Pogoda długoterminowa na 16 dni. Możliwe ponad 13°C, spodziewane wichury i burze. Mróz i śnieg będą tylko w epizodach.
Pogoda długoterminowa. Anomalia temperatury powyżej normy w prognozach
Sprawdzamy najnowszy trend w pogodzie na drugą część lutego 2023 r. Wygląda na to, że ponowny wzrost dynamiki w pogodzie zaobserwujemy na przełomie 2 i 3 dekady mijającego miesiąca. Bieżący i kolejny tydzień lutego przyniesie przeważnie temperaturę powyżej normy wieloletniej.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w okresie od 12.02.2023 r. do 18.02.2023 r. według modelu ICON, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.
Warto również rzucić okiem na prognozowaną anomalie miesięczną temperatury w okresie od 1.02.2023 r. do 18.02.2023 r. dla Polski. Widzimy, że zredukowana zostanie prawie całkowicie ujemna anomalia temperatury. Średnia obszarowa anomalia temperatury wyjdzie w okolicach 1,15°C. Na północnym wschodzie i częściowo wschodzie anomalia miesięczna będzie wyższa o nawet 2°C od normy wieloletniej. Luty ma szanse zapisać się jako miesiąc ciepły w naszych szerokościach geograficznych.
Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii miesięcznej (okres.ref. 1991-2020 r.) do 1.02.2023 r. do 18.02.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski
Koniec ubiegłego tygodnia przyniósł po przejściu niżu Robert dominacje silnego wyżu znad Europy Środkowej. Jednak wiele wskazuje, że dynamika w pogodzie wyraźnie wzrośnie w drugiej połowie bieżącego tygodnia, kiedy to zaczniemy dostawać się częściej w zasięg atlantyckich niżów barycznych. Wzrośnie częstotliwość przechodzenia zatok niżowych, stref frontowych i opadów ciekłych oraz mieszanych i stałych. Z uwagi na wzrost poziomego gradientu ciśnienia niewykluczone są nawet wichury i lokalne burze. Cały przyszły tydzień zapisze się z temperaturami powyżej normy. Druga i trzecia dekada lutego zapisze się więc jako ciepła w całym kraju, a epizody z chłodem będą krótkotrwałe i słabe.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury na 10 dni dla Europy i obszarów
Ciepły trend dominuje w prognozach z różnych ośrodków meteorologicznych
Rozpoczynający się tydzień okaże się znacznie cieplejszy od ubiegłego. Dwucyfrowy mróz ustąpi z dzielnic południowych. Za dnia na nizinach i wyżynach temperatura okaże się przeważnie dodatnia. Nocami i o poranku będzie pojawiać się okresami ujemna temperatura. Głównie w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń oraz słabego wiatru. Pomimo dominacji silnego układu wyżowego do około 16 lutego 2023 r. dni z pogodnym niebem nie będzie wiele. Na termometrach zobaczymy przeważnie od 3°C do 10°C. Jednak okresami na termometrach może być nawet 11°C/14°C. Średnia dobowa temperatura powietrza zacznie być coraz częściej charakterystyczna dla wczesnego przedwiośnia. Pokrywa śnieżna utrzyma się głównie w górach i na obszarach podgórskich, ale i tu z biegiem czasu zawita odwilż i rozpocznie się wyraźny ubytek pokrywy śnieżnej. Na nizinach i wyżynach resztki śniegu szybko stopnieją.
Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie wartości temperatury na najbliższe 10 dni będą typowe dla termicznego przedwiośnia w Polsce
Model GFS pokazuje 10°C, ale bardzo prawdopodobne, że wartości okażą się w sprzyjających warunkach wyższe o nawet 3-4°C od prognozowanych przez model z Ameryki Północnej.
Prognoza maksymalnej temperatury powietrza na 10 dni dla Europy na 12 lutego 2023 według modelu GFS
Śnieg zniknie z nizin, ubytek pokrywy śnieżnej stanie się faktem w górach i obszarach podgórskich
Z prognoz numerycznych wynika, że najcieplej w drugiej dekadzie lutego będzie na zachodzie i częściowo centrum. Chłodniej może być na południu, ze szczególnym uwzględnieniem rejonów górskich i podgórskich, gdzie i tak w mijającym tygodniu pojawi się odwilż, która spowoduje ubytek pokrywy śnieżnej na tym obszarze. Na nizinach coraz częściej wartości na termometrach będą charakterystyczne dla przedwiośnia i resztki śniegu, które spadły w ubiegłym tygodniu szybko się roztopią. Minionej doby najwięcej śniegu leżało na Kasprowym Wierchu, bo aż 172 cm. Natomiast na drugim miejscu znalazła się stacja meteorologiczna położona w Dolinie Pięciu Stawów z pokrywą śnieżną sięgającą 160 cm.
Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie wartości ciśnienia na poziomie morza na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS
Silny wyż ustąpi w drugiej części tygodnia, ruszy potem strefowa cyrkulacja atmosfery
Początek rozpoczynającego się tygodnia minie z dominacją silnego wyżu, który od Wolnego Instytutu Meteorologicznego w Berlinie otrzymał imię Feuka. Warunki pogodowe przez kilka dni będą mało dynamiczne i często w wielu regionach utrzyma się zachmurzenie podinwersyjne chmurami stratus i stratocumulus, z którego popadać może przelotnie mżawka, słaby deszcz, a punktowo marznąca mżawka i deszcz, które mogą powodować gołoledź na drogach i chodnikach. Zdarzyć mogą się także mgły i zamglenia, charakterystyczne dla zgniłego wyżu. Sytuacja ma szanse zmienić się w drugiej połowie tygodnia, bądź dopiero w najbliższy weekend, kiedy to do głosu dojdą dynamiczne atlantyckie cyklony z układami frontalnymi.
Wstępnie prognozy numeryczne pokazują nam groźne warunki pogodowe w okolicach 17-20 lutego 2023 r., kiedy to wyżowa blokada osłabnie i pozwoli na dotarcie niżów z systemami frontów atmosferycznych. Może nie zabraknąć na przełomie 2 i 3 dekady lutego opadów ciekłych, mieszanych i śniegu, a nawet i lokalnych burz. W sprzyjających warunkach, gdy pojawi się duży poziomy gradient ciśnienia nad Polską oraz prąd strumieniowy. Spodziewamy się wichur, które lokalnie mogą spowodować szkody. Jednak na bardziej precyzyjne prognozy modeli numerycznych musimy jeszcze poczekać.
Przeczytaj również: Silny mróz do -55°C w lutym na wschodzie. Zima długo nie odpuści. Sprawdzamy też prognozę pogody dla Polski
Pogoda długoterminowa. Dodatnia anomalia w kolejnych tygodniach lutego 2023
Ostatnie tygodnie lutego zapowiadają z temperaturą wyższą niż norma klimatyczna. Nie przewiduje się długotrwałych okresów z całodobowym mrozem na nizinach i wyżynach. Epizody zimowe są możliwe, ale trwałej i wielotygodniowej zimy z tego nie będzie. Dalej dużo śniegu będzie zalegać do końca lutego w górach i na obszarach podgórskich, ale i tu znacznie go ubędzie względem pierwszych tygodni mijającego miesiąca.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia anomalia temperatury na 2 m w okresie od 12.02.2023 r. do 17.02.2023 r. dla Europy
Prognoza długoterminowa na okres od 17.02.2023 r. do 22.02.2023 r. według modelu GEFS
Pogoda długoterminowa. Prognoza średniej wartości anomalii temperatury na okres od 23.02.2023 r. do 28.02.2023 r. według modelu GFS
Trwałej zimy nie widać w prognozach
Reasumując, przynajmniej do połowy mijającego tygodnia pozostaniemy pod wpływem blokady antycyklonalnej. Pomimo wysokiego ciśnienia, może nie zabraknąć chmur niskich stratus i stratocumulus. Najwięcej pogodnych chwil będzie w wyższych partiach gór, które znajdą się nad wilgotną warstwą inwersji. Okresami z podinwersyjnych chmur St i Sc popada mżawka, bądź słaby deszcz i śnieg ziarnisty. Nie można wykluczyć gdzieniegdzie opadów marznących, które powodować mogą gołoledź.
Generalnie w lutym 2023 r. obserwujemy mniejszą aktywność cyrkulacji strefowej niż w pierwszym miesiącu 2023 roku. Przechodzenie frontów jest rzadsze niż w lutym ubiegłego roku, kiedy to cyrkulacja strefowa okazała się nadzwyczaj aktywna i przynosiła groźne warunki pogodowe. Wyraźny wzrost dynamiki w pogodzie i odbudowa silniejszej cyrkulacji strefowej o różnych składowych jest prognozowana wstępnie na przełom 2 i 3 dekady miesiąca, kiedy to może padać codziennie, wystąpią duże wahania ciśnienia, zdarzą się wichury, możliwa jest również duża sinusoida temperatury. Prognozy pogody monitorujemy i o wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco.
FaniPogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC