Silne ocieplenie w prognozach. Będzie nawet 13°C, częste opady, wichury i burze w Polsce

Silne ocieplenie obejmie Polskę. Będzie nawet 13°C w kraju. W drugiej połowie bieżącego tygodnia częste opady, wichury, a nawet i burze z silnym wiatrem.

Silne ocieplenie. Będzie ponad 10°C w lutym 2023 r.

Zgodnie z prognozami druga dekada lutego 2023 zapisze się jako ciepła. Dodatkowo w drugiej połowie tygodnia wyraźnie wzrośnie dynamika w pogodzie i wróci niżowa aura. Do najbliższej niedzieli widzimy na mapach dodatnią anomalie temperatury.

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 13.02.2023 r. do 19.02.2023 r. według modelu ICON, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

Silne ocieplenie w Polsce
Silne ocieplenie w prognozach. Będzie nawet 12°C/13°C, częste opady, wichury i burze w Polsce

Do 19 lutego 2023 r. średnia obszarowa anomalia temperatury oscylować ma w okolicach 1,6°C. Na północy, północnym wschodzie i wschodzie wartości będą wyższe o nawet 2°C od normy z lat 1991-2020 r. W okolicach normy wieloletniej jedynie na krańcach południowych i południowo wschodnich. Wygląda więc na to, że w całym kraju mijający miesiąc zapisze się jako ciepły i z opadami w normie wieloletniej, bądź miejscami nieznacznie powyżej normy.

Silne ocieplenie. Prognoza anomalii miesięcznej do 19 lutego 2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

silne ocieplenie stanie się faktem
Silne ocieplenie sięgnie Polski w kolejnych dniach. Wzrośnie anomalia miesięczna w całym kraju

Ekstremalna anomalia temperatury. Przedwiośnie stanie się faktem

Warto rzucić okiem na wyliczaną średnią anomalię temperatury na 10 dni dla Europy. Widzimy, że temperatura w Polsce będzie wtedy wyższa o nawet 5-6°C, co oznacza, że będzie to ekstremalna anomalia temperatury. Odchylenie temperatury jest liczone względem okresu bazowego 1979-2000 r.

Silne ocieplenie. Wyliczana średnia anomalia temperatury 2m na 10 dni według modelu GFS/CFSR dla Europy i obszarów przyległych

silne ocieplenie w Polsce
Silne ocieplenie w Polsce, wysoka dodatnia anomalia

Prognozy pokazują nam przewagę dodatnich temperatur i nieliczne epizody z przymrozkami i słabym mrozem nocami i w godzinach porannych. Przejściowo może zrobić się chłodniej na początku trzeciej dekady lutego, ale ochłodzenie te, jeśli wystąpi, to będzie prawdopodobnie słabe i krótkotrwałe.

Przeczytaj również: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie ponad 13°C, spodziewane wichury oraz burze. Mróz i śnieg rzadki w Polsce

Będzie bardzo ciepło jak na luty. Głównie w zachodniej połowie kraju

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 15 lutego 2023, 15 UTC pokazuje nam możliwość osiągnięcia 10°C/11°C na zachodzie, południowym zachodzie. Nie można jednak wykluczyć 12°C/13°C przez krótki okres czasu na południowym zachodzie i częściowo zachodzie naszego kraju.

Silne ocieplenie w kolejnych dniach będzie odczuwalne zwłaszcza na zachodzie

Wyliczana temperatura na 15.02.2023, 15 UTC według modelu amerykańskiego GFS

silne ocieplenie w kraju
Silne ocieplenie, 15 lutego 2023 w Polsce

Silne ocieplenie i typowe przedwiośnie głównie w zachodniej połowie kraju widzimy na mapach GFS w zachodniej połowie naszego kraju. Model GFS prognozuje tam nawet 10°C, ale nie można wykluczyć, że wartości okażą się wyższe o 1°C/2°C w sprzyjających warunkach.

Silne ocieplenie. Prognozowana temperatura maksymalna na 16 lutego 2023, 18 UTC według modelu amerykańskiego GFS

Silne ocieplenie 16 lutego 2023 na zachodzie

Poczujemy powiew przedwiośnia

Bardzo ciepła zapowiada się noc z piątku na sobotę oraz sobota, kiedy to na zachodzie, południowym zachodzie może być nawet 10°C/11°C, a w sprzyjających warunkach nawet 12°C/13°C. Generalnie występować ma podział na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód naszego kraju.

Silne ocieplenie. Wyliczana temperatura na 18 lutego 2023, 06 UTC według modelu GFS

Wysoka temperatura w kraju na początku najbliższego weekendu

Średnia dobowa temperatura powietrza w najbliższych 10 dniach będzie typowa dla termicznego przedwiośnia z nielicznymi wyjątkami. Głównie w zachodniej części naszego kraju. Jednak na coraz większym obszarze naszego kraju wartości średniej dobowej temperatury będą mieć tendencje wzrostową i będą powyżej średniej klimatologicznej i przypominać mogą okresami coraz częściej wczesne przedwiośnie. Nie wyklucza to jednak przejściowych i niezbyt głębokich zimowych ochłodzeń.

Zobacz też: Wichura uderzy w Polskę. Wiatr 95-110 km/h na nizinach. Możliwe zniszczenia i szkody wiatrowe

Silne ocieplenie w Polsce. Prognozowana średnia temperatura powietrza, 13 lutego 2023 według modelu GFS

przedwiośnie w Polsce
Przedwiośnie w Polsce stanie się faktem

Duża dynamika w pogodzie jest prognozowana na przełom 2 i 3 dekady lutego, kiedy to pojawić mogą się groźne wichury. Prognozy pogody stale monitorujemy i o wszelkich zmianach będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem.

Fanipogody.pl