Pogoda długoterminowa do końca października 2019. Szansa na śnieg, burze i opady

Pogoda długoterminowa do końca października 2019. Szansa na śnieg, burze i opady. Z dużą uwagą obserwujemy prognozy modeli numerycznych na ostatnią dekadę miesiąca. Sprawdźmy zatem, co może wydarzyć się w pogodzie.

Wyjątkowo ciepły okres synoptyczny panuje od kilku dni na obszarze Polski. Wczoraj ponownie w całym kraju panowała dodatnia anomalia temperatury, ale w kolejnych dniach zrobi się nieco chłodniej.

meteomodel.pl

Początek miesiąca był wyjątkowo chłodny, ale obecnie anomalia temperatury za okres ostatnich 15 dni oscyluje w okolicach normy wieloletniej, punktowo nawet ją przekraczając.

Rycina poniżej obrazuje przebieg temperatury od początku października na obszarze Polski. Na dużą uwagę zasługuje chłodny początek miesiąca i silne ocieplenie w okolicach 10 października.

meteomodel.pl

Trajektoria wsteczna mas powietrza dla Warszawy ukazuje utrzymujący się od kilku dni napływ z południa i południowego zachodu na wysokościach izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

Pogoda. Pogorszenie pogody wkroczyło jednak od zachodu

Zdjęcia satelitarne, dane radarowe ukazują, że do Polski od południowego zachodu wkroczył front chłodny związany z płytkim niżem ulokowanym nad południowym Bałtykiem. Strefa frontowa objawia się dużym i całkowitym zachmurzeniem zwłaszcza na zachodzie i północy. Zmierza ona w kierunku wschodnim, północno wschodnim.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 16 października 2019 (IMGW-PIB), 12 UTC

Animacja satelitarna za ostatnie 2 godziny obrazuje zasięg zachmurzenia nad Polską w świetle widzialnym

Najchłodniej jest na zachodzie i północy kraju, gdzie oddziałuje strefa frontowa, dodatkowo występują opady deszczu. Złota polska jesień występuje jeszcze w centrum i na wschodzie

meteomodel.pl

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD ukazujące, gdzie obecnie pada deszcz

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Prognozowany obszar opadów i ilości chmur do końca dzisiejszego dnia według modelu SWISS HD, na zielono zaznaczono deszcz. Na wschodzie i centrum opady są jednak mało prawdopodobne

Na godzinę 13
Na godzinę 16
Na godzinę 19 czasu lokalnego
Na godzinę 22 czasu lokalnego

Pogoda na noc ze środy na czwartek (IMGW-PIB)

Prognozowany obszar opadów i zachmurzenia w nocy ze środy czwartek, model SWISS HD, na zielono zaznaczono deszcz

Na godzinę 23 czasu lokalnego w środę
Na godzinę 1 czasu lokalnego w czwartek
Na godzinę 4 czasu lokalnego w czwartek

Pogoda na noc ze środy na czwartek według IMGW-PIB

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże, jedynie na południowym zachodzie małe i umiarkowane. Na północy kraju opady deszczu. Na wschodnim wybrzeżu prognozowana wysokość opadów do 15 mm. Lokalnie w kotlinach karpackich mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna od 7°C na Lubelszczyźnie i Mazowszu do 12°C miejscami nad morzem; lokalnie w kotlinach sudeckich 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu dość silny i silny, południowo-zachodni i zachodni. Na północy kraju oraz Przedgórzu Sudeckim wiatr porywisty, nad morzem porywy wiatru do 65 km/h, w Sudetach do 75 km/h – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Pogoda. W czwartek deszcz możliwy na północy Polski

17 października 2019 temperatura będzie niższa niż dziś. Dalej jednak napływać ma ciepła masa powietrza. Zaznaczać mają się fronty atmosferyczne, na północy kraju zachmurzenie duże, możliwe słabe opady deszczu. Na pozostałym małe i bez opadów.

Sytuacja synoptyczna na dzień 17.10.2019 r. 12 UTC

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Pogoda. W piątek dalej ciepło, nigdzie nie powinno padać

18 października 2019 zatoka niżu znad Wysp Brytyjskich zaznaczać ma się na północnym na obszarze Polski. Nie powinno jednak nigdzie padać. Napływać ma dalej ciepła masa powietrza z południa wprost do naszego kraju, ale miejscami może nie zabraknąć chmur.

Sytuacja synoptyczna na dzień 18 października 2019, 12 UTC

Sytuacja synoptyczna na dzień 18 października 2019, 12 UTC

Pogoda. Weekend z wysokimi temperaturami, ale w sobotę możliwy deszcz

Modele numeryczne prognozują w sobotę opady na północnym zachodzie i północy Polski. Utrzymywać ma się tam strefa frontu atmosferycznego. Natężenie ma ich być jednak niewielkie.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB), opady oprócz Pomorza Zachodniego są możliwe w woj. pomorskim

Pogoda. Niedziela z prawdopodobnymi opadami na północnym zachodzie

Prawdopodobnie w niedzielę opady deszczu wystąpią tylko na północnym zachodzie Polski. Na pozostałym obszarze Polski utrzymają się wysokie temperatury i niewielka ilość chmur.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Pogoda. Początek tygodnia z wyżową aurą

Prognozy na poniedziałek ulegają jeszcze zmianom. Niektóre modele prognozują opady na zachodzie Polski, analizując jednak różne modele numeryczne wydają się jednak mało prawdopodobne. Wyliczenia modeli pogodowych na początek przyszłego tygodnia mogą ulegać jeszcze zmianom. Panować mają jednak dalej wysokie temperatury jak na październik.

Prognoza pogody na 21 października 2019 (IMGW-PIB)

Pogoda. Co czeka nas w pogodzie po 21 października?

Prawdopodobnie wysokie temperatury nawet powyżej 15 stopni utrzymają się przynajmniej do 23-24 października. Jest to istotna zmiana w prognozach względem ostatnich dni, gdy wiele modeli wskazywało na istotną zmianę w pogodzie około 20 października.

Odległe i wciąż zmieniające się prognozy na ostatnie dni października wskazują na silne ochłodzenie i spływ zimnych mas, nawet pochodzenia arktycznego. Może nie zabraknąć opadów, silnego wiatru i większej ilości chmur.

Pod koniec prognoz modeli pojawiają się nawet opady śniegu na nizinach. Według modelu GFS biały puch mógłby spaść poza obszarami górskimi pod koniec miesiąca. Pojawia się także aktywny niż z południa.

Prognozy powyżej 5 dni należy traktować mocno orientacyjnie. Chłodniejszy okres synoptyczny w ostatnich dniach października powinien nadejść. Przymrozki pod koniec miesiąca są możliwe, ale nikt na ten moment nie jest w stanie odpowiedzieć czy pierwsze opady śniegu tej jesieni wystąpią w październiku.

Zauważyć można pod koniec prognoz modeli numerycznych zwiększoną dynamikę w troposferze. Proces przekształceń w polu ciśnienia ma być intensywny w ostatnich dniach bieżącego miesiąca, co może skutkować dużą zmiennością pogody.

Według wiązek modeli GFS chłodniejszy okres synoptyczny nadejdzie pod koniec miesiąca, temperatura może obniżyć się w wielu miejscach za dnia poniżej 10 stopni.

www.fanipogody.pl

2 komentarze do “Pogoda długoterminowa do końca października 2019. Szansa na śnieg, burze i opady”

  1. NISKICH LOTÓW KOMENTARZ ODNOŚNIE PROGNOZ POGODY

    Po dwudziestym ochłodzenie! Koniec tych letnich temperatur jesienią! Czekaj, bo apdejt! A nie! Jednak nie! Jednak później ochłodzenie.

    Zastanawiam się (czysto teoretyczne rozważanie), po wydrukowaniu modeli pogodowych, gdzie mam je sobie wsadzić.

    Czy obok drukarki czy na półkę między książkę „Wściekła pogoda”, a inną czy też może do szuflady. Mniejsza o to.

    No i teraz czytam, że pod koniec miesiąca według jakichś tam modeli może spaść śnieg. Już (rzeczownik w mianowniku na literę „k”) szykuję czapkę i szalik!

    Chodziło o kurczaczka. Ten rzeczownik w mianowniku.

    Powyższy komentarz faktycznie jest niskich lotów, ale jak inaczej można skomentować dokładność powyższych prognoz w XXI wieku?

  2. Jeśli chodzi o śnieg w grudniu, to będzie padał w takich terminach, żeby był obecny na kilka dni PRZED Bożym Narodzeniem i kilka dni PO Bożym Narodzeniu. Aby w święta po prostu nie padać, tak na złość, jak to od niemal zawsze czyni. Bez względu na globalne czy solarne cokolwiek, bo raz o tym piszą, raz o tym. No tak już jest.

    Jak się chce śnieg w Boże Narodzenie, to trzeba włączyć Hallmark Channel jak puszczają jakiś świąteczny film.

Dodaj komentarz