Mróz i śnieg oraz oblodzone szlaki górskie. Pogoda szokuje. Temperatura spadła do -3°C w naszej części Europy

Mróz i śnieg oraz oblodzone szlaki górskie. Temperatura spadła do -3°C na szczytach górskich Tatr. Wiemy, kiedy jednak temperatury zaczną rosnąć.

Wskazywaliśmy wczoraj, że na szczytach Tatr możliwe są opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Opady zimowe pojawiły się nie tylko wysoko w Karpatach, ale także w Alpach. Tuż za pofalowanym frontem chłodnym spłynęło bardzo zimne powietrze z północnego zachodu, przynosząc wyjątkowo niskie temperatury jak na lipiec w naszych szerokościach geograficznych. Warto również wspomnieć, że krajobrazy po słowackiej stronie Tatr powyżej 2000 m n.p.m uległy zabieleniu. Na Kasprowym Wierchu przejściowo występowały wczoraj opady deszczu ze śniegiem, ale depesze synoptyczne nie wskazują, aby utworzyła się tam niewielka pokrywa śnieżna w czasie ubiegłej nocy. Temperatury były jednak wyjątkowo niskie. Izoterma zero znalazła się około 2 km nad poziomem gruntu nad Polską, więc bardzo nisko jak na środek lata.

Ponadto zimowa aura zaznaczyła się m.in w południowej części Niemiec, Szwajcarii, na szczytach szwajcarski Alp chwycił mróz kilkustopniowy, dodatkowo spadło kilkanaście centymetrów śniegu i krajobrazy stały się zimowe.

Szczytowe partie Tatr mogą być miejscami oblodzone

Tatrzański Park Narodowy informuje, że po intensywnych opadach deszczu, na szlakach jest dużo błota, miejscami stoi woda. Potoki są mocno wezbrane. Na mniej uczęszczanych szlakach, takich jak Ścieżka nad Reglami na odcinku pomiędzy Doliną Chochołowską a Lejową, jest wyjątkowo dużo błota. W wyższych partiach Tatr Wysokich jest jeszcze kilka miejsc, gdzie na szlaku zalegają niewielkie płaty śniegu (podejście pod Żleb Kulczyńskiego, poniżej Buli pod Rysami i przy Stawkach Staszica) – należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ jest tam ślisko, a poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń – wskazuje TPN.

Zobacz też: Rekordowy grad w Europie, zmierzono wielką bryłę lodu o średnicy 19 cm

Wiele jednak wskazuje, że w kolejnych dniach będzie obserwowany wzrost temperatury powietrza i mróz oraz śnieg ustąpi ze szczytowych partii Tatr w naszej części Europy. Temperatura w ostatnich dniach lipca sięgnie w najwyższych partiach Tatr nawet 13°C/16°C. Jeszcze będzie cieplej w stolicy Podhala, gdzie zmierzone może zostać nawet 22°C/23°C. Nie będzie to jednak spokojny okres w pogodzie, gdyż pojawiać mają się opady i lokalne burze z gradem i silnymi porywami wiatru, które szczególnie w górach są niebezpieczne.

Mróz i śnieg po słowackiej stronie Tatr, czyli na Łomnicy 2635 metrów nad poziomem morza, 26 lipca 2023 r.

mróz w polsce
Mróz w Europie

Niska temperatura w kraju

Warto wspomnieć, że na skutek spływu zimnego powietrza z północnego zachodu temperatury spadły w całym kraju. Najniższe ubiegłej doby były w strefie opadów wielkoskalowych i konwekcyjnych, gdzie miejscami nie przekraczały 13°C/15°C. Najcieplej było na północnym wschodzie Polski.

Temperatura maksymalna, 26.07.2023 – 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach PSHM

mróz i niska temperatura
Niskie temperatury ubiegłej doby

Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów ubiegłej nocy w Polsce

niska temperatura w kraju
Niska temperatura w kraju ubiegłej nocy

Mróz po słowackiej stronie Tatr, powyżej 2000 metrów nad poziomem morza

Łomnica i niskie temperatury
Łomnica i mróz na stacji SHMU

Mróz na stacji meteorologicznej położonej po stronie słowackiej Łomnicy

łomnica i niska temperatura
Mróz utrzymujący się przez całą dobę na Łomnicy, ale i tu w kolejnych dniach mocno się ociepli

Opady deszczu ze śniegiem pojawiły się również na Kasprowym Wierchu (1989 m n.p.m), gdzie

Mróz wystąpił szczególnie powyżej 2000 metrów n p.m
Mróz notowano szczególnie powyżej 2000 metrów nad poziomem morza, głównie po stronie słowackiej

Opady śniegu z deszczem i niska temperatura zostały odnotowane wczoraj na Kasprowym Wierchu, czyli najwyższej wysokogórskiej stacji meteorologicznej IMGW-PIB w Polsce

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl