Pogoda długoterminowa na 16 dni. Odcięty niż przyniesie ulewy i burze. Na silny upał poczekamy w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Odcięty niż przyniesie ulewy i burze. Temperatury spadną do wartości poniżej normy wieloletniej. Na silny upał poczekamy w Polsce do drugiej połowy czerwca.

Pogoda długoterminowa. Kolejne upały widać w prognozach modeli numerycznych

Wskazywaliśmy pod koniec ubiegłego tygodnia, że drugi tydzień czerwca przyniesie pierwsze dni upalne. Prognoza ta sprawdziła się bardzo dobrze i upał był mocno ograniczony obszarowo na zachodzie i częściowo północy. Nie mieliśmy do czynienia z falą upałów, ale pierwsze przekroczenia 30°C doświadczyliśmy nie tylko na stacjach telemetrycznych, ale również synoptycznych IMGW. Zaobserwowano również gwałtowne burze, które niosły dużo wyładowań atmosferycznych, opady gradu i ulewne opady deszczu, które przekraczały nawet 40-80 mm, powodując podtopienia, a nawet większe zalania. Szczególnie na południu i centrum Polski.

Wygląda na to, że kolejne tygodnie czerwca przyniosą zarówno dni chłodniejsze, jak i też cieplejsze z możliwością upałów. Najwięcej padać ma do końca miesiąca na południu i wschodzie, natomiast najmniej na północy i częściowo zachodzie. Susza hydrologiczna, meteorologiczna i glebowa oraz rolnicza pogłębiać ma się na sporym obszarze Polski. Najwyższe zagrożenie pożarowe będzie na północy. Możemy spodziewać się wystąpienia kolejnych gwałtownych burz, lecz nie wcześniej w drugiej części przyszłego tygodnia. Dominować ma przeważnie konwekcyjny charakter opadów, dlatego zasięg i ich natężenie będzie mocno nierównomierne.

Zimne masy powietrza zaznaczą się na kilka dni w Polsce

Chłodniejszy okres synoptyczny przed nami i widoczny wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i południe oraz cieplejszy przeważnie zachód naszego kraju. Najchłodniej będzie od około 12 do 15-16 czerwca 2023 r., gdy to w wielu regionach wartości będą znacznie poniżej normy i w normie klimatycznej, kiedy to zaznaczy się wpływ niżu górnego.

Prognozowana orientacyjnie średnia dobowa anomalia temperatury na okres od 11.06.2023 r. do 17.06.2023 r. według ICON dla Polski, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

Zimna pierwsza połowa czerwca, druga część miesiąca jednak odrobi straty i pierwszy miesiąc meteorologicznego lata nie wyjdzie poniżej normy klimatycznej

Warto również zwrócić uwagę na prognozowaną średnią miesięczną anomalie temperatury do 17 czerwca 2023 r. Średnia obszarowa anomalia temperatury wyniesie około -0.15°C. Najchłodniej do tego dnia miesiąca ma być na południu, częściowo centrum i wschodzie, natomiast najcieplej na północy i zachodzie.

Prognozowana anomalia miesięcznej temperatury od 1.06.2023 r. do 17.06.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski

Spadek temperatury będzie silny na maksymalnie 2-3 dni, potem powrócą letnie temperatury do całej Polski

Górny niż, który nadejdzie w najbliższych dniach od wschodu przyniesie wzrost wilgoci w troposferze, dlatego częściej pojawiać mają się opady atmosferyczne. Najniższe temperatury odnotujemy od 12.06.2023 r. do 15.06.2023 r., być może w wielu regionach do 16.06.2023 r. Najcieplej będzie na zachodzie, gdzie wystąpią dni gorące z temperaturą powyżej 25°C, natomiast najchłodniej na wschodzie.

Orientacyjna prognoza temperatury maksymalnej na okres od 12.06.2023 r. do 21.06.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski. Wyliczenia powyżej 4-6 dni mogą ulec sporym korektom, dlatego fala upałów na przełomie 2 i 3 dekady czerwca jest mało prawdopodobna

pogoda długoterminowa wskazuje na możliwość upału w Polsce
Prawdopodobnie przeszacowany obszar upałów w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Dni upalne jeszcze w czerwcu i silne burze powodujące szkody

Wygląda na to, że wyraźnie cieplej na przeważającym obszarze Polski zrobi się dopiero w drugiej części przyszłego tygodnia, kiedy to na większym terenie naszego kraju zaczną pojawiać się dni gorące, a nawet powróci upał w okolicach następnego tygodnia, ale nie widać, aby była to fala upałów. Spodziewana adwekcja cieplejszych mas powietrza spowoduje redukcje ujemnej anomalii temperatury, dlatego czerwiec nie powinien zapisać się jako miesiąc chłodny, mimo że na początku meteorologicznego lata doświadczyliśmy wyjątkowo późnych przymrozków, które pojawiły się nie tylko przy gruncie, ale również na wysokości 2 metrów w klatkach meteorologicznych i profesjonalnych osłonach radiacyjnych.

Zobacz też: Załamanie pogody uderzy ze wschodu. Mróz w Europie. Temperatury 12-14 stopni w dzień w Polsce

Prognoza wstępna maksymalnej temperatury powietrza na okres od 11.06.2023 r. do 20.06.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

upał w Polsce będzie mieć miejsce
Dni gorące będą częste, ale i możliwe są pojedyncze dni z upałem w drugiej dekadzie czerwca

Konwekcyjny charakter opadów ma dominować na obszarze Polski

Najnowsze prognozy do początku trzeciej dekady czerwca widzą najwięcej opadów we wschodniej połowie naszego kraju. Najmniej padać ma na zachodzie i północy. Dominować ma konwekcyjny charakter opadów, dlatego też zasięg opadów będzie bardziej ograniczony niż widzi to model ECMWF i nie rozwiąże to problemu pogłębiającej się suszy. Główna aktywność burzowa powinna przypaść pomiędzy 15 a 20 dniem miesiąca, wcześniej również zdarzą się przelotne opady i lokalne zjawiska burzowe. Jednak na bardziej precyzyjne prognozy musimy poczekać, dlatego nowe informacje będziemy publikować w przyszłym tygodniu.

Pogoda długoterminowa wskazuje na ulewy i burze w Polsce

Prognozowane sumy opadowe na okres od 11.06.2023 r. 00Z do 21.06.2023 r. 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski

pogoda długoterminowa. burze i ulewy w Polsce
Częste ulewy i burze w Polsce – wskazują na to prognozy kilku modeli numerycznych

Pogoda długoterminowa. Niskie temperatury na krótko. Potem powrócą letnie wartości i częstsze burze, które tworzyć mają się przeważnie w warunkach słabego przepływu mas powietrza

Kilka chłodniejszych dni zdarzy się na większym obszarze Polski w przyszłym tygodniu, gdy to temperatura w wielu regionach może być znacznie poniżej 20°C, ale będą to maksymalnie 2-3 dni. Potem powrócą na spore terytorium naszego kraju wartości charakterystyczne dla lata i zaczną występować częściej burze. Niższe wartości na termometrach w tym czasie będą odnotowane w rejonach górskich i podgórskich oraz nad morzem, gdzie zaznaczy się wpływ bryzy morskiej.

Pogoda długoterminowa dla Lublina. Prognoza wiązek temperatury na 2 m i opadów na 16 dni

burzowa pogoda w prognozach
Częstsze opady w drugiej połowie czerwca na obszarze Polski

Pogoda długoterminowa dla Warszawy. Prognoza wiązek temperatury na 2 m i opadów do 27 czerwca 2023 r. według ECMWF

pogoda długoterminowa. gwałtowne burze okresami w Polsce
Dni upalne i silne burze. Pogoda będzie typowa dla lata termicznego w Polsce

Pogoda długoterminowa dla Poznania na 16 dni. Prognoza wiązek temperatury na 2 m i opadów dla stolicy Wielkopolski

pogoda długoterminowa. burzowy charakter opadów
Pogoda długoterminowa. Temperatura powyżej normy i opady częstsze w drugiej połowie czerwca. Mają być to głównie burzowe

Reasumując, przed nami okres w pogodzie, gdy to na kilka dni spadną temperatury na większym obszarze do wartości poniżej normy wieloletniej i zaznaczy się wpływ niżu górnego. W drugiej połowie przyszłego tygodnia zaczną pojawiać się częstsze burze i zaobserwujemy powrót dni gorących, ale także i lokalnie upalnych. W kolejnych dniach będziemy wskazywać, gdzie pojawią najgroźniejsze burze i silne opady w Polsce.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl