Pogoda długoterminowa na cały październik 2022. Duża zmienność pogody w Polsce. Będą nieprzyjemne zgniłe wyże, mgły, okresami silniejszy wiatr, przymrozki i burze

Pogoda długoterminowa na październik 2022. Anomalia temperatury prawdopodobnie powyżej normy wieloletniej. Prawdopodobna dominacja antycyklonów, czasem wędrówka ośrodków niskiego ciśnienia związanych głównie z niżami znad Atlantyku oraz Morza Śródziemnego. Sprawdzimy najnowsze rozwiązania modeli numerycznych na dziesiąty miesiąc roku.

Pogoda długoterminowa na październik, zróżnicowane rozwiązania modeli

Według specjalistów z IMGW-PIB. Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 w październiku 2022. Suma opadów atmosferycznych na północnym zachodzie najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej, a na południowym wschodzie poniżej normy. Na pozostałym obszarze kraju suma opadów w normie.

Pogoda długoterminowa na październik 2022 według IMGW

imgw i pogoda długoterminowa
Pogoda na październik 2022

Prognoza długoterminowa temperatury i opadu na październik 2022 według modeli liczonych w IMGW

prognoza imgw
Zróżnicowane prognozy temperatury i opadu

Najnowsza, ale wciąż wstępna prognoza modelu sezonowego CFS wskazuje, że w październiku czeka nas dominacja pogody wyżowej przez około 40-70% czasu. Czasem jednak wpływ na warunki pogodowe będą mieć głównie niże znad Atlantyku prowadzące do dużej zmienności pogody. Okresami pojawić mogą się układy niżowe znad południowej i południowo-wschodniej Europy, przynosząc większe opady.

Prognoza długoterminowa ciśnienia na poziomie morza w skali miesięcznej na październik 2022 według modelu klimatycznego CFS

pole wyżowe w Polsce
Wyżowa pogoda w prognozach

Pogoda długoterminowa. CFS suchy na październik w Polsce

Orientacyjna prognoza CFS wskazuje, że październik ma być na przeważającym obszarze Polski miesiącem poniżej normy wieloletniej, jeśli chodzi o opady. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne, aby październik zapisał się w Polsce jako miesiąc suchy. Niektóre modele pokazują ilość opadów w normie wieloletniej i to jest najbardziej prawdopodobne na ten moment.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana orientacyjnie anomalia opadów na październik 2022 według modelu CFSv2

opady poniżej normy w Polsce
Sucho na CFS, ale prognozy mogą się zmienić

Miesiąc powyżej normy temperaturowej, ale okresy chłodu i tak wystąpią i wtedy ujemna anomalia wystąpi

Model CFS pokazuje, że średnia miesięczna anomalia temperatury będzie powyżej normy na obszarze całej Polski. Jednak poszczególnie tygodnie mogą być chłodniejsze niż norma wieloletnia. Nieuniknione są częstsze niż we wrześniu przymrozki na nizinach i długie okresy z niskimi temperaturami.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana orientacyjnie miesięczna anomalia temperatury na październik 2022 według modelu CFSv2 na wysokości 2 metrów n.p.g

pogoda długoterminowa. temperatura powyżej normy
Ciepły CFS

Europejski model ECMWF zakłada, że październik najcieplejszy będzie w północnej części kraju. Natomiast na południowym-wschodzie mogą być to wartości w normie wieloletniej.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana miesięczna anomalia temperatury na październik 2022 według ECMWF

Pogoda długoterminowa na cały październik 2022. Duża zmienność pogody w Polsce. Będą nieprzyjemne zgniłe wyże, mgły, okresami silniejszy wiatr, przymrozki i burze
ECMWF także powyżej normy

W październiku 2022 możliwe są pierwsze epizody z opadami śniegu na nizinach. Jednak przez znaczną część czasu padać ma w naszych szerokościach geograficznych deszcz. Aczkolwiek obszarach podgórskich i górskich możliwe są opady śniegu, które nie są niczym nadzwyczajnym jesienią i może utworzyć się na dłużej w wyższych partiach gór pokrywa śnieżna. Nocami można spodziewać się przymrozków. Okresami wpływ na pogodę mogą mieć wyże, które nie zawsze przyniosą pogodną aurę. Zalegać mogą podinwersyjne chmury Stratus oraz Stratocumulus oraz mgły o różnej rozciągłości pionowej. Problem smogu może się wyraźnie nasilić względem ubiegłych miesięcy w związku z coraz niższymi temperaturami, które wymuszą rozpoczęcie w pełni sezonu grzewczego i obecności silniejszych warstw inwersyjnych.

Długoterminowa prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Pomimo coraz większej ilości danych i wydajnych superkomputerów, nie jest możliwy precyzyjny opis pogody z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych i zaburzeń cyrkulacyjnych, które wpłyną na wyniki kolejnych wyliczeń modeli. Wkrótce przedstawimy kolejne prognozy.