Pogodę w Europie kształtuje niż atlantycki znad Wielkiej Brytanii oraz wyż ZVEN, którego centrum znajduje się nad Rosją. Na zachodzie i południu Europy panuje bardzo dynamiczna pogoda z wichurami i burzami. Wschód Europy to znowu stabilniejsza pogoda, ale silny mróz.
Aktywne burze na zachodzie
W strefie bezpośredniego oddziaływania niżu HERMINE dochodzi do rozwoju licznych burz. Ośrodki burzowe są bardzo aktywne. Burze niosą dużo wyładowań, silny wiatr i nawalne opady deszczu. Najwięcej aktywnych burz obserwujemy obecnie nad Kanałem La Manche. Burze te zmierzają nad północną Francję. Grzmi również na granicy Francji i Hiszpanii oraz nad Morzem Śródziemnym.
Silna wichura w Europie
Wspomniany we wstępie niż atlantycki to również bardzo duży gradient baryczny. Co za tym idzie w wielu regionach Europy wiatr wieje dziś naprawdę mocno. Najsilniejsza wichura występuje obecnie w pasie od północnej Hiszpanii po Szkocję. Na otwartym morzu na zachód od wspomnianej linii wieje obecnie nawet ponad 220 km/h. Bardzo silny wiatr występuje również w basenie Morza Śródziemnego. Dziś mocno wieje również w Polsce. W górach porywy wiatru osiągają 180 km/h. Piszemy o tym w tym wpisie.
Głęboki niż przyniósł śnieżyce na południu Europy
O silnym, głębokim niżu i jego skutkach w postaci śnieżyć pisaliśmy już w tym miejscu. W Alpach i na Bałkanach lokalnie spadło grubo ponad metr śniegu. Sytuacja w niektórych regionach Alp staje się poważna, gdyż uwzględniając wcześniejsze silne śnieżyce są miejsca, gdzie w Alpach leży nawet 3 metry śniegu. Zagrożenie lawinowe i powodziowe jest bardzo duże. Na Bałkanach znów, gdzie w górach również spadło ponad metr śniegu dojść może do podtopień i powodzi w razie nagłego ocieplenia.
Przynajmniej w najbliższych dniach na szczęście na znaczne ocieplenie w tej części Europy się nie zanosi. Silny wyż, który stacjonuje nad Rosją doprowadza do adwekcji chłodnych ma powietrza między innymi nad Bałkany, gdzie dziś rano nadal panował mróz. O bardzo dużym mrozie piszemy w kontekście Europy Wschodniej, gdzie słupki rtęci dziś rano spadły do -20 stopni. Warto zwrócić uwagę na wschodnią Turcję. Tam również dochodzi o rzadko spotykanej adwekcji chłodu. Temperatury w regionie spadły do -10 stopni Celsjusza.