Pogoda na noc 6/7 września 2022. Silne przygruntowe przymrozki do -4°C. Wiemy, gdzie wystąpią największe spadki temperatury

Pogoda na noc z wtorku na środę. Spodziewane są silne przygruntowe przymrozki. Na termometrach przy gruncie będzie nawet -4°C. Lokalnie rozwinie się silna mgła i zamglenia.

Pogoda na noc. Będą przygruntowe przymrozki w Polsce

Zgodnie z prognozami przełom sierpnia i początek września przynosi w Polsce dominacje cyrkulacji północnej. Za sprawą stabilnej blokady antycyklonalnej nie docierają do naszej części Europy układy niżowe wchodzące w skład cyrkulacji strefowej. Noc z wtorku na środę będzie kolejną, kiedy to poza obszarami górskimi i podgórskimi wystąpią przymrozki spowodowane czynnikiem adwekcyjno-radiacyjnym. Spodziewane są one głównie na wschodzie, północnym-wschodzie naszego kraju w drugiej części nocy i nad ranem.

Dociera do Polski stabilna i chłodna masa powietrza z wysokich szerokości geograficznych

Z obserwacji map, które obrazują trajektorie wsteczną można dojść do wniosku, że nad przeważający obszar Polski dociera chłodne i stabilne powietrze. Jest to powietrze o cechach arktycznych i polarno-kontynentalnych. Cieplejsza masa polarna zalega głównie na południu i południowy,-zachodzie. Ważne pod kątem nocnego wypromieniowania ciepła z planetarnej warstwy granicznej okazuje się zachmurzenie, a dokładniej jego brak i wyraźnie słabnący wiatr w godzinach wieczornych i nocnych. Przy bezchmurnym niebie obserwujemy silne wychładzanie planetarnej warstwy granicznej. Najczęściej najniższa temperatura jest rejestrowana w obniżeniach terenu. Najniższa temperatura zostanie zanotowana w obszarze pogodnego nieba. Szczególnie w drugiej części nocy i nad ranem. Już podczas ubiegłych nocy na oficjalnych stacjach pomiarowych, na wysokości 5 cm temperatura wynosiła -4°C/-1°C. Lokalnie przymrozek pojawił się także na wysokości 2 m, ale poza siecią telemetryczną IMGW.

Pogoda. Trajektoria wsteczna mas powietrza dla Warszawy, wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa. Obrazuje poniższa grafika jaką drogę pokonało powietrze w ciągu minionych 7 dni zanim dotarło do stolicy naszego kraju

zimne powietrze nad Polską
Niska temperatura w Polsce

Zimna ubiegła noc. Pogoda zaskoczy jeszcze przez dwie najbliższe noce niskimi temperaturami na wschodzie

Ubiegła noc okazała się najchłodniejsza okazała się we wschodniej połowie kraju. Przymrozki głównie przygruntowe, chociaż miejscami także lekki przymrozek wystąpił na 2 metrach. Pojawiły się na Podlasiu, wschodnim Mazowszu oraz gdzieniegdzie na obszarze woj. lubelskiego. Jest to niewątpliwie zasługa adwekcji zimnego powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Doszło do nałożenia się minimum dwóch czynników: adwekcyjnego i radiacyjnego. Obszarem źródłowym masy są rejony Arktyki, Morza Barentsa, Oceanu Arktycznego i Federacji Rosyjskiej.

Pogoda. Temperatura minimalna na 5 cm podczas ubiegłej nocy na stacjach pomiarowych IMGW-PIB

pogoda. niska temperatura
Adwekcja chłodu i obecność wyżu przyczynia się do niskich wartości na termometrach

Zmiana pogody przed nami, ale noc z wtorku na środę może być bardzo zimna na wschodzie

Wygląda na to, że tylko dwie najbliższe noce przyniosą we wschodniej połowie kraju spadki temperatury poniżej zera. Idą duże zmiany w pogodzie spowodowane likwidacją blokady wyżowej i ruszeniem cyrkulacji zachodniej atmosfery. Dlatego też noc z wtorku na środę i ze środy na czwartek okażą się ostatnimi w mijającym tygodniu z ujemnymi temperaturami w Polsce poza obszarami górskimi i podgórskimi. Kolejna noc powinna przynieść spadki temperatury do wartości poniżej zera przy gruncie na Mazurach, Podlasiu. Poniżej zera temperatura ma być miejscami również w woj. mazowieckim. Ze szczególnym uwzględnieniem wschodniej części Mazowsza. Duże spadki temperatury nie ominą również woj. lubelskiego, gdzie w sprzyjających warunkach możliwe są przymrozki.

Odbudowa zachodniej cyrkulacji spowoduje napływ łagodniejszego powietrza polarnego nad większy obszar Polski. Pojawi się więcej chmur, wystąpią również opady atmosferyczne na przeważającym obszarze Polski, a nawet lokalne burze. Z uwagi na napływ cieplejszego i bardziej wilgotnego powietrza nie zaobserwujemy już tak dużych amplitud dobowych temperatury, które potrafią sięgać nawet 15-22 stopni w wyżu. Masa ta w ciągu dnia szybko nagrzewa się od promienia krótkofalowego i długofalowego, ale po zachodzie słońca przy słabym wietrze i braku chmur są dogodne warunki do silnego wypromieniowania ciepła w przestrzeń kosmiczną.

Przymrozki wystąpią we wschodniej połowie kraju

Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane. Gdzieniegdzie silne zamglenia, lokalnie zwłaszcza w obniżeniach terenu, mgła ograniczająca widzialność do 300 m. W najchłodniejszej części nocy od 0°C, 2°C na północnym wschodzie, około 8°C w centrum, do około 12°C na zachodzie i lokalnie nad morzem. Natomiast na północnym wschodzie lokalnie spadki temperatury przy gruncie do -4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami porywisty, południowo-wschodni i wschodni.

Prognozowana nad ranem minimalna temperatura, 7 września, 5Z według modelu ICON EU

chłodno w polsce
Zimno na wschodzie

Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura przy gruncie 7.09.2022 na godziny poranne według modelu SWISS-HD. Miejscami przebieg temperatury przy gruncie może być odmienny od ukazanego poniżej

zimno w kraju. pogoda zaskoczy
Duże spadki temperatury do wartości ujemnych przy gruncie

Fanipogody.pl