Oblodzenie, konwekcyjne opady śniegu i zanikające burze śnieżne oraz mróz w Polsce. Sprawdź, jak będzie wyglądać sytuacja w nocy z czwartku na piątek.
Oblodzenie w Polsce po opadach śniegu. W wielu miejscach już w ciągu dnia chwycił mróz
Znaleźliśmy się ponownie w napływie zimnego powietrza pochodzenia arktycznego morskiego o sporym potencjale chwiejności. Już od godzin porannych w wielu regionach naszego kraju pojawiły się burze śnieżne. Aktywność elektryczna jak na półrocze chłodne była nadzwyczaj duża. Burze rozwijały się zarówno na drugorzędnym froncie chłodny, jak i też na liniach zbieżności wewnątrzmasy. Wystąpiły zarówno pojedyncze komórki konwekcyjne, jak i też pasma w formie liniowej.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych w czwartek
Tuż za frontem chłodnym obserwowany także wzrost prędkości wiatru i masowy rozwój konwekcji. Na Morzu Bałtyckim wystąpił sztorm z wysokimi falami, ale w wielu regionach naszego kraju obserwowano dziś nawet bez przechodzenia chmur konwekcyjnych silne porywy wiatru związane z dużą różnicą ciśnienia pomiędzy wyżem znad Europy Zachodniej a niżem wędrującym znad północnej Europy dalej w kierunku Rosji.
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 20.01.2022, 18 UTC
Oblodzenie w Polsce w kolejnych godzinach. Różnica ciśnienia w dalszym ciągu duża
W piątek stopniowe odchodzenie na wschód obszaru głębokiej zatoki i nasuwanie się od zachodu klina wyżowego. Gradient baryczny w dalszym ciągu spory. Jednak już w godzinach wieczornych wyraźne osłabienie prędkości wiatru i jego porywów w zachodniej połowie kraju, w nocy utrzymają się dalej na wschodzie.
Sytuacja synoptyczna na dzień 21.01.2022 r. 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych
Oblodzenie po wystąpieniu opadów śniegu i burz śnieżnych w Polsce
Czwartek przyniósł na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, gdzieniegdzie rozpogodzenia. W wielu regionach wystąpiły opady śniegu lub krupy śnieżnej, okresami ograniczające widzialność do 100-200 m. Nastąpił przyrost pokrywy śnieżnej na północy kraju i w Karpatach o około 10 cm. Lokalnie wystąpiły burze śnieżne. Temperatura maksymalna od -1°C do 3°C. Miejscami oblodzenie dróg i chodników. Wiatr umiarkowany i dość silny, na północy miejscami silny i bardzo silny od 50 km/h do 65 km/h, w porywach do 80 km/h, zachodni i północno-zachodnich. Nad morzem i w Karpatach, porywy wiatru do 90 km/h, a w Sudetach do 140 km/h. Miejscami zawieje, a w górach również zamiecie śnieżne.
Noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Utrzymają się konwekcyjne, przelotne opady śniegu, okresami ograniczające widzialność do 200 m i stwarzające zagrożenie w ruchu drogowym. Oczekiwany przyrost pokrywy śnieżnej na północy i w Sudetach o około 5 cm, w Karpatach o około 10 cm. Zmniejszy się ilość burz, ale pojedyncze wyładowania atmosferyczne po zachodzie słońca mogą się jeszcze zdarzyć. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od -5°C do -2°C, w górach od -9°C do -6°C, cieplej nad morzem -1°C, 0°C. Wystąpi oblodzenie dróg i chodników. Różnica ciśnienia w dalszym ciągu duża. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, na północy silny i bardzo silny od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 90 km/h, północno-zachodni i zachodni. Porywy wiatru w Sudetach do 100 km/h. Miejscami zawieje, a w górach także zamiecie śnieżne.
Prognozowana temperatura w godzinach porannych, 20.01.2022 r. 07 CET według GEM
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC