Silne burze w piątek nad Polską. Wystąpiły podtopienia i opady gradu. Wiemy, gdzie zdarzyły się szkody po burzach.
Groźna pogoda w Polsce. Wystąpiły silne burze w Polsce
W piątek aura na przeważającym obszarze Polski jest kształtowana przez płytkie zatokę niskiego ciśnienia zalegającą znajdującą się nad zachodnimi, środkowymi oraz południowymi obszarami Europy. Na północy zaznacza się wpływ wyżu z centrum znad Skandynawii. Do naszej części Starego Kontynentu dociera ciepła, wilgotna i chwiejna masa z rejonu Morza Czarnego, w której z powodzeniem tworzą się burze w warunkach słabego przepływu mas powietrza na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Dominują pojedyncze komórki burzowe i słabo zorganizowane klastry wielokomórkowe. Największa aktywność burzowa skupiała się dziś na południu i częściowo centrum kraju, gdzie nie brakowało zalań i podtopień. Wysokość opadów osiągała w krótkim czasie 30-45 mm.
Na dużym obszarze naszego kraju mieliśmy do czynienia z burzami oraz towarzyszącymi im intensywnymi opadami deszczu, które powodują podtopienia. Docierają do nas informacje o zalanych i nieprzejezdnych drogach w wielu miejscowościach.
Silne burze dziś nad Polską. Liczne podtopienia i dużo wyładowań atmosferycznych
Największa aktywność burzowa została dziś odnotowana przez systemy detekcji lokalizacji i wyładowań atmosferycznych na południu Polski i częściowo w centralnej części kraju. Grzmiało również na północy. Z uwagi na słabym przepływ mas powietrza konwekcja była kiepsko zorganizowana. Przeważnie niewielkie, ale liczne układy wielokomórkowe, którym towarzyszyły silne opady deszczu. Burze te charakteryzowały się też niewielka prędkość przemieszczania, stąd istniało ryzyko kumulacji opadów. Z danych radarowych i sieci deszczomierzy wynika, że natężenie opadów lokalnie było wysokie. Dlatego też całkowita wysokość opadów sięgała a nawet przekraczała około 30-40 mm. Silne burze z intensywnymi opadami występowały między innymi w rejonie konurbacji śląskiej, Miechowa, Pacanowa, Radomska, Pińczowa, Łodzi i w okolicach Opola.
Zobacz też: Nawałnice na południu. Rzeki zalewają miasta i wsie. Nawet 90 litrów wody na m2. Silne gradobicia
Wyładowania atmosferyczne zanotowane do godziny 20:25 czasu urzędowego w Polsce przez detektory wyładowań
Spada aktywność burzowa wieczorem nad Polską. Jutro kolejny dzień z burzami
Pod wieczór obserwujemy spadek aktywności burzowej. Jednak w godzinach późno popołudniowych najwięcej burz występowało w południowej części Polski. Nadal cechował je duży potencjał opadowy i wolne przemieszczanie się w kierunkach zachodnich. Chmury burzowe tworzyły się dziś na lokalnych strefach zbieżności wiatru wewnątrzmasy, bez współudziału frontów. Odnotowano niestety zalania i podtopienia. Zalana została np. stolica Górnego Śląska, czyli Katowice. Silne ulewy pochodzenia burzowego zalały również ulice w Radomsku w woj. łódzkim.
Są to tylko przykładowe lokalizacje, gdzie dzisiejsze aktywne elektrycznie burze spowodowały podtopienia i zalania, zmuszając strażaków do masowych interwencji w niektórych rejonach Polski. Opady burzowe są jednak trudne do prognozowania z większym wyprzedzeniem czasowym, dlatego nie jest możliwe precyzyjne wskazanie, gdzie wystąpią największe opady konwekcyjne. Dlatego zalecamy analizować dane radarowe i detektory wyładowań.
W kolejnych tygodniach mijającego miesiąca będą zdarzać się następne burze. Tworzyć mają się przeważnie w warunkach słabego przepływu mas powietrza. Będziemy wskazywać obszary, gdzie zdarzą się najgroźniejsze burze. Śledźcie nasz portal na bieżąco.
Fanipogody.pl