Niszczące burze uderzą. Spodziewany upał 35°C. Będą silne superkomórki burzowe, układy wielokomórkowe. Grad o średnicy ponad 6 cm, ulewy powyżej 40 mm, wiatr ponad 100 km/h

Niszczące burze we wtorek znów nad Polską, co lokalnie może spowodować duże szkody. Linia nawałnic pojawi się w ciągu najbliższych kilkunastu godzin nad Polską. Dodatkowo we wtorek wystąpi bardzo duży kontrast termiczny za sprawą obecności pofalowanego frontu atmosferycznego w naszej części Europy.

Gwałtowne burze nad Polską znów przed nami

Miniona doba przynosiła intensywne zjawiska burzowe, które szczególnie groźne okazały się na południu, wschodzie i centrum naszego kraju. Zjawiskom burzowym towarzyszyły ulewne opady deszczu, większego gradu do 2-4 cm, gwałtowne porywy wiatru do 80-110 km/h. Warto nadmienić, że we wschodniej połowie kraju, pojawiły się późnym wieczorem oraz w nocy z poniedziałku na wtorek intensywne burze, jakie wykazywały się bardzo wysoką aktywnością elektryczną. Nasza ekipa pościgowa udokumentowała spektakularne wyładowania doziemne w obrębie superkomórek burzowych. Kilka najlepszych ujęć z minionej doby prezentujemy poniżej.

superkomórka burzowa
Wyładowanie doziemne z superkomórki burzowej przechodzącej na obrzeżach Lublina
silne burze w niedzielę
Liczne wyładowania doziemne na jednej fotografii, która generowała gwałtowna superkomórka burzowa
silne burze nad PolsŻą
Linia nawałnic w formie training storms, przyjmując głównie postać superkomórek burzowych przeszła wczoraj nad północną częścią Lublina i okolicami. Padał również grad o średnicy do około 2-4 cm

Niszczące burze we wtorek nad Polską

Od kilku dni jednak uważnie obserwujemy prognozy numeryczne na wtorek. Dlatego, że dojść może do bardzo silnego załamania pogody w strumieniu wypieranej masy pochodzenia zwrotnikowego i obecność pofalowanego frontu atmosferycznego. W naszej części Europy utrzymywać ma się bardzo duży kontrast termiczny. Nad wschodnią połową kraju zalegać ma gorące, upalne, wilgotne i chwiejne powietrze z południa Europy, gdy w tym samym czasie na zachodzie napływać ma znacznie chłodniejsze polarnomorskie. Kontrast termiczny nad Polską sięgnąć może 16-20°C, co nie jest często spotykane w naszych szerokościach geograficznych.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza, 29 sierpnia 2023, 15 UTC według modelu dla Polski

Opady bardzo dużego gradu realne we wtorek

Inicjacji silnych burz sprzyjać ma bardzo duży poziomy kontrast termiczny, jak i też obecność prądu strumieniowego. Nasilać ma poziomy przepływ mas powietrza, powodując istotnie podwyższone pionowe i kierunkowe uskoki wiatru wraz z ich przyspieszeniem. Dlatego oprócz układów wielokomórkowych, możliwe są superkomórki burzowe z opadami dużego, miejscami bardzo dużego gradu powyżej 5-8 cm, powodując duże szkody materialne.

Gwałtowne burze w Polsce, jutro spora różnica temperatury, natomiast w środę masa PZ poza krajem i chłodniej

Pofalowany front namiesza w pogodzie

Zazwyczaj najsilniejsze burze są obserwowane w obrębie pofalowanych frontów atmosferycznych. Prognozy numeryczne zakładają, że po wschodniej stronie frontu polarnego chwiejność termodynamiczna sięgnie nawet 2000-3500 J/kg, co nałoży się z istotnie nasilonym środowiskiem kinematycznym i dużymi pionowymi uskokami wiatru powyżej 15-30 m/s. We wtorek dodatkowo w obrębie falującego frontu przemieszczać ma się fala na froncie, która następnie przekształci się w płytki niż, sprzyjając wyraźnej intensyfikacji zjawisk pochodzenia burzowego. Najgroźniejsze burze dotkną dzielnic południowych, centralnych, wschodnich, jak i też północno wschodnich, gdzie potencjał do rozwoju mocno uwodnionych, bardzo aktywnych elektrycznie i generujących niebezpieczne zjawiska towarzyszące będzie największy. Wiele wskazuje, że w tych rejonach, dojdzie do utworzenia się linii nawałnic, które mogą powodować poważne szkody. Prawdopodobieństwo utworzenia się trąb powietrznych okaże się niskie z uwagi na liczne niedosyty wilgoci w dolnej troposferze, nieco wzrosnąć może wieczorem i w pierwszej części nocy.

Niszczące burze w środowisku silnej chwiejności termodynamicznej i wyraźnych uskoków wiatru. Prognozowana chwiejność termodynamiczna według modelu ICON, 29 sierpnia 2023, 13 UTC dla Polski

Ważną rolę odegrają procesy wspomagające wynoszącego gorącego, wilgotnego i chwiejnego powietrza, które spowodują wynoszenie chwiejnej masy ku górze pod postacią silnych dolno-troposferycznych stref zbieżności wiatru. Pionowy gradient temperatury sięgnie nawet 7.5°C/8°C/km. Pod wpływem siły wyporu, tworzyć będą się ogromne komórki burzowe, które wykazywać mogą cechy dla superkomórek burzowych, mając na uwadze korzystny pionowy profil wiatrowy do ich rozwoju. Zachowajmy szczególną ostrożność w obrębie wtorkowych burz.

Niszczące burze, 29 sierpnia 2023 r. nad Polską

Silne burze w Polsce
Gwałtowne burze nad Polską

Porywy wiatru ponad 100 km/h z systemu burzowego i superkomórek burzowych

Przewiduje się, że początkowo utworzą się silne burze superkomórkowe z dyskretnego trybu konwekcji. następnie w godzinach późno popołudniowych mogą utworzyć się układy wielokomórkowe. Nawet z wbudowanymi liniami szkwału. Spodziewamy się, że system burzowy z możliwymi wbudowanymi superkomórkami w jego obrębie, przemieści się z południa na północ, północny wschód.

Zobacz też: Prognoza pogody na 5 dni dla Polski

Niewykluczone, że utworzy się nam silny system burzowy z wbudowaną linią szkwału, a korzystne warunki do jego rozwoju przyczynią się do faktu, iż będzie on długożyjący i niezwykle niebezpieczny, wędrując z biegiem godzin w głąb naszego kraju. Zjawiska burzowe mogą być intensywne w nocy z wtorku na środę, ale lokalnie utrzymają się do rana. Szczególnie na wschodzie, potem północnym wschodzie, gdzie zaznaczyć może się kolejne w tym miesiącu bow echo, stwarzając bardzo duże zagrożenie ze strony konwekcyjnych porywów wiatru powyżej 100-120 km/h.

Prognoza burzowa na 29 sierpnia 2023 (08:00-20:00) czasu urzędowego w Polsce

burze silne w kraju
Gwałtowne burze w Polsce. Wstępna prognoza burzowa

Należy również nadmienić, że już noc z poniedziałku na wtorek przynieść powinna intensywne, mocno uwodnione i aktywne elektrycznie burze. Niewykluczone są również opady gradu. Burze w czasie rozpoczynającej się nocy, tworzyć powinny się z uniesionego trybu konwekcji. Dlatego ich potencjał do przynoszenia szczególnie intensywnych zjawisk będzie bardziej ograniczony, porównując np. do rozwoju konwekcji inicjowanej z powierzchni gruntu. Noc z 28/29 sierpnia 2023 r. zjawiska burzowe może przynieść na południu, centrum, częściowo zachodzie i północy naszego kraju.

Niszczące burze miejscami we wtorek. Prognoza wstępna burzowa na noc 29/30 sierpnia 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

groźne zjawiska nad Polską
Gwałtowne burze w kraju

Burzowa również noc z 28/29 sierpnia 2023 r.

Warto nadmienić, że najbliższej nocy burze możliwe są w szerokim pasie od Śląska, przez centrum po Warmię, Mazury i Podlasie. Zjawiska burzowe będą przemieszczać się z południa na północ i północny wschód. Będą im towarzyszyć opady deszczu sięgające 20 mm, lokalnie 30 mm, oraz porywy wiatru do 70-75 km/h. Możliwy jest także grad do 2-3 cm, punktowo w obrębie silnych superkomórek burzowych do 2-4 cm.

Prognoza burzowa na noc 28/29 sierpnia 2023 (IMGW-PIB) dla Polski.

silne burze w Polsce
Groźne burze nad Polską

Zalecamy śledzić najnowsze prognozy pogody dla Polski, aby nic istotnego Wam nie umknęło. Jutro podamy najświeższe prognozy, gdy to modele numeryczne zaktualizują się.

Fanipogody.pl