Burze śnieżne mogą pojawić się nad Polską. Nawet 10-20 cm śniegu w prognozach i mróz. Kiedy ocieplenie do 10 stopni?

Opady śniegu nie okażą się rzadkością. Burze śnieżne możliwe nad Polską. Nawet 10-25 cm białego puchu, a w górach nawet 40-50 cm. Sprawdzamy, kiedy możemy spodziewać się większego ocieplenia.

Dynamiczna aura w Polsce

Koniec ubiegłego tygodnia i początek bieżącego przyniósł apogeum mrozu w naszej części Europy. Na szczęście w drugiej połowie drugiego tygodnia stycznia mróz okaże się znacznie słabszy, lecz nie oznacza, że ustąpi całkowicie. Minionej doby zgodnie z prognozami słaba odwilż objęła wiele regionów naszego kraju. Najsilniejsza okazała się na północy i północnym – zachodzie oraz północnym – wschodzie oraz w centrum. Dodatnie temperatury pojawiły się także miejscami na południu.

Temperatura maksymalna – 11 stycznia 2024 r. – 07:00-19:00 czasu lokalnego w Polsce

opady śniegu w kraju
Odwilż minionej doby i opady śniegu w Polsce. Źródło: CMM IMGW

Duży mróz minionej nocy i opady śniegu

Ubiegłej doby Polska znalazła się w polu obniżonego ciśnienia, które wynikało z oddziaływania ośrodka niżowego znad zachodnich rejonów Rosji, który w centrum, na południu oraz wschodzie przynosiło opady śniegu i mieszane i gdzieniegdzie deszczu marznącego, natomiast od zachodu nasuwać zaczęły się układy wyżowe, które w minionych dniach przynosiły pełne rozpogodzenia i bardzo mroźne noce i poranki m.in w w naszym kraju. Docierały wczoraj polarnomorskie, lecz dość chłodne masy powietrza, które napływały znad północnych rejonów Skandynawii. Przejściowo zaznaczył się jeszcze krótkotrwały napływ powietrza arktycznego za chłodnym frontem, zwłaszcza w nocy z czwartku na piątek i w czasie piątkowej doby.

Odnotowana temperatura minimalna przy gruncie na wysokości 5 cm z 11.01.2024 r. / 12.01.2024 r. według danych z sieci pomiarowej IMGW-PIB

siarczysty mróz w kraju
Silny mróz w kraju przy gruncie. Źródło: CMM IMGW

Temperatura minimalna w klatkach meteorologicznych na wysokości 2 metrów n.p.g w nocy z 11-12 stycznia 2024 r.

spory mróz w kraju
Spory mróz minionej nocy w przejściowej masie arktycznej na wschodzie i północnym – wschodzie. Źródło: CMM IMGW

Prognozowany zasięg opadów konwekcyjnych – 13 stycznia 2024, 21 UTC dla Polski według modelu ECMWF

śnieżyce
Śnieg w wielu regionach

Dynamiczna pogoda w kraju i częste opady śniegu

W piątek na pogodę oddziaływać będzie płytka zatoka związana z niżem znad Krajów Bałtyckich ze strefą ciepłego frontu atmosferycznego. Z północnego-zachodu napływać będzie ciepła masa powietrza polarno-morskiego o równowadze stałej. 

Pod koniec minionego tygodnia często występować będą opady śniegu, deszczu ze śniegiem, a przejściowo krupy śnieżnej i deszczu marznącego powodującego gołoledź. Z uwagi na wzrost gradientu barycznego, nasili się także prędkość wiatru, ale na ogół poniżej progu wichury. Z prognoz numerycznych wynika, że do 15-16 stycznia 2024 r. spadnie nawet 10-20 cm w niektórych rejonach naszego kraju. Duży przyrost pokrywy śnieżnej może być także w górach, przekraczając 30-40 cm.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na 14 stycznia 2024, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śnieżyce w kraju
Śnieżyce nad Polską – 14 stycznia 2024 r. 06 UTC

Już ubiegła doba po dłuższej przerwie przyniosła opady śniegu w wielu regionach naszego kraju. Opady śniegu obserwowano mi.in w centrum, wschodzie i południu naszego kraju. Szczególnie intensywne opady śniegu zobrazowania radarowe pokazywały w woj. mazowieckim. Przejściowo na stacji Warszawa-Okęcie notowano intensywny opad śniegu. Druga część tygodnia okazuje się cieplejsza od pierwszej, ale w czwartek nie brakowało regionów z całodobowym mrozem. Ze szczególnym uwzględnieniem południowej części kraju. Odwilż odnotowano na północy, częściowo centrum i północnym – wschodzie i miejscami na południu.

Prognozowany zasięg i wysokość pokrywy śnieżnej na 15 stycznia 2024, 15 UTC dla Polski według modelu ECMWF

opady śniegu w kraju
Śnieg w Polsce

Sporo opadów zimowych w kolejnych dniach

Niskie temperatury panujące w najbliższych dniach sprzyjać mają zwiększaniu zasięgu i grubości pokrywy śnieżnej. Zdarzą się w kolejnych dniach na przeważającym obszarze Polski opady śniegu o charakterze konwekcyjnym i okresowo wielkoskalowym. Niewykluczone, że pojawią się nawet burze śnieżne, których pewne prawdopodobieństwo jest lokalnie w weekend i na początku przyszłego tygodnia. Do 16-18 stycznia 2024 r. codziennie musimy liczyć z możliwością występowania opadów zimowych.

Prognoza opadów śniegu na 15 stycznia 2024, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze śnieżne możliwe w poniedziałek
Burze śnieżne i śnieżyce w kraju możliwe w poniedziałek

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 12.01.2024 r. do 16.01.2024 r. według modelu francuskiego ARPEGE dla Polski

burze śnieżne w kraju
Burze śnieżne możliwe zwłaszcza w poniedziałek. Częste śnieżyce konwekcyjne i sporo śniegu do 16 stycznia 2024 r.

Silny wiatr i burze śnieżne

Podczas przechodzenia zatok niżowych i stref frontowych musimy spodziewać się wzrostu prędkości wiatru, który powinien poprawić jakość powietrza, ale może także powodować zawieje i zamiecie śnieżne. Prognozy wskazują, że w drugiej połowie stycznia zacznie odbudowywać się cyrkulacja strefowa atmosfery, dlatego mniej dni będzie ze złą jakością powietrza.

Prognozowane porywy wiatru na 15 stycznia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śnieżyce
Silny wiatr w kraju, lecz na ogół na nizinach poniżej progu wichury

Spory mróz minionej nocy miejscami w kraju, kolejne noce jednak cieplejsze. Za dnia nawet temperatura nieznacznie powyżej zera, lecz pojawiać będą się codziennie opady śniegu

Na przeważającym obszarze Polski w kolejnych dniach będzie kontynuowany zimy charakter opadów. Dlatego musimy zachować ostrożność na drogach i chodnikach. Modele numeryczne sygnalizują, że największy przyrost pokrywy śnieżnej zostanie odnotowane na północy, wschodzie, północnym – wschodzie i centrum, południowym – wschodzie. Modele numeryczne sugerują przyrost pokrywy śnieżnej o nawet 5-20 cm. Zima termiczna na przeważającym obszarze Polski utrzyma się na ogół do końca drugiej dekady stycznia, lecz zdarzą się również epizody z przedzimiem. Szczególnie interesujące są prognozy na okolice 17-19 stycznia 2024 r., gdy możemy mieć duży kontrast temperaturowy pomiędzy północą a południem i sporo opadów w formie stałej w chłodniejszym sektorze powietrza i deszczu w cieplejszym wycinku niżu.

Prognoza synoptyczna na okres od 13.01.2024 r. do 18.01.2024 r. według synoptyków IMGW-PIB

ocieplenie w prognozach i opady śniegu
Ocieplenie w prognozach coraz śmielej sygnalizowane. Źródło: CMM IMGW

Polecamy: Śnieżyce coraz bliżej. Nawet 25-30 cm śniegu w regionie. Sprawdź gdzie i kiedy atak zimy w Polsce

Prognozowana wstepnie temperatura powietrza na 18 stycznia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

śnieg w Polsce
Nawet 8-10 stopni możliwe w przyszłym tygodniu na południu kraju w ciepłym wycinku niżu atlantyckiego

Dłuższe okresy z wyższymi temperaturami dopiero w trzeciej dekadzie stycznia 2024 r.

Z prognoz wynika, że większe ocieplenie jest możliwe dopiero w okolicach 2-3 dekady stycznia 2024 r., bądź z biegiem ostatniej dekady mijającego miesiąca, gdy na pogodę duży wpływ ma mieć cyrkulacja strefowa atmosfery. Wówczas epizody chłodu, jeśli się zdarzą, to będą na ogół krótkotrwałe i przeważnie znajdziemy się w cieplejszych masach powietrza. Do 11 stycznia 2024 r. średnia obszarowa anomalia temperatury jest -1.6°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Do 17 stycznia 2024 r. temperatura będzie około -1.7°C poniżej normy, ale na początku trzeciej dekady stycznia rozpocznie się redukcje ujemnego odchylenia temperatury do około -1.3°C. Pierwszy miesiąc nowego roku powinien zapisać się jako miesiąc w normie wieloletniej, jeśli chodzi o temperaturę, wyjątkiem może być tu północny – wschód z lekką ujemną anomalią temperatury od normy klimatycznej.

Prognozowana orientacyjnie temperatura do 21 stycznia 2024 r.

Fanipogody.pl