Cyklon Jasper przyniesie silne załamanie pogody. Będą ulewy, wichury i opady mieszane oraz śnieg w Polsce

Cyklon Jasper zmieni pogodę w Polsce. Godziny dzielą nas od dynamicznej zmiany aury spowodowanej przechodzeniem ośrodków niskiego ciśnienia wraz z układem frontów atmosferycznych przez naszą część Europy.

Cyklony atlantyckie zmieniają pogodę często w listopadzie

W rozpoczynającym się tygodniu obserwować będziemy szybkie zmiany pogody, co ma mieć związek z przechodzeniem ośrodków niżowych z rodowodem atlantyckim wraz z układami frontów atmosferycznych. Od zachodu zbliża się do nas niż, który otrzymał od Wolnego Instytutu Meteorologicznego w Berlinie imię Jasper, który przyniesie istotne załamanie pogody w nocy z poniedziałku na wtorek.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 13.11.2023, 18 UTC dla Polski

niżowa aura w Polsce. Cyklony atlantyckie
Układ frontów nasuwa się do Polski, wkroczy też płytki cyklon

Dynamiczna niżowa pogoda w Polsce

Najbliższe kilkadziesiąt godzin przyniesie opady deszczu, gdzieniegdzie także deszczu ze śniegiem (mieszane), jak i też mokrego śniegu. W związku ze wzrostem poziomego gradientu barycznego, przechodzenia stref frontowych wyraźnie wzrośnie prędkość wiatru, która gdzieniegdzie osiągnie skale wichury. Pierwszy front wkraczać ma z biegiem godzin coraz bardziej w głąb naszego kraju, a w kolejnych następne strefy frontowe przemieszczą przejdą przez Polskę.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 13 listopada 2023, 21 UTC według modelu ECMWF dla Polski

załamanie pogody od zachodu i niżowa aura
Załamanie pogody wkraczać ma z biegiem godzin od zachodu

Początkowo opady zaznaczać mają się w pasie od Pomorza Zachodniego aż po Dolny Śląsk, gdzie wystąpią przeważnie opady atmosferyczne o natężeniu słabym i umiarkowanym, które z biegiem godzin przesuną się w głąb naszego kraju. Na nizinach i wyżynach przeważać mają opady deszczu, natomiast w rejonach górskich i podgórskich niewykluczone są opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W drugiej połowie nocy miejscami w centrum oraz na północnym – wschodzie i gdzieniegdzie na północy możliwe są opady mieszane i przejściowo mokrego śniegu.

Przeczytaj również: Wichury uderzą w Europę

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 14 listopada 2023, 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski

układ frontów nad Polską
Okludujący się układ frontów atmosferycznych w nocy nad Polską

Do jutrzejszego poranka strefa zokludowanego frontu atmosferycznego dotrze nad wschodnią połowę naszego kraju. Przeważać mają na ogół opady deszczu, ale gdzieniegdzie na północy, północnym – wschodzie i gdzieniegdzie w centrum kraju niewykluczone są nawet przelotne opady mieszane, ale krajobrazy nie zdołają się zabielić z uwagi na dodatnią temperaturę i przewagę opadów śniegu z deszczem.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 14 listopada 2023, 3 UTC według modelu ECMWF

dynamiczna pogoda w Polsce
Opady obejmą cały kraj

Przymrozki w kraju możliwe i silne ulewy

Szczególnie wysoko w Karpatach opady śniegu przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i deszczu. W wyższych partiach Tatr prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej 5-7 cm. Możliwa wysokość opadu na przeważającym obszarze około 10 mm, tylko na Pomorzu Zachodnim do 15 mm. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od 0°C na północnym wschodzie, około 3°C w centrum do 6°C na zachodzie. Natomiast na zachodzie, w centrum i na południu temperatura minimalna wystąpi w pierwszej połowie nocy, z biegiem godzin wzrost temperatury. Jednak na północnym wschodzie możliwe przygruntowe przymrozki do -2°C. 

Prognoza sytuacji barycznej na 14.11.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

niżowa pogoda w kraju
Atlantycka cyrkulacja zmieni pogodę

Dynamiczna i niżowa pogoda, duży wpływ strefowej cyrkulacji atmosfery na aurę w Polsce

Wieloośrodkowy niż kształtować ma pogodę w Polsce w ciągu w najbliższych kilkunastu godzin. Płytki, lecz wtórny niż Jasper II przejdzie przez nasz kraj i oddali się w kierunku Ukrainy oraz Białorusi. Następnie główny ośrodek znad Cieśnin Duńskich nasuwać ma się nad Morze Bałtyckie, przynosząc we wtorek większe opady atmosferyczne w północnej części kraju. Następnie skieruje się nad Obwód Królewiecki i może wkroczyć na Warmię i Mazury oraz Podlasie, przesuwając się dalej do naszych wschodnich sąsiadów. Spowoduje on w nocy z 14/15 listopada 2023 r. większe opady atmosferyczne w pasie południowym naszego kraju. Jednak w Sudetach przyrost pokrywy śnieżnej o około 5-7 cm.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 14 listopada 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Należy również uwzględnić, że drugi cyklon Jaspar spowoduje dynamiczny przebieg warunków pogodowych we wtorek i środę. W górach prognozowane są opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Nie zabraknie opadów o charakterze konwekcyjnym. Jutro istnieje niskie ryzyko pojedynczych burz w północnej połowie naszego kraju, co uwzględnia prognoza ESSL.

Prognoza burzowa na okres od 14.11.2023 r. do 15.11.2023 r. według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

burze niewykluczone w zasięgu cyklonu
Niskie ryzyko burz w północnej połowie kraju. Źródło: ESSL

Będzie istotne ochłodzenie po zachodniej stronie cyklonu atlantyckiego na kilka dni

Następnie po przejściu drugiego cyklonu, nastąpi adwekcja chłodniejszego powietrza z północy i północnego – zachodu, powodując istotny spadek temperatury i obniżenie się temperatury do wartości poniżej normy wieloletniej na kilka dni. Najnowsze prognozy numeryczne zakładają chłodniejszy okres w pogodzie do 16-18 listopada 2023 r., natomiast w okolicach 19-20 dnia miesiąca znajdziemy się w ciepłym wycinku kolejnego atlantyckiego niżu, który spowoduje krótkie ocieplenie. Potem w pierwszych dniach trzeciej dekady mijającego miesiąca dostrzegamy istotne ochłodzenie. Częstsze staną się nocne i poranne przymrozki, a nawet i większy mróz. Największy w górach i na obszarach podgórskich. Możliwe są też akcenty zimowe z opadami śniegu poza górami.

Zobacz też: Pogoda na 5 dni dla Polski. 

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 14 listopada 2023, 15 UTC dla Polski

cyklon spowoduje dynamiczny wzór pogody
Cyklon zmieni pogodę w Polsce

Wichura głównie w górach

Przejściu cyklonów o imieniu Jasper spowodują nie tylko umiarkowane i intensywne opady deszczu. Jednak także opady śniegu i deszcze ze śniegiem. Poza górami nie będzie z tego trwałej zimy. Wiatr wzmagać ma się wyraźnie z każdą godziną w rejonach górskich i podgórskich. Dlatego synoptycy IMGW-PIB wydali alerty przed silnym wiatrem. W szczytowych partiach gór wiać ma w porywach do 100-115 km/h, jednak w Karpatach powodujący miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Cyklon zmieni pogodę w Polsce. Możliwe akcenty zimowe na nizinach i wyżynach w kolejnych dniach

Prognozowane porywy wiatru na 14 listopada 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silny wiatr we wtorek
Cyklon przyniesie silny wiatr na nizinach i wyżynach

Wichura związana z przejściem cyklonów

Wyraźnie nasilona prędkość wiatru jest prognozowana we wtorek i w środę poza obszarami górskimi, gdzie w porywach wiatr rozpędzi się do 45-75 km/h. Najsilniejsze podmuchy wiatru są prognozowane w zachodnich, centralnych, północnych i południowych dzielnicach naszego kraju.

Prognozowane porywy wiatru na 14 listopada 2023, 12 UTC według modelu ICON dla Polski

cyklon zmieni pogodę w Polsce
Cyklon atlantycki przyniesie wichurę w górach i na obszarach podgórskich

Jednak największe szkody wiatr może wyrządzić w górach i na obszarach podgórskich. Warunki do uprawiania turystyki górskiej okażą się trudne. Dlatego bez doświadczenia i stosownego sprzętu w postaci raków, czekanów i lawinowego ABC lepiej nie wybierać się w wyższe partie gór.

Fanipogody.pl