Mróz i burze w Polsce, spadnie aż 10 cm śniegu w Karpatach. Spodziewane oblodzenie dróg i chodników. Sprawdzamy najnowszą prognozę numeryczną modeli europejskich oraz amerykańskich.
Mróz w Polsce występuje głównie w epizodach
Od ponad 1,5 miesiąca utrzymuje się aktywna cyrkulacja strefowa. Przez północ i czasem centrum Europejskiego Obszaru Synoptycznego przemieszczają się układy niżowe wraz z frontami atmosferycznymi. Po wschodniej stronie niżów płynie zazwyczaj ciepłe powietrze, natomiast w tylnych częściach wirów niżowych spływa znacznie chłodniejsze polarno morskie a czasem arktyczne. Na skutek osiadania chłodniejszego powietrza, rozwija się często przejściowy klin wyżowy bądź wędrowny wyż, dlatego okresy stabilnej pogody są krótkotrwałe. Mróz jest przeważnie krótkotrwały na nizinach, natomiast silniejszy i dłuższy w górach. Z uwagi na dużą ilość chmur dobowe amplitudy temperatury nie są duże.
Przez przynajmniej dwa tygodnie utrzyma się aktywna cyrkulacja strefowa. Okresy stabilizacji w pogodzie będą krótkotrwałe. Nie zabraknie sporej ilości chmur, częstej wędrówki frontów atmosferycznych z opadami w formie ciekłej i stałej. Zima utrzyma się zwłaszcza w górach i na obszarach podgórskich. Na nizinach mróz zdarzy się tylko nocami i nie będzie długotrwały.
Prognoza ciśnienia atmosferycznego wraz z zaznaczonymi najważniejszymi ośrodkami barycznymi na dzień 8.02.2022 r. 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Zanikające burze w Polsce. Nasunie się przejściowy klin wyżowy, dlatego czeka nas krótka stabilizacja w pogodzie
Od zachodu nasuwa się w nocy z poniedziałku na wtorek kolejny przejściowy klin wyżowy, który przyniesie krótkotrwałą stabilizacje w pogodzie. Jutro ponownie wkroczy do Polski układ frontów atmosferycznych, nie zabraknie chmur i opadów oraz nasili się wiatr. Napłynie cieplejsza masa powietrza, mróz w ciągu dnia tylko w górach i na obszarach podgórskich.
Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie w wielu regionach zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, a nawet rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Głównie obszarach podgórskich Karpat przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm, w Tatrach o 10 cm. Początkowo na południu kraju zanikające burze.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane w poniedziałek na obszarze Polski. Źródło: burze.dzis.net
W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą minimalnie od -2°C na wschodzie do 2°C na zachodzie i 3°C nad morzem. W obszarach podgórskich od -4°C do -2°C. Pojawi się więc lekki mróz. Jednak gdzieniegdzie na wschodzie i południu spadek temperatury poniżej 0°C, dlatego będzie powodowało to zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników. Wiatr umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, w całym kraju okresami porywisty, północno-zachodni. W obszarach podgórskich Sudetów porywy wiatru do 60 km/h, na szczytach Tatr do 70 km/h, w Sudetach do 80 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 8.02.2022 r. 05Z według ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC