Pogoda na 5 dni. Koszmarne noce tropikalne. Upał aż 37°C, pojawią się też silne burze w Polsce

Pogoda na okres od 17.06.2021 do 22.06.2021. Występować będą nieprzyjemne noce tropikalne. Spodziewane są upały do 37°C, pojawią się też silne burze. Szczególnie na początku przyszłego tygodnia. Lokalnie termiczne burze prawdopodobne są na zachodzie i wschodzie w weekend. Groźniejsze burze dopiero na początku przyszłego tygodnia, gdy od Niemiec wkroczy front.

Pogoda. Pierwszy dzień upalny w czerwcu 2021

Za nami pierwszy w tym roku tak gorący, a miejscami także upalny dzień. Fala upałów rozpoczęła się w czwartek i potrwa przynajmniej do poniedziałku/wtorku. Na początku przyszłego tygodnia powinien wkroczyć front chłodny, który spowoduje wymianę masy powietrza na chłodniejszą. Wiele jednak wskazuje, że nie są to ostatnie dni upalne w szóstym miesiącu roku. Następne prawdopodobne są w okolicach 25/27 miesiąca. Skala tych upalnych dni na ten moment nie jest znana z uwagi na odległy termin.

Maksymalna temperatura godzinowa w dniu 17 czerwca 2021, 16:00 na oficjalnych stacjach IMGW-PIB. Najcieplej było dziś na zachodzie i częściowo północy, gdzie wystąpił dzień upalny. Natomiast najchłodniej na wschodzie i południu. W kolejnych dniach czekają nas jeszcze wyższe temperatury. Termometry w zachodniej części kraju pokażą nawet 35°C/37°C.

Pogoda. 17 czerwca 2021. Pierwszy dzień upalny w szóstym miesiącu roku.

Pogoda. Gorący okres synoptyczny przed nami. Szansa na ochłodzenie dopiero w przyszłym tygodniu

Na samym początku analizujemy prognozę anomalii na okres od 17.06.2021 do 23.06.2021. Dostrzegamy, że temperatura będzie w tym okresie powyżej normy wieloletniej. Pod uwagę bierzemy okres referencyjny 1991-2020, czyli właściwy w 2021 roku. Widzimy, że okresami odchylenie temperatury będzie sięgać nawet 8°C/13°C powyżej normy wieloletniej, a biorąc pod uwagę ubiegły okres referencyjny temperatura miejscami może być wyższa o 13°C/16°C w poszczególnych dniach. Szczególnie w zachodniej, częściowo północnej połowie kraju. Okresami niższe wartości w gminach nadmorskich z uwagi na występowanie bryzy morskiej.

Pogoda. Gorące dni. czerwca. Duże dodatnie odchylenie temperatury

Czerwiec powinien zapisać się jako miesiąc ciepły i suchy

Warto również sprawdzić prognozy anomalii miesięcznej do 23 czerwca 2021. Dostrzegamy, że w całym kraju temperatura powinna być powyżej normy wieloletniej. O 3°C może być wyższa temperatura od normy z okresu referencyjnego 1991-2020. Dotyczy to szczególnie zachodniej i północnej połowy kraju. Nieco chłodniej w centrum oraz na wschodzie i południu. Wiele wskazuje zatem, że do końca czerwca nie doświadczymy wielu chłodnych dni, zatem miesiąc ten zapisze się jako ciepły, ale suchy z wyraźną dominacją pogody wyżowej. Co prawda w 3 dekadzie czerwca pojawi się więcej opadów, ale będą one głównie o charakterze burzowym, skutkując dużą nierównomiernością.

Pogoda. Ciepły czerwiec 2021

Termiczne lato w pełni. Najcieplejsze dni w roku z najwyższą temperaturą od początku 2021 roku

Przeanalizujemy również mapę, która obrazuje uśrednione wartości temperatury według modelu GFS dla Polski na okres od 17.06.2021 do 22.06.2021. Dostrzegamy, że termiczne lato trwać będzie w najlepsze, a już na początku trzeciej dekady czerwca początek astronomicznego lata. Najcieplejsze dni w tym roku wystąpią podczas najdłuższych dni. Na ogół będzie słonecznie i bez opadów. Te, jeśli się w ogóle się zdarzą, to głównie lokalnie w weekend na zachodzie, wschodzie i częściowo północy. Będą to typowe burze termiczne formujące się na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Groźniejsze burze frontowe oraz na przedfrontowych strefach konwergencji wiatru w przyszłym tygodniu.

Średnia na zachodzie do 26°C/27°C. W centrum niewiele chłodniej, bo około 24°C, natomiast na południu i wschodzie od 20°C do 21°C. Niewykluczone, że miejscami wartości okażą się wyższe od prognozowanych przez amerykański model GFS.

Pogoda. Termiczne lato w Polsce

Pogoda. Będziemy przeważnie pomiędzy wyżem ze wschodu a niżami z zachodu. Na wschodzie może zaznaczyć się wpływ niżu znad południowo-wschodniej Europy

Sprawdzamy również uśrednione wartości ciśnienia atmosferycznego na okres od 17.06.2021 do 22.06.2021. Dostrzegamy, że Polska będzie pomiędzy wyżem ze wschodu a niżami na zachodzie Starego Kontynentu. Taki rozkład pola ciśnienia będzie sprzyjać adwekcji bardzo ciepłej masy z kierunków południowych, a okresami również z południowego-wschodu i wschodu. Wschód kraju ma być najczęściej pod wpływu antycyklonu, natomiast zachód w zasięgu zatoki niżowej znad Europy Zachodniej i Atlantyku.

Polska pomiędzy wyżem a niżem

Wiele dni gorących, a nawet upalnych. Opadów będzie niewiele, a jeśli się zdarzą, to tylko punktowo o charakterze konwekcyjnym. Większa zmiana dopiero w przyszłym tygodniu

Przygotowaliśmy specjalną animacje, która pokazuje ciśnienie, zachmurzenie, opady i temperaturę w okresie od 17.06.2021 do 22.06.2021, Opieramy się wyliczeniami modelu ECMWF. Czwartek i sobota bez opadów. W weekend przelotnie popada, a gdzieniegdzie zagrzmi na zachodzie i wschodzie, a być może nawet i na północy. Na początku przyszłego tygodnia pojawi się więcej opadów o charakterze konwekcyjnym. Szczególnie interesująco prognozy wyglądają na wtorek i środę, gdy przez Polskę wędrować ma front powodujący wyparcie gorącej masy powietrza. Wtedy też możliwe są groźne burze. Nawet o charakterze układów burzowych i superkomórek.

Pogoda. Kulminacyjna fala upałów w weekend. Wystąpią też pierwsze w tym roku noce tropikalne

Spoglądamy również na temperaturę w okresie od 17.06.2021 do 22.06.2021 w oparciu o model ICON. Widzimy, że najwięcej dni upalnych na zachodzie i częściowo północy. Termometry na tym obszarze pokażą 34°C/37°C. Szczególnie gorąca zapowiada się sobotnia i niedziela w zachodniej części kraju z temperaturą powyżej 35°C. W poniedziałek upalnie praktycznie w całym kraju. Nieco chłodniej, ale w dalszym ciągu gorąco na wschodzie.

We wtorek front wypierać ma dalej ciepłe powietrze na wschód, dlatego spodziewamy się groźnych burz. Najcieplejsza, upalna masa powinna utrzymać się wtedy na wschodzie. Nie można wykluczyć, że front na początku przyszłego tygodnia będzie falował, co spowolni wypieranie rozgrzanej masy powietrza. Burze w tak ciepłej masie i przy wspomaganiu na skalą synoptyczną zatoką niżową i frontem mogą okazać się groźne, ale na podanie obszarów zagrożonych musimy jeszcze poczekać z uwagi na odległy termin i dynamiczną sytuacje synoptyczną. Należy również wspomnieć, że najbliższe noce przyniosą noce tropikalne, gdy temperatura nie będzie obniżać się poniżej 20°C. Może to niekorzystnie wpływać na nasz sen. Najdłużej taka pogoda utrzyma się na zachodzie i częściowo północy.

Źródło grafik: meteomodel.pl, climatereanalyzer.org/, wxcharts.com