Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Mróz tęgi i silny smog w Polsce. Temperatura może ponownie spaść do -22°C. Wskazujemy, gdzie będzie najzimniejTęgi mróz i silny smog w Polsce. Temperatura może spaść do nawet -20°C. Sprawdzamy, gdzie może być najchłodniej.

Mróz dwucyfrowy już w kraju

Sytuacja baryczna od weekendu nie ulega większym zmianom, gdyż znajdujemy się w zasięgu silnej blokady antycyklonalnej. W pierwszych dniach dominacji pola wyżowego, centrum wyżu znalazło się nad Danią, a następnie nad Niemcami i południowo zachodnią częścią Polski. Dociera do nas w dalszym ciągu mroźna, lecz przetransformowana masa powietrza pochodzenia arktycznego z północy kontynentu. Wilgotność w tej masie jest niższa, dlatego też wyż przynosi miejscami więcej rozpogodzeń, a nocami w czasie rozpogodzeń, dochodzi do silnego wypromieniowania ciepła w czasie radiacyjnych nocy.

Zobacz też: Mróz siarczysty wystąpił w Polsce. Temperatura spadła do blisko -20°C na stacjach IMGW. Wiemy, gdzie było najchłodniej

Tęgi mróz i wysokie ciśnienie na poziomie morza, 6 lutego 2023, 20:00 czasu urzędowego w Polsce

mróz dwucyfrowy i silny smog
Mróz i silny smog w Polsce za sprawą wyżu

Silna blokada wyżowa i lekki mróz całodobowy na nizinach za dnia

Poniedziałek przyniósł w wielu regionach zachmurzenie duże. Jednak nie brakowało również województw z większymi przejaśnieniami i lokalnymi rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie z podinwersyjnych chmur zdarzyły się przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -5°C na południowym wschodzie, około -2°C w centrum do 3°C nad morzem. Chłodniej było w rejonach podgórskich Karpat od -8°C do -5°C. Jedynie wysoko w Karkonoszach i Tatrach mróz był dwucyfrowy. Wiatr przeważnie słaby, zmienny; nad morzem umiarkowany z kierunków południowych. Wysoko w górach wiatr porywisty.

Temperatura maksymalna, 6 lutego 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce

mróz w Polsce
Najchłodniej poza wysokogórskimi stacjami było dziś w Zakopanem, najcieplej w Koszalinie

Mroźna noc na południu, najchłodniej będzie w obniżeniach terenu

Noc z poniedziałku na wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami duże. Głównie we wschodniej połowie kraju słabe opady śniegu. Gdzieniegdzie marznąca mgła ograniczająca widzialność do 100 metrów. W najchłodniejszej części nocy od około -10°C na południu kraju, gdzieniegdzie na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Pomorzu, około -7°C w centrum, do -1°C nad morzem. Niższe wartości w województwach południowych. Ze szczególnym uwzględnieniem rejonów podgórskich temperatura od około -22°C do -12°C, miejscami na Podhalu możliwy spadek do -19°C. Wiatr przeważnie słaby, miejscami umiarkowany, zmienny z przewagą kierunku zachodniego.

Tęgi mróz na południu naszego kraju, 7 lutego 2023, 03 UTC według modelu GEM

silny mróz w kraju
Dwucyfrowy mróz w Polsce

Temperatura w drugiej części nocy zacznie rosnąć w wielu regionach we wschodniej połowie kraju. Kiedy to z północy na południe przemieszczać ma się zachmurzenie warstwowe, przynosząc przelotne opady śniegu. Pojawienie się chmur spowoduje wzrost temperatury.

Silny mróz na południu, 7 lutego 2023, 03 UTC według modelu ECMWF dla Polski

duże spadki temperatury
Większy mróz w Polsce

Jesteśmy w przetransformowanej masie pochodzenia arktycznego

Noc z 6/7 lutego 2023 r. może przynieść najniższe wartości w dolinach i wszelakich mrozowiskach, gdzie zimne i ciężkie powietrze będzie swobodnie osiadać w obrębie silnego układu wyżowego. Cieplej w tym czasie może być na szczytach górskich za sprawą zjawiska inwersji temperatury. Pozostaniemy w przetransformowanej masie powietrza arktycznego, dlatego też tęgi mróz wystąpi, tam gdzie będzie pogodnie i zalegać będzie największa pokrywa śnieżna oraz ważną rolę odegra ukształtowanie terenu.

Przeczytaj również: Śnieżyca widoczna w prognozach dla Polski. Potężny atak zimy na północy. Spadnie 50-80 cm świeżego śniegu

Z uwagi na wysokie ciśnienie atmosferyczne, niską temperaturę powietrza i słaby wiatr, mamy dziś wieczorem dogodne warunki do rozwoju smogu. Na skutek rozwoju przyziemnych warstw inwersyjnych, dochodzi do silnej akumulacji zanieczyszczeń w przyziemnej warstwie. Normy pyłów zawieszonych PM 1.0, PM 2.5 i PM 10 są w wielu miejscach przekroczone wielokrotnie. Najlepsza jakość powietrza jest na północy. Najgorsza w zasięgu silnego wyżu i niewielkiego ruchu powietrza na południu, zachodzie, centrum i częściowo wschodzie, południowym wschodzie naszego kraju. Poprawa jakości powietrza w wielu miejscach jest spodziewana na jutro, gdy zlikwidowane zostaną przyziemne warstwy inwersyjne i wzrośnie prędkość wiatru, rozganiając szkodliwe pyły.

Fatalna jakość powietrza w Polsce, niewielki wiatr i trwający sezon grzewczy oraz rozwój przyziemnych warstw inwersyjnych potęguje problem

mróz w Polsce
Fatalna jakość powietrza i mróz w wielu regionach

W kolejnych dniach na bieżąco będziemy informować o prognozach pogody na łamach naszego portalu.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz