Silne ochłodzenie w Polsce. Pogoda wyżowa zaczyna dominować, ustąpiły burze i upał

Silne ochłodzenie już w Polsce. Upał dziś nie wystąpi, ale na zachodzie możliwy dzień gorący. Kolejne dni nowego tygodnia przyniosą niższe wartości na termometrach i możliwość opadów, a nawet i z biegiem czasu kolejnych burz.

W niedzielę aura w Polsce kształtowana jest przez układ wysokiego ciśnienia z centrum znajdującym się w okolicach północnej części Morza Bałtyckiego, Estonii i części zachodniej Rosji. Antycyklon sprowadza do sporego obszaru naszego kraju suche polarno kontynentalne powietrze, przynosząc stabilną i słoneczną aurą. Tylko na południowym – wschodzie obserwowane jest zachmurzenie duże i całkowite zachmurzenie z opadami deszczu.

Prognoza pola ciśnienia na 11 czerwca 2023, 12Z dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF

silne ochłodzenie w Polsce
Silne ochłodzenie i dominacja wyżu z północnego wschodu Starego Kontynentu

Górny niż wpłynie na pogodę w Polsce

W ostatni dzień mijającego tygodnia obserwujemy panowanie stabilnego wyżu. Z wyżem związana jest silna inwersja osiadania, dlatego na przeważającym obszarze Polski nie obserwujemy już opadów i burz. Zmiany w całej troposferze jednak stale postępują i już na początku przyszłego tygodnia znajdziemy się pod wpływem górnego niżu. Ośrodek górnego niżu ma być wyrażony w kolejnych dniach jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu nad naszym krajem. Dlatego może przyczynić się do zwiększenie chwiejności, osłabienie lub likwidacji inwersji i pojawienia się warunków do tworzenia się opadów.

W niedzielę prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane. Jedynie na południu umiarkowane i duże z zanikającymi po południu opadami deszczu. Modele prognozują wysokość opadów w Karpatach od 10 mm do 15 mm, Bieszczadach do 20 mm. W najcieplejszym momencie dnia zaledwie od 17°C nad morzem i na południowym wschodzie, około 22°C w centrum, do 25°C na zachodzie; niższe wartości w rejonach podgórskich Karpat, od 14°C do 16°C. Wiatr umiarkowany, nad morzem także dość silny, porywisty, północno-wschodni i wschodni. W górach porywy wiatru do 65 km/h.

Prognozowana temperatura na 2 m, 11 czerwca 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne ochłodzenie w kraju
Silne ochłodzenie i już bez upału. Najcieplej w dzielnicach zachodnich, gdzie możliwy dzień gorący. Chłodniej na wschodzie i silny wiatr, który potęgować ma odczucie chłodu

Silne ochłodzenie na początku tygodnia będzie się pogłębiać. Przed nami chłodniejszy niż zwykle okres synoptyczny o tej porze roku

W poniedziałek aura w Polsce kształtowana ma być przez stabilny i rozległy klin antycyklonu o imieniu Yunchia znad północno – wschodniej części kontynentu europejskiego. Z silnym ośrodkiem wyżowym związany będzie napływ stosunkowo ciepłego i na sporym obszarze naszego kraju jeszcze dość suchego powietrza polarnego ze wschodu Europy, przyczyniając się do występowania na ogół pogodnej oraz słonecznej pogody. Wiodące modele numeryczne prognozują, że więcej wilgoci z biegiem dnia wkroczy nad regiony wschodnie. Warto wspomnieć, że w tych regionach coraz większy wpływ na przebiegu warunków pogodowych będzie mieć górny niż, powodując zarówno wzrost zachmurzenia, jak i opady deszczu.

Zobacz też: Załamanie pogody uderzy ze wschodu. Mróz w Europie. Temperatury 12-14 stopni w dzień w Polsce

Prognoza sytuacji barycznej 12 czerwca 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

silne ochłodzenie w Polsce
Silne ochłodzenie i dominacja wyżu

Temperatura powietrza na 2 m, 11.06.2023 – godzina 10:00 czasu urzędowego w Polsce

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl