Pogoda na noc 5/6 września 2022. Możliwe przygruntowe przymrozki. Lokalnie silna mgła, dominacja antycyklonu nad Polską

Pogoda na noc z poniedziałku na wtorek. Prawdopodobne przygruntowe przymrozki. Miejscami silna mgła, dalsza dominacja antycyklonu nad Polską.

Pogoda. Blokada wyżowa blokuje wędrówkę niżów na wschód

W poniedziałek Polska znajdowała się w dalszym ciągu w zasięgu wyżu Quintin z centrum nad południową Szwecją. Płynie do naszej części Europy zimna masa powietrza z północy. Przeważający obszar kraju znalazł się w dość chłodnej masie powietrza. Jedynie krańce południowe i południowo-zachodnie w cieplejszej polarnej.

Prognoza anomalii ciśnienia na 6.09.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

Pogoda na noc 5/6 września 2022. Możliwe przygruntowe przymrozki. Lokalnie silna mgła, dominacja antycyklonu nad Polską
Blokada wyżowa wpływa na pogodę

Silna blokada antycyklonalna obecna nie tylko w polu przyziemnym, ale także w środkowej i górnej troposferze, wpływając na pogodę w Polsce

W troposferze nad Europą Środkową występuje rozległy i wydłużony układ wysokiego ciśnienia sięgający od Morza Norweskiego przez południe Szwecji i południowy Bałtyk nad Polskę. Dalej nad zachodnią Ukrainę, Rumunię i aż nad Bałkany i zachodnią Turcję. Ciśnienie w jego dwóch centrach nad Skandynawią przekracza nieco 1030 hPa. Aczkolwiek w południowym klinie jest niższe, tam do 1025 hPa. Co więcej oś klina wyżowego przechodzi przez Polskę od środkowego i gdańskiego Pomorza wzdłuż dolnej i środkowej Wisły w kierunku Lwowa, na wschód od tej osi występuje napływ chłodniejszego powietrza znad Litwy, Łotwy, rejonu Pskowa i Petersburga – poinformował Maciej Ostrowski, synoptyk ICM-UW.

Pogoda. Blokada wyżowa widoczna w środkowej troposferze blokuje cyrkulacje zachodnią i taki stan rzeczy potrwa kilka najbliższych dni. Prognoza pola geopotencjału wyrażona w dekametrach dla wysokości 500 hPa, na 6.09.2022, 00Z dla Europy i rejonów przyległych

stabilna sytuacja baryczna nad Polską
Blokada w środkowej troposferze

Inwersja osiadania w wyżu, duże dobowe amplitudy temperatury w Polsce

Co więcej ważną dla pogody w układzie wyżowym jest występująca inwersja osiadania. Sondaż aerologiczny ubiegłej nocy w Kownie wykrył ją na wysokości 750 hPa (2500 m). Zaobserwowano wzrost temperatury w cienkiej warstwie 250 metrów wynosi 2,6 stopni. Z wyraźnym spadkiem wilgotności względnej z 95% do 15%. Dlatego też taka warstwa inwersyjna hamuje rozwój chmur konwekcyjnych. Dlatego konwekcja rozwija się pod warstwą inwersją. Doświadczony obserwator dostrzeże, że wierzchołki cumulusów „pięknej pogody” dochodziły dziś i w ostatnich dniach do wysokości inwersji i dalej nie rosną. Rozlewając się ponadto na boki i opadając do niższych warstw troposfery.

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane. Aczkolwiek jedynie na Pomorzu i w Sudetach, miejscami duże i tam możliwy słaby przelotny deszcz. Ponadto nad ranem miejscami silne zamglenie, lokalnie krótkotrwała mgła, ograniczająca widzialność do 500 m. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od 2°C, 3°C na północnym wschodzie i lokalnie w Karpatach, około 8°C w centrum, do 12°C, 13°C na zachodzie kraju. Na północnym wschodzie i miejscami wschodnim Mazowszu lokalnie spadki temperatury przy gruncie do -1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i północno-wschodni.

Temperatura minimalna przy gruncie nad ranem we wtorek według SWISS-MRF

zimno w polsce
Przymrozek przygruntowy

Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 2 metrach, 6.09.2022, 05Z według modelu ICON-RUC

Fanipogody.pl