Pogoda na noc z wtorku na środę. Występować ma antycyklon w polu ciśnienia, wystąpi umiarkowana i wysoka temperatura jak na sierpień. Zacznie stopniowo płynąć coraz cieplejsze powietrze z południowego-zachodu.
Układ wyżowy będzie wpływał na pogodę w kraju
W dalszym ciągu nad Europą Środkową, ale także nad Polską powoli wzrasta ciśnienie. We wtorek centrum cyklonu znalazło się nad Wielkopolską z ciśnieniem 1022 hPa. Natomiast w środę znajdzie się nieco wzmocniony nad wschodnią połową kraju. Niewielka różnica w wyżu sprzyja niewielkiej dynamice w pogodzie, gdyż nie panuje duży gradient baryczny. Po zachodniej stronie wyżu szerokim strumieniem od południowego-zachodu zacznie płynąć powietrze pochodzenia zwrotnikowego z południowego-zachodu. Wygląda na to, że druga połowa tygodnia przyniesie najwyższe temperatury przez kilka dni w pierwszej dekadzie sierpnia. Już w środę na zachodzie może być nawet 30-33 stopnie. Najcieplej ma być wzdłuż województw zachodnich. W kolejnych dniach upał zacznie przesuwać się na wschód.
Pogoda. Prognozowane ciśnienie atmosferyczne na 3.08.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych
Wyż umacniał się stopniowo nad Polską we wtorek, pojawiły się jednak burze miejscami na południu, południowym-wschodzie
Ponadto dalszy wzrost ciśnienia atmosferycznego to sygnał, że rozwija się nad nami wyraźna inwersja wyżowa, z którą związaną są ruchy osiadające. We wtorek była obecna miejscami nad Polską, ale nie była jeszcze zbyt silna. Cechą charakterystyczną dla inwersji w wyżu jest wzrost temperatury wraz z wysokością. Chmura konwekcyjna do pewnego poziomu rośnie, następnie hamowana przez ruchy osiadające i suche warstwy nie wznosi się wyżej. Przeważnie chmury kłębiaste typu Cumulus przy inwersji wyżowej są na wysokości około 1 km – 1,5 km. Jeśli nie spotka inwersji rośnie dalej, korzystając z ciepła wydzielanego w procesie kondensacji. Gdy inwersja wyżowa występuje (zazwyczaj na poziomie 2,5-3 km) chmura dochodzi do niej i traci różnicę temperatury między otoczeniem a wnętrzem chmury, dalszy wzrost chmury zatrzymuje się na poziomie inwersji. Latem jednak przy sprzyjających warunkach mogą zaistnieć silne ruchy wstępujące, co umożliwi dalszy rozwój chmury aż do wystąpienia opadów, a nawet zjawiska burzy. Pogoda latem potrafi zmieniać się bardzo szybko.
Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na północnym zachodzie oraz miejscami na południowym wschodzie duże. Na południowym wschodzie kraju oraz miejscami w centrum i nad morzem wystąpią przelotne opady deszczu, stopniowo zanikające. Pogoda nie okaże się jednak groźna z uwagi na dominacje wyżu. Głównie na wschodzie wystąpią mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 12°C, 13°C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich do 14°C, 19°C na pozostałym obszarze. Wiatr słaby, na wschodzie zmienny, na zachodzie południowy.
Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 2 m.n.p.g na 3.08.2022, 02Z według modelu ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC