Cyklon przyniesie silne załamanie pogody w Polsce. Linia szkwału przejdzie przez kraj. Wiatr przekroczy 100 km/h oraz możliwe burze

Cyklon wtórny, który rozwinie się w ciągu najbliższych kilkunastu godzin nad Skandynawią spowoduje silne załamanie pogody w Polsce. Prognozowane są kolejne opady marznące, śnieg, a nawet linia szkwału. W przypadku rozwinięcia się linii szkwału porywy sięgną nawet 100 km/h. Niewykluczone, że pojawią się burze na chłodnym froncie, ale także i za frontem w świeżej masie pochodzenia arktycznego morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej.

Głęboki wtórny niż przyniesie groźną wichurę w Polsce

Już pod koniec ubiegłego tygodnia zaczęliśmy sygnalizować na łamach naszego portalu, że czeka nas istotne załamanie pogody w drugiej części tygodnia. Najgroźniejsze warunki pogodowe spowodowane przechodzeniem głębokiego cyklonu w pobliżu Polski wystąpią 23-24 listopada 2023 r. Przemieszczający się znad Skandynawii w rejon państw bałtyckich i Rosji pogłębiający się niż baryczny spowoduje wzrost poziomego gradientu ciśnienia.

Prognoza ciśnienia na 24 listopada 2023 r. dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF

groźne załamanie pogody w kraju
Gwałtowne załamanie pogody w Polsce

Coraz więcej wskazuje, że będzie to najsilniejsza wichura od początku tegorocznego sezonu jesiennego w Polsce na nizinach i wyżynach. Możliwe są przerwy w dostawach prądu, wiatrołomy, uszkodzenia dachów i budynków. Będzie realne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia.

W rejonie Morza Grenlandzkiego ulokowany jest głęboki niż baryczny, w którym ciśnienie spadło poniżej 955 hPa. Wykształcił on swój własny system frontów atmosferycznych, który stopniowo zaczyna się okludować, świadcząc o dojrzałej fazie niżu. Już niedługo cyklon ten zacznie się wypełniać chłodniejszym powietrzem, zbliżając się w rejon Skandynawii i Morza Barentsa.

Położenie wyżów i niżów nad Europą i obszarami przyległymi o godzinie 5 UTC

głęboki cyklon
Głęboki niż baryczny przyniesie silną wichurę w Polsce i utworzy się wkrótce nad Skandynawią, przybierając formę wtórnego niżu

Silne załamanie pogody sięgnie Polski

Z prognoz numerycznych wynika, że na peryferiach głównego niżu atlantyckiego, dojdzie do rozwoju wtórnego ośrodka niskiego ciśnienia. Najniższe ciśnienie atmosferyczne zostanie zmierzone w rejonie państw bałtyckich w okolicach nocy z czwartku na piątek. Niż wykorzysta duże kontrasty termiczne i bliskość prądu strumieniowego, co umożliwi silną i szybką cyklogeneze. Ciśnienie atmosferyczne może spaść do 967-968 hPa w okolicach Estonii, następnie przemieszczając się w stronę Federacji Rosyjskiej, gdzie nad chłodniejszym lądem niż baryczny zacznie się stopniowo wypełniać chłodniejszym powietrzem.

W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin nad Polską powinien pojawić się chłodny front atmosferyczny, który zamknie ciepły wycinek niżu. Prognozy bazujące na europejskich modelach numerycznych wskazują na możliwość rozwoju liniowego układu konwekcyjnego na nacierającym z północnego – zachodu na południowy – wschód chłodnym froncie atmosferycznym. Przepływ w całym pionowym profilu troposfery będzie nasilony nie tylko ze względu na dużą różnice ciśnienia, ale także obecność prądu strumieniowego. Pęd powietrza z wyższych wysokości ma mieć tendencje do schodzenia ku ziemi, powodując miejscowe szkody.

Kilkanaście godzin dzieli nas od początku wichury

Wyraźnie prędkość wiatru zacznie wzrastać w nocy z 22-23 listopada 2023 r. na północy kraju. Na Bałtyku zacznie występować sztorm. Utrudniona będzie żegluga morska po tym słonym akwenie. Jednak w pierwszej części czwartkowego dnia cyklon ma powodować wichurę na coraz większym obszarze Polski. Strefa silnego wiatru przemieszczać ma się z północy na południe. Istotna wymiana mas powietrza jest prognozowana na noc z czwartku na piątek, gdy to przez nasz kraj przechodzić ma front chłodny, na którym najprawdopodobniej utworzy się linia szkwału – (ang. NCFR – Narrow cold-frontal rainbands).

Prognoza porywów wiatru na 23 listopada 2023, 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Liniowej formacji konwekcyjnej na chłodnym froncie atmosferycznym towarzyszyć mają umiarkowanie, silne opady deszczu pochodzenia konwekcyjnego oraz porywy wiatru sięgające 70-100 km/h. Nie można wykluczyć, że lokalnie pojawią się wyładowania atmosferyczne.

Prognoza porywów wiatru na 23 listopada, 21 UTC według francuskiego modelu ARPEGE

groźne załamanie pogody
Gwałtowne załamanie pogody w Polsce i wichura

Zobacz też: Potężny atak zimy. Śnieżyca uderzy w Polskę

Najgroźniejsza wichura od początku jesieni poza górami pojawi się w Polsce. Cyklon przejdzie blisko naszego kraju

Prognozy numeryczne sygnalizują, że cyklon i obecność prądu strumieniowego nad Polską zapewnią pierwszą tak poważną wichurę na nizinach i wyżynach tej jesieni. Najsilniej powieje na otwartych wodach Bałtyku, gdzie prognozowany jest silny sztorm i porywy wiatru przekraczające 100 km/h. Istnieje ryzyko, że w przypadku uformowania się liniowej formacji konwekcyjnej porywy sięgną około 90-115 km/h. Tak duża prędkość wiatru może uszkadzać linie energetyczne, łamać konary i drzewa. Utrudnione mogą być również operacje startów i lądowań na lotniskach w Polsce. Silny wiatr może zagrażać bezpieczeństwu wykonywania operacji lotniczych na lotniskach komunikacyjnych. Wietrzna pogoda poczynić może szkody nie tylko w drzewostanie, ale także może uszkadzać i zrywać dachy.

Prognoza porywów wiatru na 23 listopada 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

groźne załamanie pogody w Polsce
Niebezpieczne załamanie pogody i wpływ cyklonu. Dlatego miejscami możliwe są szkody w Polsce i przerwy w dostawach prądu

Groźny niż utworzy się w atmosferze baroklinowej nad Półwyspem Fennoskandzkim

Groźny wiatr związany z bliskością cyklonu i obecnością prądu strumieniowego występować ma jeszcze w piątek, 24 listopada 2023 r. Jednak jego prędkość będzie mniejsza niż w czwartek i nocy z czwartku na piątek, sięgając do 50-85 km/h, a więc w niektórych rejonach już poniżej progu ostrzeżenia meteorologicznego. Synoptycy IMGW z pewnością wydadzą w kolejnych godzinach dla wielu regionów alerty pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Najprawdopodobniej będzie to najsilniejsza wichura tej jesieni meteorologicznej poza górami, ale w kolejnych miesiącach w zależności od aktywności cyrkulacji strefowej pojawić mogą się jeszcze groźniejsze wichury, przybierając nawet formę orkanów.

Prognoza położenia i prędkości prądu strumieniowego na 24 listopada 2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

prąd strumieniowy w prognozach i wpływ cyklonu
Prąd strumieniowy nasili przepływ w całym pionowym profilu troposfery

Przeczytaj też: Niebezpieczna pogoda w kolejnych dniach

Załamanie pogody widoczne w prognozach od kilku dni. Cyklon wtórny namiesza w pogodzie

Od końcówki ubiegłego tygodnia wyraźnie sygnalizujemy, że przed nami silna wichura, która pojawi się w drugiej części tygodnia. Spowodować może ona poważne szkody materialne, przerwy w dostawach prądu. Strażacy i energetycy będą mieć pełne ręce pracy. Unikajmy przebywania w tym okresie pod drzewami, usuńmy rzeczy, które może porwać wiatr. Dodatkowo nie parkujmy pod drzewami i innymi obiektami, które może przewrócić porywisty wiatr. Powerbanki i agregaty prądotwórcze przydać mogą się zwłaszcza w regionach, gdzie szczególnie wiatr powoduje częste przerwy w dostawach prądu w czasie wichur.

Silna wichura sięgnie Polski. Będą duże szkody

Prognoza porywów wiatru do 24 listopada 2023, 15 UTC według modelu GFS dla Polski. W rejonach górskich i podgórskich wiać ma powyżej 100-130 km/h, czego nie uwzględnia model amerykański GFS

silne załamanie pogody w Polsce i wpływ cyklonu
Silne załamanie pogody w Polsce i wichura. Dlatego możliwe są szkody w wielu regionach

W kolejnych dniach po przejściu wichury zapanuje na przeważającym obszarze Polski lekka zima termiczna. Nie zabraknie opadów śniegu, a dodatkowo niewykluczone są rozproszone burze śnieżne. Wcześniej, bo w czwartek możliwe są w pierwszej części dnia opady marznące na przemieszczającym się przez nasz kraj froncie o charakterze ciepłym. Wkrótce podamy kolejne informacje na koniec tygodnia, gdyż aura stanie się zimowa również poza górami.

Fanipogody.pl