Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Gwałtowne burze szaleją już nad Polską. Możliwe duże sumy opadowe powyżej 40 mm, grad i silny wiatrGwałtowne burze przechodzą już nad Polską. Możliwe duże sumy opadowe związane z burzami. Prawdopodobne duże sumy opadowe, grad i silny wiatr. Największe opady burzowe są możliwe w południowej części naszego kraju.

Gwałtowne burze dziś nad Polską

W czwartek pogoda w Polsce kształtowana jest przez skraj rozległego ośrodka niżowego znad północnej części Europy. Związana jest z nim strefa pofalowanego frontu chłodnego na południu i wschodzie. Burze formują się w zasięgu falującego frontu atmosferycznego. Panować ma pogoda typowa dla cyrkulacji zachodniej i zaleganiem umiarkowanie ciepłych i wilgotnych mas powietrza.. Najcieplejsza masa powietrza wyparta została za naszą wschodnią granicę wczoraj. Na froncie doszło do zafalowania, dlatego prognozowane są większe opady konwekcyjne, które lokalnie spowodują szkody na południowym wschodzie i częściowo wschodzie.

Gwałtowne burze w czwartek nad Polską. Szczególnie mocno grzmi w rejonie Warszawy i południowej części Polski

Silne burze i dzień gorący w niektórych regionach Polski, ale już bez upału dziś

W czwartek po południu i wieczorem zachmurzenie duże, tylko na północnym zachodzie kraju umiarkowane i małe. Na przeważającym obszarze Polski przelotne opady deszczu. Natomiast w centrum i na południu również burze i burze z deszczem. Prognozuje się największe opady burzowe w pasie od północnego Śląska, przez południe łódzkiego, do południowych powiatów mazowieckiego – od 20 mm do 30 mm, a na Górnym Śląsku, Ziemi Świętokrzyskiej, w Małopolsce, Podkarpaciu suma opadów deszczu i burz wyniesie od 45 mm do 60 mm. Gdzieniegdzie gwałtowne burze. W najcieplejszym momencie dnia od 23°C do 27°C, chłodniej nad morzem oraz na obszarach podgórskich w Karpatach, od 21°C do 23°C. W strefach opadów temperatura wyniesie od 15°C do 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym na godzinę 13:20 czasu lokalnego w Polsce

gwałtowne burze w czwartek nad Polską
Gwałtowne burze przechodzą już nad Polską i mogą powodować szkody

Dynamiczna pogoda w czwartek nad Polską. Możliwe wezbrania rzek i podtopienia

Dzisiaj burze występują głównie w południowej i centralnej Polsce. W południowych dzielnicach naszego rozwinął się rozległy klaster wielokomórkowy, który wolno się przemieszcza i przynosi duże sumy opadowe. Na jego czele stale budują się nowe komórki burzowe. Tworzą się one głównie w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego jak i w bardzo ciepłej i wilgotnej masie powietrza na południe od niego. Zjawiska burzowe zaczęły tworzyć się od godzin porannych, ale największe natężenie zjawisk jest prognozowane dziś na popołudnie. Zjawiskom burzowym będą towarzyszyć ulewne i nawalne opady deszczu, jakie mogą powodować lokalne podtopienia. Gdzieniegdzie burze mogą być wbudowane w system zachmurzenia i opadów frontowych. Prognozowana akumulacja opadów do 20-40 mm, ale punktowo mogą osiągać 45-65 mm. Jednak porywy wiatru sięgać będą do 70-80 km/h. Miejscami będzie padał grad.

Zobacz też: Potężny upał do 35 stopni sięgnie Polski

Prognoza burzowa na 13 lipca 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

Gwałtowne burze już nad Polską. Zagrożeniem przede wszystkim duże sumy opadowe

Zjawiska burzowe możliwe początkowo w nocy, ale będą mniej intensywne niż w ciągu dnia

Przewiduje się, że w czasie najbliższej nocy burze będą utrzymywać się przede wszystkim na południowym wschodzie i południu Polski, szczególnie początkowo. Prognozy wskazują, że mają szybko słabnąć i opady z nimi związane będą wynosić zwykle około 10 mm, gdzieniegdzie 15-20 mm. Szczególnie krańcach południowo-wschodnich sumy opadów mogą być większe. Jednak nie wszystkie będą związane z burzami. Po zachodzie słońca spadnie zagrożenie ze strony silnych porywów wiatru, a opady gradu będą możliwe tylko wieczorem na południowym wschodzie. Głównie na północnym zachodzie burze będą występować początkowo w nocy, w napływającej z zachodu chłodniejszej masie powietrza. Jednak niewykluczone są dlatego silniejsze porywy wiatru.

Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski, aby nic istotnego w pogodzie nie umknęło.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz