Przymrozki i śnieg ustąpią w kolejnych dniach. W prognozach widnieje wystrzał ciepła do 18°C, zaczną pojawiać się opady śniegu, ulewy i burze w Polsce.
Miniona noc przyniosła nie tylko mróz przy gruncie, ale także na wysokości 2 m w klatkach meteorologicznych. Przy gruncie minionej nocy było najzimniej w Słubicach, gdzie odnotowano -9°C przy gruncie, natomiast najcieplej było w Kołobrzegu i Raciborzu, gdzie zmierzono 1°C.
Temperatura minimalna przy gruncie w Polsce minionej nocy w Polsce na stacjach synoptycznych IMGW-PIB
Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów w klatkach meteorologicznych na stacjach IMGW-PIB w Polsce
Początek nowego tygodnia charakteryzować ma się niskimi temperaturami powietrza. Powszechny okaże się nocami i o poranku mróz i przymrozki w kraju. Dodatkowo zdarzą się kolejne opady śniegu, powodując na nizinach i wyżynach zabielenie krajobrazów. Jednak będzie to tylko kilkudniowy epizod zimowy i już na początku kalendarzowej wiosny rozpocznie się silny wzrost temperatury powietrza w całym kraju. Koniec marca i początek kwietnia nie zapowiada się z nawrotem zimowych warunków pogodowych, ale okresami mogą zdarzyć się przymrozki nocami i o świcie. Temperatury będą wyższe od normy wieloletniej z szansą na silny podmuch wiosny w tym okresie.
Prognozowana temperatura powietrza na 21 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Ciepły tydzień za nami, ale pod koniec tygodnia nadeszły przymrozki i śnieg oraz burze
Ubiegły tydzień przyniósł jedną z najwyższych wartości na termometrach od początku 2024 r. W Słubicach na stacji synoptycznej IMGW-PIB zmierzono 19.5°C w klatce meteorologicznej. Pierwsza połowa marca przyniosła na ogół wysokie temperatury i rzadkie przymrozki oraz mróz w Polsce. Do 17 marca 2024 r. średnia obszarowa anomalia temperatury jest wyższa o nawet 3.5°C od normy z lat 1991-2020 r. Dodatkowo w sobotę zaobserwowano aktywne burze i zalążek trąby powietrznej w rejonie Garwolina. Szerzej pisaliśmy o tym jednym z naszych ostatnich wpisów.
Już w okolicach 20-23 marca 2024 r. w całym kraju czeka nas silne ocieplenie, a więc na sam początek kalendarzowej wiosny. Arktyczne powietrze z północy zostanie odsunięte za naszą granicę państwową i zastąpione znacznie cieplejszym polarnomorskim. Ostatnia tak zimna noc z powszechnymi przymrozkami jest prognozowana 19/20 marca 2024 r., a na wschodzie z 20/21 marca 2024 r. Kolejne płytkie ochłodzenie widać w prognozach około 24-26 marca 2024 r. z przymrozkami w nocy i o poranku Niewykluczone, że jednak wcześniej w okolicach 22-23 marca 2024 r. pojawią się lokalne burze związane z przechodzeniem frontu atmosferycznego.
Prognozowana temperatura powietrza na 22.03.2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Nawet 18 stopni w prognozach dla Polski na drugą część tygodnia
Dzisiaj śnieg przelotnie popada na wschodzie, centrum, północy i południowym – wschodzie, ale szybko stopnieje. Na samym początku kalendarzowej wiosny, czyli 20-23 marca 2024 r. będzie na południu, zachodzie i centrum oraz wschodzie okresami nawet 16-18°C. Nadejścia zimy termicznej nie przewidujemy do Polski w trzeciej dekadzie marca. Problemem mogą okazać się okresami przymrozki, które stanowić mogą zagrożenie dla wegetacji roślin.
Przeczytaj też: Pogoda na 5 dni dla Polski.
Prognozowana temperatura powietrza wstępnie na 23 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC