Niebezpieczna pogoda w kolejnych dniach. Opady śniegu, mieszane i marznące w Polsce. Do tego wichury i burze śnieżne. Ponad 20 cm białego puchu

Niebezpieczna aura w kolejnych dniach. Nie zabraknie opadów śniegu, mieszanych i groźnych marznących. Warunki na drogach w wielu drogach staną się fatalne, co może doprowadzić do oblodzenia dróg i chodników. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze realizacje modeli numerycznych.

Niebezpieczna aura w Polsce

Już na początku tygodnia w wielu regionach na wschodzie, północnym – wschodzie i centrum zdarzyły się opady marznącego deszczu i deszczu lodowego. Dodatkowo pada deszcz ze śniegiem i śnieg. W kolejnych dniach czeka nas bardzo duża zmienność pogody. Zagrożone będzie zdrowie, życie i mienie. Pojawią się opóźnienia na kolei oraz utrudnienia na drogach i lotniskach komunikacyjnych. Warunki do jazdy na drogach będą w wielu regionach trudne. Na drogi wyjadą masowo piaskarki i solarki.

Szczególnie niekorzystne prognozy są na czwartek. Wydaje się, że wówczas zmierzymy się w wielu regionach z bardzo niebezpiecznymi opadami marznącego deszczu, które spowodują gołoledź. Dojść może nawet do oblodzenia linii energetycznych, co w konsekwencji skutkować ma lokalnymi przerwami w dostawach prądu.

Prognoza typu opadu i zachmurzenia na pierwszą część dnia w czwartek, 23 listopada 2023 r. w zasięgu ciepłego frontu atmosferycznego

śnieg w kraju
Śnieg w Polsce i opady marznące. Groźna pogoda w kraju

Z prognoz numerycznych wynika, że niebezpieczny typ opadów na froncie ciepłym zaznaczy się szczególnie w pierwszej połowie dnia. Stanie się to przed wystąpieniem wichury, która zaznaczy się z biegiem czasu w północnej, centralnej, północno- wschodniej i wschodniej Polsce. Groźny wiatr będzie wiał przynajmniej do piątku, słabnąć w drugiej piątkowego dnia.

Prognoza sytuacji barycznej na 23.11.2023 r., 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

niebezpieczna aura w Polsce
Niebezpieczna pogoda w Polsce

Groźne opady marznące w Polsce znów pojawią się w Polsce

W tym przez naszą część Europy od zachodu, północnego zachodu przechodzić będzie ciepły front atmosferyczny, któremu towarzyszyć ma sporo opadów atmosferycznych, jakie przybiorą formę stałą, mieszaną i ciekłą. Modele o wysokiej rozdzielczości pokazują nam, że na czele frontu przeważać mają opady śniegu, aczkolwiek szybko przechodzące z biegiem czasu w mieszane i deszczu. Ciepłe powietrze zacznie początkowo zaznaczać się na wyższych wysokościach, sięgając nawet 4-7 stopni w dolnych warstwach troposfery. Wówczas w tym samym czasie przy ziemi będzie zaledwie -2/-3°C. Bardzo prawdopodobne, że groźne opady na ciepłym froncie wystąpią szczególnie w pierwszej części dnia, czyli w godzinach szczytu komunikacyjnego. Nie można całkowicie wykluczyć, że obejmą one wiele regionów, trwając przez wiele godzin, skutkując masowymi oblodzeniami i pojawienie się kilku milimetrów lodu na drogach i chodnikach.

Prognoza zachmurzenia i zasięgu oraz rodzaju opadów atmosferycznych, 23 listopada 2023 r. w pierwszej części dnia według SWISS-HD

groźne prognozy na czwartek
Niepokojące prognozy na czwartek. Będą opady marznące na ciepłym froncie

Warunki na drogach mogą okazać się fatalne, dodatkowo nie można wykluczyć miejscowych opóźnień w wykonywaniu operacji lotniczych. Najgorzej będzie na drogach bocznych, ale i na głównych mogą zdarzać się miejsca z bardzo trudnymi warunkami. Istotne opóźnienia są możliwe też na kolei, gdzie trakcje mogą ulec oblodzeniu.

Prognoza orientacyjna zasięgu opadów marznących w czwartek przed południem nad Polską według modelu SWISS-HD

silne opady w Polsce
Opady o charakterze marznącym w Polsce pojawią się znów w czwartek na ciepłym froncie

Będą groźne śnieżyce konwekcyjne. Warunki na drogach staną się niebezpieczne

Druga połowa mijającego tygodnia przyniesie istotne ochłodzenie i silne śnieżyce konwekcyjne. Dodatkowo na północy naszego kraju uaktywni się „bałtycki efekt morza”. Coraz powszechniejszy okaże się całodobowy mróz, co pozwoli na utrzymanie się zimy termicznej i dominacje zimy termicznej w wielu regionach Polski. Istnieje ryzyko, że w okolicach weekendu oraz w weekend pojawią się również lokalne burze śnieżne. Najbardziej prawdopodobne okażą się nad morzem i wzdłuż gmin nadmorskich, ale nie można ich wykluczyć także w głębi naszego kraju. Przyrost pokrywy śnieżnej na nizinach może sięgnąć do 10-25 cm, a w górach powyżej 30-50 cm białego puchu do końca tygodnia.

Przeczytaj też: Niszcząca wichura już nadciąga do Polski.

Od kilku dni wskazujemy, że pod koniec listopada jest szansa na nastanie zimy termicznej w Polsce. Śnieżna i lekka termiczna zima zaznaczy się na przeważającym obszarze Polski. Istotne i trwalsze ochłodzenie nastąpi po przejściu wichury pod koniec mijającego tygodnia, gdy to w tylnej części niżu szerokim strumieniem spłynie zimne powietrze pochodzenia arktycznego morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Na północy kraju pojawi się pierwszy raz tej jesieni tak intensywny „bałtycki efekt morza”. Liczne chmury Cb wkraczać mają nad ląd, przynosząc obfite opady pochodzenia konwekcyjnego.

Prognoza temperatury na wysokości barycznej 850 hPa – 25 listopada 2023, 21 UTC dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF

zimowa aura w Polsce
Zima termiczna w Polsce i częsta dominacja mas arktycznych

Zimne powietrze arktyczne spłynie do całej Polski

Już w piątek coraz szerszym strumieniem wlewać ma się powietrze pochodzenia arktycznego morskiego, który wyprze cieplejsze polarnomorskie, przynosząc istotne ochłodzenie i liczne śnieżyce konwekcyjne także w głębi naszego kraju. Przeważać ma na ogół stały charakter opadów w postaci śniegu i krupy śnieżnej/lodowej, ale niewykluczony jest także deszcz ze śniegiem. W czasie przechodzenia formacji konwekcyjnych gwałtownie pogorszy się widzialność pozioma do nawet 100-300 metrów. Dlatego zapanuje niebezpieczne warunki do jazdy. W ciągu kilku minut krajobrazy mogą ulec gwałtownemu zabieleniu. Dodatkowo w krótkim czasie gwałtownie spadnie temperatura, powodując oblodzenie dróg i chodników. Dzięki niskiej temperaturze śnieg ma szanse się utrzymywać. Zimowe opady o podłożu konwekcyjnym występować mają zarówno w ciągu dnia, jak i też w nocy.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 24 listopada 2023, 12 UTC dla Polski

śnieżyce w kraju
Śnieżyce konwekcyjne nad Polską i niebezpieczne opady marznące

Pierwsze tak poważne śnieżyce konwekcyjne przypadną na okolice weekendu w Polsce. Punktowy charakter opadów śniegu spowoduje, że wysokość i zasięg największych opadów będzie mocno nierównomierny i ciężki do prognozowania dla niewielkiego obszaru. Największy przyrost pokrywy śnieżnej i niebezpieczne warunki do jazdy mogą wystąpić w pasie dzielnic północnych, gdzie znad ciepłych wód Bałtyku masowo wkraczać mają komórki konwekcyjne. Sporo śniegu będzie leżeć również w górach i na obszarach podgórskich. Niewykluczone, że do końca tygodnia poza rejonami górskimi spadnie nawet 5-25 cm, a w Karpatach i Sudetach jeszcze więcej. Dodatkowo zdarzyć mogą się punktowe burze śnieżne.

Zobacz też: Atak zimy w wielu krajach europejskich

Prognoza zasięgu i wysokości opadów zimowych na 24 listopada 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze śnieżne nad Polską
Burze śnieżne możliwe w Polsce. Niebezpieczna aura w zasięgu śnieżyc konwekcyjnych

Zimowa aura nie tylko w Polsce pod koniec listopada 2023 r.

Zima pod koniec mijającego tygodnia umacniać ma się nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach europejskich. Zimowa aura zaznaczy się poza górami u naszych zachodnich sąsiadów, sięgnie Słowacji i Czech oraz częściowo Bałkanów i Alp. Sporo śniegu leżeć będzie też na terenie Ukrainy, Kraje Bałtyckie, Federację Rosyjską i Skandynawię.

Prognoza zasięgu oraz wysokości pokrywy śnieżnej do 26 listopada 2023, 21 UTC według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

zimowa pogoda w Polsce i niebezpieczne śnieżyce
Spora pokrywa śnieżna i niebezpieczne opady marznące

Wiodące modele numeryczne wyraźnie pokazują, że zimowa aura na nizinach i wyżynach powinna utrzymać się conajmniej do końca miesiąca, gdyż występować ma przewaga zimnych mas powietrza z wyższych szerokości geograficznych o cechach arktycznych. Niewykluczone, że częściej doświadczymy okresów z dwucyfrowym mrozem, szczególnie w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń oraz słabego wiatru. W kolejnych dniach będziemy na bieżąco informować o istotnych zmianach w prognozach numerycznych.

Prognoza maksymalnej temperatury powietrza na okres od 21.11.2023 r. do 30.11.2023 r. według modelu ECMWF

zimowa aura i niebezpieczna sytuacja
Zimowa pogoda przeważa w prognozach. Dane: CMM IMGW

Prognoza orientacyjna temperatury minimalnej na okres od 21.11.2023 r. do 30.11.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

niebezpieczna aura i zimno w Polsce
Niebezpieczna pogoda na koniec miesiąca i możliwy dwucyfrowy mróz nocami poza górami. Dane: CMM IMGW

Fanipogody.pl