Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Zmierza silne ocieplenie do Polski. Radykalnej zmianie ulegną warunki pogodowe pod koniec 2 dekady stycznia 2024 r i z biegiem trzeciej dekady.
Pogoda długoterminowa. Widać dużą zmianę trendu pogodowego
Zapowiadaliśmy, że w trakcie drugiej dekady stycznia mróz zelżeje. Pod koniec pierwszej dekady stycznia temperatura w Polsce okazała się najniższa od 7 lat. Warto wspomnieć o bardzo niskiej temperaturze, która wystąpiła na stacji IMGW w miejscowości Bodzentyn w woj. świętokrzyskim, gdzie zmierzono -35.6°C. Szerzej pisaliśmy o tym silnym mrozie w naszym ostatnim artykule na łamach portalu. Apogeum tęgich mrozów w tym miesiącu już za nami. Z biegiem trzeciej dekady stycznia 2024 r. możemy spodziewać się odbudowy trwalszej i silnej cyrkulacji strefowej, co przyczyni się do większego i dłuższego ocieplenia.
Temperatura maksymalna w okresie od 14.01.2024 r. do 23.01.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski
Prognozowana minimalna temperatura powietrza w okresie od 14.01.2024 r. do 23.01.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Predykcja orientacyjnej średniej dobowej temperatury powietrza na okres od 14.01.2024 r. do 23.01.2024 r. Według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Wyliczana temperatura maksymalna w okresie od 14.01.2024 r. do 23.01.2024 r. według modelu amerykańskiego GFS dla Polski
Trzecia dekada stycznia przyniesie dodatnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej
Najnowsza aktualizacja modelu ECMWF nie pozostawia złudzeń, że 3 dekada stycznia 2024 r. charakteryzować będzie się wartościami powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020 r. Temperatura na przeważającym obszarze Polski będzie w tym okresie wyższa o nawet 4°C, względem okresu bazowego 1991-2020 r.
Pogoda długoterminowa na kolejne tygodnie. Anomalia średniej temperatury powietrza na kolejne tygodnie według modelu ECMWF EPS dla Polski, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020 r.
Przejdziemy na dodatnią fazę NAO, co oznacza odbudowę aktywnej cyrkulacji atlantyckiej
Z prognoz indeksu NAO wynika, że na przełomie 2 i 3 dekady stycznia 2024 r. zaczniemy przechodzić na neutralną fazę NAO, a następnie na dodatnią, która najprawdopodobniej utrzyma się do końca miesiąca. W takiej sytuacji jest szansa na dłuższe okresy ciepła, ale i też wzrost dynamiki w pogodzie. Niewykluczone, że pojawią się również wichury na nizinach i wyżynach oraz kolejne w górach.
Prognoza indeksu NAO na kolejne tygodnie według modelu GEFS
Silne ocieplenie widać w prognozach długoterminowych
Początek drugiej dekady stycznia przynosi kontynuacje lekkiej zimy termicznej. W wielu regionach przez całą dobę występowała w minionych dniach ujemna temperatura i tylko w nielicznych regionach była lekko powyżej 0°C. Dodatkowo oprócz opadów śniegu obserwowane są opady śniegu, mieszane i marznącej mżawki oraz deszczu. Dlatego z tego powodu na drogach jest miejscami bardzo ślisko.
Temperatura maksymalna – 13 stycznia 2024 r. na stacjach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego
Mróz w Polsce zelżał, ale nie na długo
W ostatni dzień mijającego tygodnia dodatnia temperatura na wysokości 2 m zapanowała na przeważającym obszarze Polski, co wynika z napływu nieco cieplejszej masy polarnomorskiej. Najcieplej jest na wybrzeżu, gdzie o godzinie 12:00 czasu lokalnego zmierzono 3.7°C w klatce meteorologicznej, natomiast najchłodniej jest w Zakopanem, gdzie temperatura wyniosła -2.6°C.
Temperatura powietrza na 2 m – 14 stycznia 2024 r. o godzinie 12:00 czasu lokalnego w Polsce
W nowym tygodniu nie zabraknie opadów śniegu. Szczególnie obficie o charakterze konwekcyjnym popada w poniedziałek, gdy to przybędzie miejscami 5-12 cm białego puchu. Jednak już wcześniej, bo w nocy z 14/15 stycznia 2024 r. na wybrzeżu może nastąpić przyrost pokrywy śnieżnej o kolejne 5-10 cm. Niewykluczone, że w poniedziałek pojawią się punktowe burze śnieżne. Wyładowania atmosferyczne mogą wystąpić miejscami na zachodzie i północy. Ponadto możliwe są zawieje i zamiecie śnieżne oraz spadek widzialności poziomej podczas opadów do 100-300 m.
Prognoza średniej anomalii ciśnienia na okres od 13.01.2024 r. do 20.01.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Pogoda długoterminowa wskazuje, że zaczniemy odrabiać termiczne straty w 3 dekadzie stycznia 2024 r.
Druga dekada stycznia zapisze się w Polsce jako chłodna. Dlatego do 20 stycznia 2024 r. średnia obszarowa anomalia temperatury wyniesie około -1.3°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Na północnym – wschodzie temperatura do początku trzeciej dekady stycznia wyjdzie ponad 3°C poniżej normy, mając na uwadze okres referencyjny 1991-2020 r. Te termiczne straty zaczniemy odrabiać w ostatnich dniach mijającego miesiąca.
Jednak na naszą szczególną uwagę zasługuje dynamiczna sytuacja pogodowa w okolicach 18 stycznia 2024 r. Wówczas na pogodę wpłynie aktywny niż z układem frontów przechodzący z zachodu na wschód naszego kraju, przynosząc sporo opadów i napływ przejściowo cieplejszej masy powietrza do południowej połowy naszego kraju. Po zachodniej i północnej stronie niżu dominować ma śnieg, deszcz ze śniegiem, gdzieniegdzie deszcz marznący, natomiast na południu w ciepłym wycinku niżu padać ma deszcz, który stopniowo pod koniec dnia zacznie przechodzić w mokry śnieg. Dodatkowo temperatura na tym obszarze wzrośnie przejściowo do 7-11°C. Będzie to jednak tylko krótki epizod, gdyż w tylnej części cyklonu spłynie chłodniejsze powietrze i powróci ujemna temperatura. Możliwe są w nowym tygodniu fale silnego wiatru, które szczególnie dadzą się we znaki w górach i na obszarach podgórskich, gdzie porywy mogą przekraczać 120-150 km/h w zasięgu halnego.
Polecamy: Koszmarny mróz zaleje nasz region.
Pod koniec drugiej dekady stycznia 2024 r. zaznaczy się wyraźny podział w pogodzie na cieplejsze południe, południowy – wschód i chłodniejsze północne regiony Polski. Na ogół temperatura w nowym tygodniu będzie charakterystyczna dla zimy termicznej. Tylko nieliczne dni w części kraju przyniosą średnią dobową temperaturę powietrza charakterystyczną dla przedzimia.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia anomalia ciśnienia na okres od 20.01.2024 r. do 27.01.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Zimny styczeń w Polsce, ale to się może zmienić
Na dłuższe okresy z dodatnią temperaturą będziemy musieli poczekać do trzeciej dekady stycznia 2024 r. Noce początkowo mogą być z mrozem, zasięg odwilży będzie ulegał zmianie. Jednak z biegiem trzeciej dekady stycznia 2024 r. zima zacznie cofać się stopniowo za naszą wschodnią granicę. Do 23 stycznia 2024 r. średnia obszarowa anomalia temperatury oscylować ma w okolicach -1.35°C.
W drugiej połowie stycznia znajdziemy się przeważnie pod wpływem ośrodków niskiego ciśnienia, które związane będą z rozległym polem obniżonego ciśnienia, które rozciągać ma się od Federacji Rosyjskiej, Półwyspu Fennoskandzkiego aż po wschodnie obszary Oceanu Atlantyckiego. Dlatego nie mamy co liczyć na stabilny przebieg warunków pogodowych. Nie zabraknie w tym okresie opadów atmosferycznych. Prognozowana suma opadów powyżej normy. Co więcej w drugiej połowie tygodnia przejściowo ochłodzi się po przejściu niżu. Wówczas możliwe są zwłaszcza mroźne noce, ale za dnia temperatura okresami i w wielu regionach wzrośnie powyżej 0°C.
Pogoda długoterminowa amerykańskiego modelu. Prognoza średniej anomalii opadów na okres od 13.01.2024 r. do 20.01.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Będzie silna i dłuższa odwilż w 3 dekadzie stycznia 2024 r.
Od kilku dni nasza uwaga jest skupiona na prognozy numeryczne sięgające ostatniej dekady stycznia 2024 r. Wygląda na to, że w okolicach 22-25 stycznia 2024 r. obserwować będziemy postępujące ocieplenie związane z coraz aktywniejszą cyrkulacją strefową atmosfery. Najchłodniejsza część stycznia już za nami. Dlatego nie przewiduje już spadków temperatury, uwzględniając pomiary przy gruncie w okolice -35°C/-22°C.
Najnowsze predykcje modeli numerycznych nie przewidują istotnych zmian w pogodzie do 17 stycznia 2024 r., gdy to średnia dobowa temperatura powietrza ma być charakterystyczna dla lekkiej zimy termicznej. Bardzo ciepło zrobi się na południu w czwartek, gdy to w ciepłym wycinku niżu znajdzie się strumień ciepłego masy z południa, południowego – zachodu. Będziemy mieli kontrast temperaturowy sięgający 12-14°C pomiędzy północą a południem. Może być nawet cieplej w pasie dzielnic południowych niż prognozuje nam to ECMWF. Wynika z prognozowanego w tym czasie efektu fenowego, lecz będzie to tylko krótkotrwały epizod i szybko spłynie w tylnej części cyklonu mroźne powietrze i chwyci mróz.
Prognozowana wstępnie temperatura powietrza na 18 stycznia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Odwilż nadejdzie do całej Polski
Najnowsze wyliczenia modeli numerycznych nie pozostawiają złudzeń, że zima termiczna podda się z biegiem trzeciej dekady stycznia i wygra odwilż, która zaznaczy się w całym kraju. Najcieplej w ostatnich tygodniach stycznia będzie na zachodzie, południowym – zachodzie i południu, natomiast odwilż najsłabsza okaże się na wschodzie, północnym – wschodzie.
Pogoda długoterminowa. Prognoza trendu temperatury na 2 m i opadów dla Krakowa do 30 stycznia 2024 r. według modelu GFS
Prognoza długoterminowa trendu temperatury na 2 m i opadów do 30 stycznia 2024 r. według modelu amerykańskiego GFS dla Polski
Reasumując, przed nami szansa na większą i trwalszą zmianę trendu pogodowego z biegiem ostatniej dekady stycznia 2024 r w kierunku ocieplenia. Jednak nie oznacza to, że w lutym i marcu nie zdarzą się kolejne epizody zimowe z większym mrozem i śniegiem. Wkrótce podamy kolejne informacje.
Źródło:Fanipogody.pl