w weekend w Polsce jest już na wschód od naszego kraju. Jednak nie oznacza to, że już nie wpływ na pogodę w Polsce. W poniedziałek, a możliwe, że nawet i we wtorek na wschodzie kraju pojawiały będą się opady. Kolejne dni nadchodzącego tygodnia nadal upływać będą nam pod znakiem obszaru obniżonego ciśnienia. Jednak pogoda mocniej psuć zacznie się dopiero w okolicach czwartku. Spójrzmy na sytuację synoptyczną na końcówkę tygodnia.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna na koniec tygodnia
Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna na koniec tygodnia

W drugiej połowie i na koniec tygodnia Europa podzieli się na dwie strefy. Południowe regiony i obszary na zachód od Europy dostaną się pod wpływ ośrodków wysokiego ciśnienia. Północna część kontynentu znajdowała będzie się wciąż w zachodniej, strefowej cyrkulacji powietrza. Sprawdźmy zatem jaki wpływ będzie miało to na pogodę w Polsce w rozpoczynającym się tygodniu. Przeczytaj również: Prognoza pogody na Wielkanoc dla Polski. Prognozy nas bardzo zaskoczą

Pogoda na 5 dni. Prognozy opadów

Tak jak wspominałem powyżej, w poniedziałek, wschodnia część kraju znajdowała będzie się jeszcze pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia i systemu frontów atmosferycznych. Przyniesie to opady na wschód od Wisły. Ponieważ w nasz region spływały będą chłodne masy powietrza, prawdopodobnie będą to opady śniegu.

Pogoda na 5 dni. Animacja prognoz opadów

We wtorek na kilkanaście godzin dostaniemy się pod wpływ obszaru podwyższonego ciśnienia. Słabe, zanikające opady możliwe będą wyłącznie na wschodzie. Na pozostałym obszarze Polski bez opadów. Możliwe będą nawet chwile ze słońcem. W środę płytki niż przemieszczał będzie się nad Bałtykiem. Skutkować będzie to możliwymi opadami i zwiększoną siłą wiatru w północnych regionach kraju. Poniżej prognoza opadów na czwartek.

Opady w czwartek nad Polską
Prognoza opadów na czwartek

W czwartek nad krajem przechodził będzie front atmosferyczny. Opady na północy, w centrum i na wschodzie kraju mogą być lokalnie intensywne. Pogoda na 5 dni przyniesie nam całkiem sporo opadów, ponieważ deszcz pojawiał będzie się w kraju również na koniec tygodnia oraz w weekend. W niedzielę bardzo prawdopodobne jest nasunięcie się nad regiony południowe aktywnego niżu z południa. W związku z tym opady w drugiej części przyszłego weekendu mogą być całkiem intensywne. Na obszarach podgórskich i w górach możliwa całkiem silna śnieżyca.

Ochłodzenie pozostanie z nami przez większość tygodnia

Wiemy już, że czeka nas całkiem sporo opadów. Teraz sprawdźmy co pogoda na 5 dni przyniesie nam w kwestii temperatur powietrza. Niestety nie mam dla Was dobrych wiadomości.

Przymrozki nocami. Pogoda na 5 dni przyniesie ochłodzenie
Pogoda na 5 dni dla Polski. Przymrozki w pierwszej części tygodnia

Już noc z niedzieli na poniedziałek przyniosła nam przymrozek w wielu regionach kraju. Podobnie będzie nocami z poniedziałku na wtorek oraz z wtorku na środę. Za dnia temperatury nie będą przekraczać 5-8 stopni Celsjusza. Delikatne ocieplenie pojawia się w prognozach temperatury w połowie tygodnia. Podczas gdy na wschodzie nadal będzie dość chłodno, na zachodzie Polski w środę i czwartek prognozowane jest nawet 15-16 stopni powyżej zera.

Pogoda na 5 dni. Ocieplenie od połowy tygodnia
Pogoda na 5 dni. Ocieplenie od połowy tygodnia

Cieplejsze masy powietrza pojawiać zaczną się w kraju w drugiej połowie rozpoczynającego się tygodnia. Przy czym wyższych temperatur powietrza spodziewać musimy się raczej w regionach południowych i zachodnich. Na północy i wschodzie wciąż termometry mogą mieć kłopot z przekroczeniem 10 stopni powyżej zera. Widzimy więc, że pogoda na 5 dni przyniesie nam ochłodzenie na początku tygodnia, a w okolicach środy w Polsce zacznie robić się cieplej. Szkoda jednak, że ocieplenie dotyczyło będzie raczej tylko regionów południowych i zachodnich. Nie narzekajmy jednak. Wszystko wskazuje na to, że prognozy nieco złagodziły powiew zimy jaki czeka nas w rozpoczynającym się tygodniu.