Przymrozki i śnieg w prognozach dla Polski. Gwałtowny spływ chłodu sięgnie kraju i zmieni pogodę na moment

Przymrozki i śnieg w prognozach dla Polski. Gwałtowny, lecz krótkotrwały spływ chłodu widać w prognozach numerycznych.

Śnieg i przymrozki w Polsce

Pierwsza połowa marca mija na ogół z temperaturą powyżej normy wieloletniej. Ochłodzenia, które się zdarzają na ogół są słabe i przymrozki nocne i poranne są na ogół niewielkie, lecz mogą stwarzać poważne zagrożenie dla wegetacji roślin, która rozpoczęła się w ubiegłych tygodniach. Najbliższa noc przynieść może miejscami spadki temperatury poniżej zera, szczególnie we wschodniej i miejscami południowej części kraju. Natomiast w południowej połowie kraju zdarzyć mogą się też gęste mgły ograniczające widzialność poziomą do 100-200 m i marznące. Przy gruncie realny spadek temperatury w okolice -4°C.

Prognozowana temperatura powietrza na 15 marca 2024, 03 UTC według modelu ECMWF dla Polski

przymrozki w kraju
Przymrozki możliwe także w nocy z piątku na sobotę na wschodzie

Krótki epizod z wysokimi temperaturami, ciepło zacznie wracać na początek astronomicznej wiosny

Coraz więcej wskazuje, że po krótkim, lecz silnym ociepleniu, które związane będzie z napływem bardzo ciepłej masy powietrza z południa nastąpi silny spadek temperatury, powrócą w wielu regionach nocne i poranne przymrozki, ale także możliwy jest zimowy epizod. W sobotę natomiast musimy spodziewać się na przeważającym obszarze Polski burz z gradem i silnym wiatrem. Strefa burz przemieszczać ma się z zachodu na wschód i związana będzie z linią zbieżności wiatru przed frontem oraz przechodzeniem aktywnego frontu chłodnego.

Prognozowana temperatura powietrza na 18 marca 2024, 03 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śnieg w Polsce
Przymrozki w kraju z 17/18 marca 2024 r.

Tegoroczny marzec 2024 r. zapisuje się jak do tej pory jako miesiąc bardzo ciepły, ale na przeważającym obszarze Polski jako suchy. Więcej padało jedynie na południu i wschodzie, ale widać, że skrajnie mokrym lutym w mijającym miesiącu sumy opadowe są zdecydowanie mniejsze. Na koniec tygodnia prognozowane jest silniejsze, ale krótkotrwałe ochłodzenie. Wcześniej, bo w nocy z czwartku na piątek w pasie województw wschodnich i południowych w obszarach większych i dłuższych przejaśnień oraz rozpogodzeń pojawią się dogodne warunki do spadku temperatury w okolice -3/-1°C, uwzględniając także pomiary przy gruncie. W piątek oraz w sobotę znajdziemy się jeszcze w ciepłym wycinku niżu. Wówczas od zachodu, północnego zachodu będzie zamykany przez chłodny front atmosferyczny z opadami, silnym wiatrem i burzami. W piątek i sobotę na termometrach zobaczymy w wielu regionach nawet 11-18°C, a potem możliwe są przymrozki nocami i epizod ze śniegiem.

Prognozowana temperatura powietrza na 19 marca 2024, 03 UTC według modelu ECMWF dla Polski

mróz w Polsce
mróz w Polsce, 19 marca 2024, 03 UTC według modelu ECMWF

W niedzielę ochłodzi się po przejściu frontu w całym kraju

Chłodniejszy czeka nas więc koniec weekendu, ale także pierwsze dni nowego tygodnia. Tuż za chłodnym frontem z opadami burzami i silnym wiatrem, nasunie się chłodniejszy strumień powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Podczas tego krótkiego ochłodzenia za dnia może być problem z przekroczeniem 8-9°C na większym obszarze Polski. Na północy północnym wschodzie może być nawet maksymalnie na termometrach 1-3°C.

Zobacz też: Śnieżyce przyniosą silny atak zimy. 30-40 cm śniegu. Temperatury spadną poniżej -20 stopni

Prognozowany wstępnie zasięg opadów śniegu na 18 marca 2024, 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śnieżyca w kraju
Śnieg i przymrozki w kraju, 18 marca 2024, 00 UTC

Krótkotrwały akcent zimowy jest prognozowany w ostatnich dniach drugiej dekady marca. Ze szczególnym uwzględnieniem 17-18 marca 2024 r. Wówczas nad Polską przemieszczać ma się płytki ośrodek niskiego ciśnienia, niosąc opady ciekłe, ale także mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem. Zwłaszcza w nocy z niedzieli na poniedziałek miejscami w północnej części kraju mogą krótkotrwale zabielić się krajobrazy. Podobnie może być miejscami na południowym wschodzie, wschodzie, lecz okaże się to tylko krótkotrwały epizod zimowy.

Przymrozki i śnieg w prognozach

Prognozowany orientacyjnie zasięg opadów śniegu na 18 marca 2024, 03 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śnieżyca w kraju
Śnieżyca w kraju nad Polską i przymrozki, 18 marca 2024, 03 UTC

Ujemna temperatura i śnieg w prognozach, ale będzie to tylko krótki epizod zimowy

Średnia dobowa temperatura powietrza w czasie tego krótkiego ochłodzenia obniży się na przeważającym obszarze Polski do wartości charakterystycznych dla przedwiośnia, zatem o powrocie późnej zimy termicznej nie będzie mowy. Najchłodniejsza część zimy kalendarzowej za nami, ale akcenty zimowe mogą zdarzać się nawet w kwietniu, przeciągając się nawet okresami do maja. Ujemne temperatury w nowym tygodniu nie okażą się początkowo rzadkością, ale skala spadków temperatury nie będzie silna, aby zaprzepaścić szanse na zapisanie się marca 2024 r. jako miesiąca bardzo ciepłego.

Zobacz też: Burze z gradem przejdą nad Polską. Wiosenne zjawiska burzowe pojawią się na dniach w kraju i przerwą silne ocieplenie

Prognozowany zasięg i wysokość opadów śniegu wstępnie na 18 marca 2024, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śnieg na obszarze Polski i przymrozki
Śnieg i przymrozki w wielu regionach Polski

Chwilowe zabielenie krajobrazów na północy i wschodzie możliwe. Przymrozki nocami i o poranku

Chwilowy chłodniejszy okres synoptyczny będziemy zawdzięczać rozbudowie wyżu nad Skandynawią. Cyrkulacja powietrza w wyżu zapewni spływ wychłodzonych mas powietrza z północy do Polski. Na szczęście silny dwucyfrowy mróz występować będzie głównie na obszarze Półwyspu Fennoskandzkiego. Ponownego wzrostu temperatury powietrza oczekujemy w pierwszych dniach trzeciej dekady marca, a więc na sam początek kalendarzowej wiosny. Ciepłe i chłodne masy powietrza będą okresami się ścierać w naszej części Europy, powodując duży dynamizm w pogodzie. Nic nie wskazuje, aby zima termiczna dotarła do Polski w tym miesiąca. Przyroda będzie coraz wyraźniej budzić się do życia, lecz okresowe przymrozki mogą zagrozić wegetacje roślin.

Prognozowana grubość pokrywy śnieżnej na 18 marca 2024, 18 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

przymrozki i śnieg w kraju
Przymrozki i śnieg w Polsce

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com