Pogoda długoterminowa na 16 dni. Sprawdzimy najnowsze prognozy na przełom 2 i 3 dekady lutego oraz na pierwsze dni marca. Mróz z naszej części Europy. Wartości na termometrach będą częściej typowe dla przedwiośnia. Wystąpią niszczące wichury spowodowane przechodzeniem ośrodków niżowych blisko Polski. Nie ominą nas opady w formie ciekłej i stałej, jak i też burze.
Pogoda długoterminowa. Czeka nas powrót wyjątkowo aktywnej cyrkulacji atlantyckiej
Zima na przełomie 2 i 3 dekady będzie w odwrocie. Coraz częściej na termometrach zobaczymy wysokie dodatnie wartości jak na luty. Warunki pogodowe w naszej części Starego Kontynentu charakteryzować będą się dużą zmiennością. Spowodowane ma być to odbudową wyjątkowo silnej cyrkulacji strefowej. Z uwagi na duży poziomy gradient ciśnienia pomiędzy wyżem znad Europy Zachodniej a niżami znad północnej części Europejskiego Obszaru Synoptycznego. Nie ominą nas niebezpieczne wichury. Będą one związane zarówno z gradientem, jak i też konwekcją. Niewykluczone są burze, nawet w formie linii szkwału.
Należy dodać, że termometry w Polsce pokazywać zaczną coraz częściej dwucyfrowe dodatnie wartości. Będzie to związane z zaciąganiem przez atlantyckie niże po swojej wschodniej stronie cieplejszych mas powietrza z południa i południowego-zachodu Europy. Przez dłuższy okres czasu utrzyma się dodatnia temperatura w kraju przez całą dobę.
Orientacyjna prognoza maksymalnej temperatury powietrza na okres od 13.02.2022 do 23.02.2022 według GFS. Niewykluczone, że zwłaszcza na południu i zachodzie Polski wartości na termometrach będzie wyższa o 2-3 stopnie od prognozowanych przez model amerykański. Szczególnie w ciepłych wycinkach atlantyckich niżów.
Pogoda długoterminowa. Pod koniec tygodnia przejściowo znaleźliśmy się w powietrzu arktycznym, trzeci tydzień lutego przyniesie wysokie wartości w Polsce
Pod koniec mijającego tygodnia przejściowo znaleźliśmy się napływie suchego powietrze arktycznego. Na niebie pojawiły się głównie niegroźne ławice chmur Cirrus oraz podinwersyjne Cumulusy. Rozwinął się wędrowny wyż, który przyniósł w wielu regionach pogodną aurę w sobotę i niedzielę. Najchłodniejsza okazała się noc z soboty na niedzielę, kiedy to przy braku chmur, słabym wietrze i adwekcji chłodnego powietrza mróz pojawił się na przeważającym obszarze Polski. Zgodnie z naszymi prognozami największe spadki temperatury odnotowaliśmy na południu kraju. Potwierdza to poranny komunikat, jaki został opublikowany przez Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy.
Pogoda długoterminowa. Mobilny wyż szybko ustępuje miejsca niżom przemieszczającym się znad Atlantyku Północnego w kierunku Europy
Wraz z początek tygodnia mobilny wyż odsuwać ma się coraz bardziej w głąb Rosji. Ustępując pod naporem atlantyckich niżów barycznych z systemami frontów atmosferycznych wędrujących na wschód Europy. Coraz częściej w trzecim tygodniu lutego, obserwować będziemy wartości od 7°C do 11°C. Najcieplej może być okresami w dzielnicach południowych i na zachodzie, gdzie temperatura wzrosnąć powinna do 12-15°C.
Średnia dobowa temperatura powietrza w nadchodzącym tygodniu będzie coraz częściej typowa dla przedwiośnia. Najcieplej w tym okresie ma być na zachodzie i południu. Lekki mróz tylko na początku nowego tygodnia zdarzy się na nizinach we wschodniej połowie kraju. Kolejne dni przyniosą przeważnie wartości powyżej normy klimatycznej. Najchłodniej ma być na północnym-wschodzie.
Prognozowana średnia dobowa temperatura za okres od 13.02.2022 do 23.02.2022 według GFS
Pogoda długoterminowa. Wartości na termometrach będą typowe dla przedwiośnia
Zazwyczaj odbudowa cyrkulacji zachodniej prowadzi w półroczu chłodnym do adwekcji ciepłych mas powietrza. Jesień i zima przynosi wtedy zazwyczaj wysokie temperatury, lecz nie brakuje chmur, silnego wiatru, a nawet większej ilości opadów, jak i też burz. Tak też będzie tym razem. Średnio temperatura na przełomie 2 i 3 dekady lutego będzie czasem wyższa od 4°C do 9°C. Największe odchylenia od normy klimatycznej zaobserwujemy na stacjach pomiarowych w południowej części kraju.
Prognozowane odchylenie temperatury od normy klimatycznej w okresie od 13.02.2022 do 19.02.2022 według modelu ICON, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1991-2020.
Nie ulega wątpliwości, że niżowa pogoda wpływać będzie w nadchodzącym tygodniu niekorzystnie na nasze samopoczucie. Szczególnie przez północną część Europejskiego Obszaru Synoptycznego przechodzić mają głębokie niże wchodzące w skład bardzo aktywnej cyrkulacji zachodniej. Nie zabraknie częstego przechodzenia frontów atmosferycznych, co spowoduje wystąpienie większych opadów, a lokalnie w sprzyjających warunkach nie wykluczamy pojawienia się burz. Przez Polskę przejdą przynajmniej 2-3 fale bardzo groźnego wiatru w okresie od 17.02.2022 do 20.02.2022 wynikającego z dużej różnicy ciśnienia na niewielkim obszarze. Największych opadów spodziewamy się na północy, ale popada w kolejnych tygodniach lutego na obszarze całej Polski.
Orientacyjna prognoza sum opadów na obszarze Polski w okresie od 13.02.2022, 00 UTC do 21.02.2022, 12 UTC według ECMWF
Pogoda długoterminowa. Wyraźny wzrost dynamiki w pogodzie od środy
Zatem największej dynamiki w pogodzie spodziewamy się w drugiej połowie nadchodzącego tygodnia. Szczególnie intensywne opady atmosferyczne są prognozowane na północy kraju. Będzie to jednak wyjątkowo wilgotny, wietrzny i nieprzyjemny okres w pogodzie.
Z najnowszych prognoz numerycznych wynika, że trwała zima nie powróci już w lutym, chociaż niektóre modele pogodowe wyliczają nocne spadki temperatury poniżej zera w okolicach 21-24 lutego 2022. Z uwagi na odległy termin, dynamiczną sytuacja synoptyczną, będziemy zmuszeni zweryfikować kolejne odsłony modeli z Europy oraz Ameryki Północnej w najbliższych dniach. Nieznana jest na ten moment skala i długość ochłodzenia, lecz mało prawdopodobny jest długi okres z chłodem. Przelotne opady zimowe okresami wystąpią. Jednak na wielotygodniową pokrywę śnieżną na nizinach nie zanosi się. Bardziej prawdopodobne są tylko krótkotrwale zabielone krajobrazy na nizinach i przyrost pokrywy śnieżnej w górach i na obszarach podgórskich, ale i tu obserwować mamy okresami stopniowe topnienie pokrywy śnieżnej. Wzrośnie zagrożenie lawinowe.
Prognozowane średnie odchylenie temperatury od normy klimatycznej w okresie od 13.02.2022 do 18.02.2022 według GEFS, mając na uwadze okres referencyjny 1981-2010
Wyliczane odchylenie temperatury od normy wieloletniej z okresu bazowego 1981-2010 r. na okres od 18.02.2022 do 23.02.2022
Prognoza anomalii temperatury na okres od 24.01.2022 do 1.02.2022, biorąc pod uwagę okres bazowy 1981-2010
Zalecamy śledzić na bieżąco nasz portal, gdyż pogoda w najbliższym tygodniu będzie bardzo niebezpieczna. Będziemy na bieżąco podawać kolejne informacje odnośnie skali wichur, które nawiedzą Polskę w drugiej połowie tygodnia.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mróz gwałtownie ustąpi. Czekają nas niszczące wichury, burze i częste opady w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.