Przymrozki i mróz do -11°C i śnieg szybko ustąpią. Strzał ciepła do 18°C w prognozach dla Polski. Będą ulewy i kolejne burze

Przymrozki i śnieg ustąpią w kolejnych dniach. W prognozach widnieje wystrzał ciepła do 18°C, zaczną pojawiać się opady śniegu, ulewy i burze w Polsce.

Miniona noc przyniosła nie tylko mróz przy gruncie, ale także na wysokości 2 m w klatkach meteorologicznych. Przy gruncie minionej nocy było najzimniej w Słubicach, gdzie odnotowano -9°C przy gruncie, natomiast najcieplej było w Kołobrzegu i Raciborzu, gdzie zmierzono 1°C.

Temperatura minimalna przy gruncie w Polsce minionej nocy w Polsce na stacjach synoptycznych IMGW-PIB

silne przymrozki
Silne przygruntowe przymrozki w kraju

Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów w klatkach meteorologicznych na stacjach IMGW-PIB w Polsce

mróz i przymrozki w kraju
Mróz i przymrozki minionej nocy na wielu stacjach IMGW-PIB

Początek nowego tygodnia charakteryzować ma się niskimi temperaturami powietrza. Powszechny okaże się nocami i o poranku mróz i przymrozki w kraju. Dodatkowo zdarzą się kolejne opady śniegu, powodując na nizinach i wyżynach zabielenie krajobrazów. Jednak będzie to tylko kilkudniowy epizod zimowy i już na początku kalendarzowej wiosny rozpocznie się silny wzrost temperatury powietrza w całym kraju. Koniec marca i początek kwietnia nie zapowiada się z nawrotem zimowych warunków pogodowych, ale okresami mogą zdarzyć się przymrozki nocami i o świcie. Temperatury będą wyższe od normy wieloletniej z szansą na silny podmuch wiosny w tym okresie.

Przymrozki na kilka dni, potem strzał ciepła do 16-18 stopni w kraju

Prognozowana temperatura powietrza na 21 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne ocieplenie w prognozach dla polski
Przymrozki ustąpią z kraju, nadejdzie silne ocieplenie

Ciepły tydzień za nami, ale pod koniec tygodnia nadeszły przymrozki i śnieg oraz burze

Ubiegły tydzień przyniósł jedną z najwyższych wartości na termometrach od początku 2024 r. W Słubicach na stacji synoptycznej IMGW-PIB zmierzono 19.5°C w klatce meteorologicznej. Pierwsza połowa marca przyniosła na ogół wysokie temperatury i rzadkie przymrozki oraz mróz w Polsce. Do 17 marca 2024 r. średnia obszarowa anomalia temperatury jest wyższa o nawet 3.5°C od normy z lat 1991-2020 r. Dodatkowo w sobotę zaobserwowano aktywne burze i zalążek trąby powietrznej w rejonie Garwolina. Szerzej pisaliśmy o tym jednym z naszych ostatnich wpisów.

Zobacz też: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg spadnie w Polsce, chwyci mróz do -11°C. Jednak potem temperatury wystrzelą powyżej 16°C, możliwe burze

Już w okolicach 20-23 marca 2024 r. w całym kraju czeka nas silne ocieplenie, a więc na sam początek kalendarzowej wiosny. Arktyczne powietrze z północy zostanie odsunięte za naszą granicę państwową i zastąpione znacznie cieplejszym polarnomorskim. Ostatnia tak zimna noc z powszechnymi przymrozkami jest prognozowana 19/20 marca 2024 r., a na wschodzie z 20/21 marca 2024 r. Kolejne płytkie ochłodzenie widać w prognozach około 24-26 marca 2024 r. z przymrozkami w nocy i o poranku Niewykluczone, że jednak wcześniej w okolicach 22-23 marca 2024 r. pojawią się lokalne burze związane z przechodzeniem frontu atmosferycznego.

Prognozowana temperatura powietrza na 22.03.2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

duża zmiana pogody w kraju i brak przymrozkow
Duża zmiana pogody i ustąpienie przymrozków

Nawet 18 stopni w prognozach dla Polski na drugą część tygodnia

Dzisiaj śnieg przelotnie popada na wschodzie, centrum, północy i południowym – wschodzie, ale szybko stopnieje. Na samym początku kalendarzowej wiosny, czyli 20-23 marca 2024 r. będzie na południu, zachodzie i centrum oraz wschodzie okresami nawet 16-18°C. Nadejścia zimy termicznej nie przewidujemy do Polski w trzeciej dekadzie marca. Problemem mogą okazać się okresami przymrozki, które stanowić mogą zagrożenie dla wegetacji roślin.

Przeczytaj też: Pogoda na 5 dni dla Polski. 

Prognozowana temperatura powietrza wstępnie na 23 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne ocieplenie w Polsce
Przymrozki ustąpią szybko, ale jeszcze powrócą. Nawet 16-18 stopni w drugiej połowie tygodnie miejscami

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com