Przymrozki uderzą z północy pod koniec 1 dekady października 2023. Poczujemy pierwszy „atak” arktycznego powietrza, który obejmie całą Polskę. Ujemna temperatura pojawić może się nie tylko przy gruncie. Jednak także w obniżeniach terenu i wszelakich mrozowiskach na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 metrów nad poziomem gruntu w klatkach meteorologicznych w porze nocnej i w godzinach porannych. Na szczęście ochłodzenie okaże się krótkie i cieplejsze okresy w pogodzie będą mieć miejsce w drugiej dekadzie miesiąca.
Silne ochłodzenie widnieje w prognozach, lecz na szczęście będzie krótkotrwałe
Już pod koniec września pisaliśmy, że w październiku 2023 r. znacznie częstsze okażą się nocne i poranne przymrozki, które objąć mogą większy obszar Polski w czasie spływu zimnego powietrza z wysokich szerokości geograficznych i dominacji klina wyżowego. W wielu regionach trawę pokryję szron. Dodatkowo chwycimy za skrobaczki do szyb w samochodach, jak i też użyjemy preparatów do usuwania lodu, które są mniej inwazyjne i też skuteczne oraz szybsze w działaniu i zastosowaniu. Wiele osób skorzysta z dobrodziejstw podgrzewanych lusterek, jak i też szyby tylnej, a w niektórych pojazdach również szyby przedniej pierwszy raz w tym sezonie jesiennym.
Zimne powietrze będzie mieć swój obszar źródłowy w rejonie północnej części Skandynawii, jak i też Arktyki, przynosząc kilkudniowy okres z ujemną anomalią od średniej wieloletniej. Przynajmniej jedna noc może okazać się przymrozkowa w pierwszej dekadzie października. Adwekcji chłodu z północy sprzyjać ma przechodzenie cyklonu Patryk. Ten niż po swojej zachodniej stronie zaciągnie zimne powietrze z wysokich szerokości geograficznych o cechach arktycznych.
Prognozowana wstępnie temperatura na 2 m w nocy z 8/9 października 2023 r. o godzinie 3 UTC dla Polski, bazując na modelu ICON
Silna adwekcja chłodu w tylnej części niżu. Wyż we współpracy z niżem sprowadzi do nas chłód
Zazwyczaj w tylnych częściach cyklonów na półkuli północnej obserwujemy spływy zimnych mas powietrza. Wiele wskazuje, że tak będzie też tym razem. Wówczas to ośrodek niżowy o imieniu Patryk, odsunie się znad Skandynawii, Bałtyku, kierując się nad państwa bałtyckie i dalej nad Rosję, gdzie powoli zacznie się wypełniąc. Natomiast nad Europą Zachodnią i Atlantykiem znajdzie się wyż. Dlatego też rozkład pola ciśnienia nad Europą i przyległościami, utworzy pochylnie do adwekcji zimnego powietrza.
Prognozowana anomalia temperatury na wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 metrów nad poziomem gruntu) na 8 października 2023, 12 UTC. Według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych
Ochłodzenie będzie szybkie, lecz nietrwałe. Przymrozki mogą objąć wiele regionów
Niż Patryk zanim przyniesie adwekcje chłodu. Przyczyni się do wystąpienia istotnego załamania pogody w naszej części Europy, przynosząc wichury, a nawet i pojedyncze burze w weekend i opady atmosferyczne o natężeniu słabym i umiarkowanym. Już w piątek zaczniemy dostawać się w jego zasięg. Aczkolwiek w weekend istotnie pogorszy pogody, przynosząc silny wiatr i opady, a nawet i pojedyncze zjawiska burzowe. Najsilniej powieje na północy oraz w górach i na terenach podgórskich, ale także w pasie dzielnic wschodnich. Tuż po przejściu frontu chłodnego z północy na południe. Wleje się szerokim strumieniem zimne powietrze z dalekiej północy i północnego – zachodu. Pierwszy raz w tym sezonie jesiennym wystąpi tak silne ochłodzenie.
Jeśli prognozy numeryczne nas nie zawiodą, to pierwsze większe przymrozki wystąpią już w nocy z 8/9 października 2023, obejmując największy obszar od początku tegorocznego sezonu jesiennego. Dużo jednak będzie zależeć od skali przejaśnień i rozpogodzeń. W kolejnych dniach będziemy doprecyzowywać nasze informacje. Będziemy wskazywać, gdzie temperatura przy gruncie i na wysokości 2 m może spaść poniżej zera, bazując na najnowszych realizacjach numerycznych.
Prognozowana temperatura na wysokości 2 metrów, 8 października 2023, 12 UTC dla Polski
Zimno na moment zaznaczy się w kraju. Będą jesienne przymrozki
Prognozy anomalii temperatury, które pochodzą z różnych modeli wskazują, że po dłuższej przerwie na przeważającym obszarze Polski pojawi się ujemna anomalia temperatury. Oznacza to nic innego, że będzie chłodniej niż jest zwykle w tym okresie względem lat ubiegłych. Wiodące modele numeryczne jasno pokazują, że nie będzie to jeszcze trwałe ochłodzenie i po krótkim czasie ustąpi. Napłynie do nas jeszcze strumień cieplejszej masy polarnej z zachodu, południowego – zachodu. Zatem wiele wskazuje, że pod koniec 1 dekady października i na przełomie 1 i 2 dekady mijającego, pojawi się pierwszy tak poważny, lecz przejściowy spływ chłodu do Polski z wysokich szerokości geograficznych.
Zobacz też: Atak zimy. Śnieżyca przyniesie nawet 40 cm śniegu. Cyklon Patryk wpłynie na pogodę w Polsce
Jeśli pojawią się rozpogodzenia, to przy bezchmurnej aurze, słabej prędkości wiatru, a miejscami również i ciszy, pojawią się dogodne do radiacyjnego wypromieniowania ciepła z gruntu w porze wieczornej i nocnej. Najniższe temperatury powinny zostać odnotowane na południu, centrum i wschodzie naszego kraju. Temperatura może spaść kilka stopni poniżej zera przy gruncie. Jednak ujemnej temperatury nie wykluczamy także na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 metrów nad poziomem gruntu.
Prognoza pola ciśnienia na 8 października 2023, 12Z dla Europy i obszarów przyległych
Prognozy numeryczne stale monitorujemy i wkrótce podamy bardziej precyzyjne prognozy dla Polski. Śledźcie nasz serwis na bieżąco.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC