Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa. Rewolucja w pogodzie nadciąga do Polski. Mróz siarczysty ustąpi, nadejdzie odwilż do +4 stopni, śnieżyce i burze śnieżnePogoda długoterminowa. Nadciąga przełom w pogodzie. Spodziewane jest ustąpienie siarczystego mrozu. Na mapy anomalii temperatury powraca ciepły kolor, co oznacza, że jest szansa na dłuższe i większe ocieplenie w trzeciej dekadzie stycznia 2024 r.

Pogoda długoterminowa. Odwilż w prognozach dla Polski

W poniedziałek pogodę w Polsce kształtował rozległy układ wyżowy o imieniu Hanellore znad Skandynawii. Z północy napływa chłodna masa powietrza pochodzenia arktycznego o równowadze stałej i niskiej zawartości wilgoci.

We wtorek obszar Polski znajdzie się pod wpływem silnego układu wysokiego ciśnienia znad północno – zachodniej Europy, który z północno – wschodnich rejonów Starego Kontynentu sprowadzać ma bardzo mocno wychłodzoną, arktyczną masę powietrza, jaka przyniesie w wielu regionach całodobowy mróz. Masa będzie na ogół sucha o stabilnej stratyfikacji. Jednak od północy, północnego – wschodu oraz wschodu zaobserwujemy wzrost wilgotności względnej w troposfery, co objawi się pojawieniem podinwersyjnego zachmurzenia, gdzieniegdzie ze śladowymi, przelotnymi opadami śniegu oraz rozwijającymi się zamgleniami oraz mgłami marznącymi osadzającymi szadź.

Sytuacja baryczna na 9.01.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

silne ocieplenie w Polsce
Blokada wyżowa ustąpi w drugiej części tygodnia i wpuści zatoki oraz fronty nad Polskę

Zmiana trendu pogodowego

W kolejnych dniach pojawią się regiony, gdzie wystąpi dodatnia temperatura za dnia, to jednak i tak nocami oraz o poranku często zdarzy się mróz. Apogeum mrozu ustąpi do środy i druga część tygodnia będzie znacznie cieplejsza od pierwszej. Częściej jednak zaczną zdarzać się opady atmosferyczne w formie zimowej.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana orientacyjna maksymalnej temperatury powietrza w okresie od 8.01.2024 r. do 17.01.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

spore ocieplenei
Spore ocieplenie zmierza do kraju. Źródło: CMM IMGW

Wyliczana wstępnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 8.01.2024 r. do 17.01.2024 r. według GFS

ocieplenie zmierza do Polski
Idzie duże ocieplenie do Polski. Źródło: CMM IMGW

Blokada wyżowa osłabnie już na początku drugiej dekady stycznia 2024 r., dlatego też zaczną wkraczać zatoki niżowe i fronty atmosferyczne. Nie zabraknie opadów śniegu, okresami w nieco cieplejszych masach powietrza mieszanych i marznących. Pierwsze większe opady 11 stycznia 2024 r. we wschodniej i południowej połowie naszego kraju. Potem kolejne na końcu tygodnia.

Polecamy: Wichura z wiatrem do 140 km/h uderzy z impetem. Potężny niż przełamie zimę. Silne załamanie pogody

Prognozowany rodzaj opadu orientacyjnie w okresie od 8.01.2024 r. do 17.01.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

pogoda długoterminowa
Przybędzie opadów w drugiej części tygodnia. Źródło: CMM IMGW

Pogoda długoterminowa. Przybędzie opadów w drugiej części tygodnia

Dodatkowo częściej zacznie padać w okolicach 13-14 stycznia 2024 r., gdy to śnieg i deszcz ze śniegiem, a okresami marznący deszcz na przeważającym obszarze Polski. Przybędzie regionów z białymi krajobrazami. Niewykluczone, że w okolicach drugiej połowy miesiąca pojawią się nawet lokalne burze śnieżne i silny wiatr u progu wichury.

Pogoda długoterminowa wskazuje duże ocieplenie w 3 dekadzie stycznia 2024 r. spowodowane odbudową cyrkulacji atlantyckiej

Prognozowana średnia anomalia temperatury na kolejne tygodnie według modelu ECMWF EPS dla Polski, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

ocieplenie w predykcjach ECMWF
Widać ciepłe barwy na mapach anomalii. Źródło: CMM IMGW

Prognoza średniej temperatury maksymalnej temperatury powietrza na kolejne tygodnie według modelu ECMWF EPS dla Polski

pogoda długoterminowa sygnalizuje ocieplenie
Pogoda długoterminowa. Wrócą wyższe temperatury jeszcze w styczniu 2024 r. Źródło: CMM IMGW

Pogoda długoterminowa. Wyliczana średnia temperatura powietrza na kolejne tygodnie według modelu ECMWF EPS dla Polski, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

pogoda długoterminowa według CMM IMGW
Prognozowana średnia temperatura tygodniowo. Źródło: CMM IMGW

Ujemna anomalia temperatury, potem ocieplenie spowodowane odbudową cyrkulacji strefowej

Najnowsze predykcje wiodących modeli nie pozostawiają złudzeń, że ocieplenie będzie możliwe dopiero w trzeciej dekadzie stycznia 2024 r.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane odchylenie temperatury w okresie od 7.01.2024 r. do 14.01.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa i ocieplenie
Zimny okres synoptyczny w pogodzie

Pogoda długoterminowa. Wyliczane średnie odchylenie temperatury w okresie od 14.01.2024 r. do 21.01.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Pogoda długoterminowa. Niska temperatura

Pogoda długoterminowa. Prognoza ocieplenia w ostatniej dekadzie stycznia 2024 r. dla Europy i obszarów przyległych według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa sygnalizuje ocieplenie
Pogoda długoterminowa wskazuje ocieplenie w 3 dekadzie stycznia 2024 r.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz