Mróz poniżej -15°C pojawi się w Polsce. Ciśnienie wzrośnie do blisko 1050 hPa

Mróz poniżej -15°C w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń na nizinach i wyżynach. W górach temperatura może spadać okresami poniżej -20°C nocami. Ciśnienie wzrośnie do blisko 1050 hPa na poziomie morza. Mróz w Polsce będzie dwucyfrowy również na nizinach i wyżynach.

W sobotę napływa z północy powietrze pochodzenia arktycznego. Następuje bardzo szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego. U niektórych osób mogą wystąpić problemy z koncentracją uwagi, dolegliwości bólowe i migrenowe. Odczuwalna temperatura przy silniejszych porywach wiatru będzie znacznie niższa. Pamiętajcie o nakryciach głowy oraz ciepłych kurtkach – informuje IMGW-PIB.

Dodatkowo eksperci z IMGW podali:

Wczoraj w pogodzie pojawił się cały kalejdoskop zjawisk: wiatr, śnieg, deszcz, zawieje i zamiecie śnieżne, burze, gołoledź oraz wahania ciśnienia. Pojawia się wiele utrudnień, opóźnień, wypadków. Teraz (godz. 10:00) śnieg wciąż intensywnie pada na południu kraju i będzie go przybywać.

Przez Polskę przemieścił się niż z frontami atmosferycznymi. Z zachodu na wschód a w nocy stopniowo na południe przesuwała się strefa opadów śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Opady miejscami były gęste. W Karpatach przyrost pokrywy śnieżnej wyniósł 15-30 cm. Na zachodzie i południowym zachodzie występowały burze. Obserwowano znaczne zróżnicowanie termiczne od -1°C w Elblągu do 8°C na zachodzie i Pomorzu Zachodnim. Najsilniejsze porywy wiatru zmierzono w górach (Śnieżka 169 km/h, Kasprowy Wierch 108 km/h, Świnoujście 97 km/h). – poinformowało IMGW-PIB

Pierwsza dekada lutego w wielu regionach zapisze się jako chłodna

Ochłodzenie stało się faktem. Kolejne dni w Polsce będą z ujemnym odchyleniem temperatury od normy wieloletniej. Z prognoz wynika, że przynajmniej do 10 dnia mijającego miesiąca utrzyma się przeważnie temperatura poniżej normy wieloletniej. Większe ocieplenie zdarzyć może się dopiero z biegiem czasu w drugiej dekadzie miesiąca, ale jego skala i długość nie jest obecnie znana.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza na okres od 4.02.2023 r. do 10.02.2023 r. uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski

Mróz poniżej -15°C pojawi się w Polsce. Ciśnienie wzrośnie do blisko 1050 hPa
Duży mróz tylko nocami w Polsce

Pierwsze dni lutego były z temperaturą powyżej normy, ale odchylenie od normy wieloletniej nie było tak duże jak na początku 2023 roku, kiedy to było cieplej o nawet 10-15 stopni, względem okresu bazowego 1991-2020 r. W kolejnych dniach temperatury utrzymają się poniżej normy i zima termiczna będzie powszechna na przeważającym obszarze Polski. Do 10 lutego 2023 r. średnia obszarowa anomalia temperatury będzie niższa o około 1 stopień od normy z wielolecia. Największe ujemne odchylenie panować będzie na krańcach południowych, gdzie 1 dekada drugiego miesiąca roku będzie z temperaturą o nawet 3-4 stopnie poniżej normy.

Prognoza anomalii miesięcznej za okres od 1.02.2023 r. do 10.02.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski

mróz częsty na nizinach i wyżynach
Zimna pierwsza dekada lutego, częsty mróz w kolejnych dniach

Obserwujemy szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego, mróz całodobowy występuje w wielu regionach

Nastąpiły istotne zmiany w pogodzie, gdyż ustąpił okres z dominacją cyrkulacji strefowej, dostaliśmy się w zasięg obszaru wyżowego. Ciśnienie atmosferyczne rośnie w całym kraju. Tworzy się silna blokada antycyklonalna. Dalej jednak panuje duża różnica ciśnienia, co powoduje porywisty wiatr, który słabnąć zacznie wyraźnie w drugiej części dnia.

Ciśnienie na poziomie morza, 4 lutego 2023, 10 czasu urzędowego na stacjach IMGW-PIB w Polsce

ciśnienie rośnie w całej Polsce
Duży wzrost ciśnienia na stacjach IMGW w Polsce

W tylnej części niżu o imieniu Piotr zaczęło spływać powietrze pochodzenia arktycznego z wysokich szerokości geograficznych i rozpoczęła się rozbudowa wyżu. Już od soboty powszechny stanie się mróz całodobowy w naszym kraju. Najwięcej śniegu według danych pomiarowych IMGW zalega na południu Polski, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów górskich i podgórskich. Największa pokrywa śnieżna występuje na wysokogórskiej stacji położonej na Kasprowym Wierchu.

Przeczytaj też: Mróz do -15 w Polsce. Temperatura w dół. Dominacja antycyklonu. Prognoza pogody na weekend i kolejne dni

Grubość pokrywy śnieżnej, 4 lutego 2023, 07:00 czasu urzędowego w Polsce

groźna pogoda w górach, większy mróz możliwy
Dużo śniegu w górach, obowiązują alerty lawinowe

Zima termiczna zapanowała w wielu regionach. Najwięcej śniegu i tak leży w górach i na obszarach podgórskich, gdzie obowiązują alerty przed lawinami

Spodziewamy się dużych spadków temperatury nocami w pierwszej dekadzie lutego. Wygląda na to, że duży mróz będzie występował okresami na przełomie 1 i 2 dekady mijającego miesiąca. Zwłaszcza w rejonach większych przejaśnień i rozpogodzeń oraz w zasięgu pokrywy zimowej. Za dnia na ogół temperatura będzie na niewielkim minusie. Szczególnie spory mróz jest możliwy w szczytowych partiach gór również w porze dziennej. Płynnie przeszliśmy z termicznego przedzimia na nizinach do zimy termicznej.

Poniższa mapa pokazuje nam, że powietrze, które dociera do naszego kraju ma swój obszar źródłowy w rejonie Arktyki i Morza Barentsa oraz Skandynawii. Z powodzeniem w tej świeżej masie powietrza tworzą się lokalne komórki konwekcyjne. Na północy kraju z powodu spływu zimnej masy powietrza nad cieplejsze wody Morza Bałtyckiego, obserwowany jest intensywny „efekt morza” ze śnieżycami konwekcyjnymi. Niewykluczone są rozproszone burze śnieżne na północy.

Prognozowana trajektoria wsteczna mas powietrza dla wysokości izobarycznych 950 hPa i 850 hPa i 700 hPa dla Warszawy, 4 lutego 2023, 18 UTC

zimne powietrze z północy.
Spływać będzie mroźne powietrze arktyczne z północy

Zima termiczna pozostanie z nami na dłużej

Przed nami więc kilka dni z ujemną temperaturą przez cała dobę na sporym obszarze Polski. Umacnia się obszar wyżowy, dlatego w kolejnych dniach nie powinno zabraknąć w wielu regionach Słońca. Warunki pogodowe będą bardziej stabilne i nie będą stwarzać aż tak dużego zagrożenia jak w minionych dniach. Opady śniegu, jeśli się zdarzą, to nie będą tak długotrwałe i obfite. W polu wyżowym ciężkie i zimne powietrze będzie mieć tendencje do dalszego osiadania. W rejonach potencjalnych przejaśnień i rozpogodzeń nie zabraknie w porze nocnej dwucyfrowego mrozu. Ważną rolę odegra tutaj lokalne ukształtowanie terenu, prędkość wiatru, zachmurzenie i grubość pokrywy śnieżnej.

mróz dwucyfrowy w kraju
Średnia dobowa temperatura powietrza typowa dla zimy termicznej w kolejnych dniach na sporym obszarze Polski

Najcieplej w kolejnych dniach będzie na zachodzie i północy, gdzie pojawić mogą się za dnia dodatnie temperatury. Najnowsze prognozy pochodzące z wiodących modeli numerycznych jasno pokazują nam utrzymanie się większych spadków temperatury nocami na przełomie 1 i 2 dekady lutego. Potem z biegiem czasu temperatury powinny zacząć rosnąć, pojawić mogą się nawet dodatnie wartości na większych obszarze Polski, gdyż napłynie cieplejsza masa powietrza.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na 2 metrach w okresie od 3.02.2023 r. do 10.02.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

mróz i ujemna anomalia w kraju
Ujemna anomalia tygodniowa w Polsce

Lekki mróz za dnia, większy nocami w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń

Za dnia temperatura w kolejnych dniach będzie tylko na niewielkim minusie. Największy mróz przez całą dobę utrzyma się w rejonach górskich oraz w szczytowych partiach gór. Na nizinach i wyżynach ma być przeważnie od -4°C/-1°C, a w obszarach większych rozpogodzeń za sprawą coraz silniejszego w lutym promienia krótkofalowego przy rozpogodzeniach może być temperatura w okolicach 0°C, bądź przejdzie na niewielki plus. Największy, ale dość niewielki jak na luty mróz jest prognozowany na wschodzie, południu, centrum i częściowo północy.

Zobacz też: Koszmarny atak zimy na wschodzie. Nawet 3-3,5 metra śniegu. Całkowity paraliż komunikacyjny. Zima w Polsce w najbliższych dniach

Prognozowana temperatura na 2 metrach, 6 lutego 2023, 06 UTC według modelu ECMWF HRES dla Polski

mróz dwucyfrowy w kraju
spodziewany dwucyfrowy mróz

Mróz całodobowy jest najmniej prawdopodobny w zachodniej części naszego kraju i północnym zachodzie w kolejnych dniach. Zima będzie umacniać się głównie w górach i obszarach podgórskich. W Tatrach obowiązuje 4 stopień zagrożenia lawinowego, TPN zamknął wszystkie szlaki do odwołania. Jest duże zagrożenie lawinowe. Mamy najwyższy stopień możliwy w polskich górach. Rzadko dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego wydaje takie decyzje. Również w Karkonoszach wysokie zagrożenie lawinowe, gdzie obowiązuje 3 stopień. Duże zagrożenie lawinami jest także na Babiej Górze i w Bieszczadach, gdzie mamy 2 stopień.

Temperatura prognozowana na 6 lutego 2023, 21 UTC według modelu ECMWF

zima i duży mróz
Będzie większy mróz, ale bez ekstremów

Poprawa pogody w górach, mróz będzie coraz większy na tym obszarze w kolejnych dniach

Już dziś stopniowa poprawa pogody w górach, ale odradzamy wychodzić w polskie góry, gdyż zagrożenie lawinami jest bardzo wysokie. Przy obowiązujących alertach najbezpieczniejsze są teoretycznie nisko położone doliny, jednak z dala od żlebów i odsłoniętych stoków. Tak niekorzystna sytuacja dla turystów utrzyma się przez kilka najbliższych dni.

Prognozowana temperatura na 2 metrach, 9 lutego 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Możliwe spadki poniżej -15

Ciśnienie na barometrach wzrośnie do blisko 1050 hPa

Warto również wspomnieć, że przed nami dalszy duży wzrost ciśnienia atmosferycznego i umacnianie się blokady antycyklonalnej. W przyszłym tygodniu ciśnienie przekroczy 1040 hPa na poziomie morza. W wielu regionach Polski może zbliżyć się do 1050 hPa. Powrócić może miejscami problem smogu w porze nocnej. Meteopaci mogą odczuwać różnorakie dolegliwości w czasie występowania tak wysokiego ciśnienia atmosferycznego.

Prognozowane ciśnienia na poziomie morza, 5 lutego 2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF

duży mróz w Polsce
Blokada wyżowa, będzie większy mróz

Wyliczane ciśnienie orientacyjnie na 8 lutego 2023, 00Z dla Europy i terenów przyległych

wał wyżowy powstanie i ułoży się równoleżnikowo
Blokada antycyklonalna nad Europą przyjmie formę wału wyżowego

Wstępna prognoza ciśnienia na poziomie morza, 9 lutego 2023, 00Z dla Europy i terenów przyległych

wysokie ciśnienie w Polsce
Ciśnienie może wzrosnąć do blisko 1050 hPa w Polsce

Wkrótce podamy kolejne informacje pogodowe na łamach naszego portalu.

FaniPogody.pl