Pogoda na jesień 2021. Zaskakująco złe prognozy. Ulewy, wichury, a później szybkie przymrozki

Mamy końcówkę sierpnia. Niedługo rozpoczyna się nowy rok szkolny. Najwyższa pora na prognozę pogody na jesień 2021. Co czeka nas podczas nadchodzącej pory roku? Czy będzie to złota, polska jesień, czy raczej czekają nas okresy pełne chmur i ulew oraz wichury i niskie temperatury. Spróbujemy przejrzeć modele długoterminowe, by odpowiedzieć na pytanie jaka pogoda na jesień 2021 dla Polski i Europy. Zapraszam do wpisu traktującego o pogodzie na najbliższy kwartał w pogodzie.

Pogoda na jesień 2021 zaskoczy

Wszyscy pamiętamy ostatnie lata i gorącą, momentami upalną jesień. Zwłaszcza wrzesień (a nawet początek października) potrafił zaskoczyć bardzo wysoką temperaturą w Polsce. Pamiętam, że w pierwszych dniach października zdarzało mi się ścigać całkiem groźne burze. I to nocami. Niestety, wszystko wskazuje na to, że obecna jesień nie przyniesie mi takich atrakcji. La Nina daje o sobie znać, co za tym idzie spodziewamy się chłodniejszego okresu w wielu regionach naszej planety, w tym niestety Europy. Nie będzie gorąco, ale przynajmniej w Polsce nie będzie też jakoś dramatycznie zimno.

Pogoda na jesień. Dodatnia anomalia temperatury na listopad

Powyżej anomalia temperatury dla Europy na listopad 2021 (źródło). Widać, że miesiąc ten będzie cieplejszy od normy wieloletniej o około 1 stopień Celsjusza. Pamiętajmy jednak, że listopad i grudzień w naszym klimacie są najczęściej w miarę ciepłe, co nie oznacza przymrozków nocami i o porankach. Tak też widzą to prognozy na nadchodzącą jesień 2021. Jednak mówimy tutaj o listopadzie, miesiącu, który będzie już raczej mokry i pochmurny. Znacznie „ciekawiej” wyglądają prognozy na październik. Okazuje się, że październik może przynieść duża anomalię ciśnienia nad Europą. Dominować mogą silne wyże. Spowoduje to, że będzie sucho. Dzięki temu powstaną dobre warunki do spływu z północy chłodnych, arktycznych mas powietrza. Może okazać się, że już w październiku spotkamy się z silnym mrozem w regionie. Wrzesień zaś zapowiada się bardzo deszczowo i pochmurnie. Zacznijmy jednak od początku, bo wstęp do wpisu wyszedł mi jakoś chronologicznie od tyłu.

Wrzesień pod znakiem opadów i wichur

Ostatnie dni przyniosły bardzo zróżnicowaną pogodę jeśli chodzi o sytuację synoptyczną nad Europą. Niedawno z zachodu na wschód przez nasz region przetoczył się niż MANFRED doprowadzając do silnych opadów deszczu i ulew między innymi na południowym wschodzie Polski. W kolejnych dniach nad Wyspami Brytyjskimi i Skandynawią rozbudował się wyż, który zablokował cyrkulację strefową. Jednak jesień nie poddawała się w naszym regionie. Cyrkulacja zmieniła się na niejako południkową i już dziś wieczorem (czwartek 25.08) z północy do kraju zbliża się niż NICK przynosząc kolejną porcję opadów i silniejszego wiatru. Dlaczego o tym piszę? Otóż wiele wskazuje na to, że wrzesień będzie bardzo podobny w pogodzie w naszym regionie. Raz po raz „smagani” będziemy kolejnymi niżami z zachodu lub północy. Przyniesie to bardzo duże sumy opadowe w regionie w pierwszej dekadzie dziewiątego miesiąca w roku.

Na szczęście anomalia opadów na cały wrzesień wg. modelu CFS powinna być w okolicy normy wieloletniej. Po deszczowym początku miesiąca, kolejne jego tygodnie powinny być mniej deszczowe (odsyłam do prognozy pogody długoterminowej na cały wrzesień).

Pogoda na jesień. Niskie temperatury w październiku

Wiele wskazuje na to, że wrzesień upłynie nad pod znakiem dość deszczowej i chłodnej aury. Sytuacja w pogodzie na jesień zmienić powinna się w październiku. Modele i wyliczenia widzą, że pole wysokiego ciśnienia przeniesie się w tym okresie znad okolic Grenlandii nad Europę. W związku z tym prawdopodobnie czeka nas w październiku okres z podwyższonym ciśnieniem i mniejszą ilością opadów. Prognozę tą zdaje się potwierdzać bardzo ujemna anomalia opadów na październik 2021.

Pogoda na jesień. Ujemne anomalia opadów na październik 2021

Widać tu, że opadów w październiku będzie dużo mniej niż norma wieloletnia. Z jednej strony może to wydawać się dobrą wiadomością. Jednak sucha, wyżowa pogoda podczas jesieni oznacza często, że spadki temperatur będą nocami znaczne. Jeśli prognozy te sprawdziłyby się, oznaczałoby to, że październik przyniósł by nam pewne przymrozki, a może nawet i mróz. Oczywiście opieramy się tutaj na wyliczeniach długoterminowych, globalnych. Nic tu nie jest całkowicie pewne, a wpis pokazuje raczej trend w pogodzie na jesień.

Pogoda na jesień. Listopad to powrót deszczu i wyższe temperatury

Po dość suchym i chłodnym październiku, prognozy widzą w listopadzie powrót do pogody, jaką uświadczymy we wrześniu. W kraju powinno pojawiać się więcej deszczu, a temperatury będą wyższe. Przymrozki w Polsce oczywiście się pojawią, jednak wg. obecnych wyliczeń modeli anomalia temperatury nie będzie tak niska jak we wspomnianym październiku. Listopad jest już bardzo odległym terminem w pogodzie. Myślę, że kilka zdań o obecnych wyliczeniach na ten moment wystarczy. Znając naszą wenę pisania, o pogodzie w listopadzie napiszemy jeszcze przed listopadem wielokrotnie 😉

Podsumowując, widać, że pogoda na jesień będzie prawdopodobnie różna od tych, jakie znaliśmy z poprzednich lat. Nie spodziewamy się w tym roku upałów we wrześniu. Wiele wskazuje na to, że wrzesień (meteorologiczna jesień zaczyna się 1 września) będzie z początku bardzo deszczowy i dość chłodny. Druga połowa września powinna przynieść mniej deszczu i lepsza pogodą. Po tym przyjdzie pogodny, suchy, lecz bardzo chłodny październik. Wtedy to pogoda przyniesie pierwsze przymrozki na większą skalę w Polsce. W listopadzie powrócimy do bardziej deszczowej (a może i śnieżnej?) aury. Pogoda na jesień raczej nie będzie nas rozpieszczać. Pamiętajmy jednak, że to tylko prognoza długoterminowa. Wyliczenia modeli mogą jeszcze być korygowane.