Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Tornado uderzyło w Polsce. Wiatr uszkodził dach, grad niszczył samochody i domy. Burze superkomórkowe były potężneTornado uderzyło na południu Polski ubiegłej doby. Wiatr uszkodził dachy, łamał gałęzie, drzewa, dodatkowo wtorkowym burzom towarzyszyły opady gradu o dużej średnicy przekraczającej 4 cm. Burze superkomórkowe okazały się jedna z najsilniejszych w tym roku, czemu sprzyjała duża chwiejność termodynamiczna i silne pionowe uskoki wiatru.

Tornado pojawiło się na południu Polski

Wczoraj wspominaliśmy o poranku, że w pasie południowym naszego kraju mogą utworzyć się silne superkomórki burzowe, które będą mieć tendencje do generowania na swojej trasie niebezpiecznych zjawisk, dodaliśmy również informacje, że lokalnie w zasięgu burzy z mezocyklonem możliwe są punktowe trąby powietrzne. Najgroźniejsze burze zaobserwowano w pasie od woj. dolnośląskiego, przez Opolszczyznę, Śląsk, Małopolskę aż po woj. podkarpackie. Dodatkowo na południu woj. śląskiego, w Bielsku Białej, utworzyła się krótkotrwała mezocykloniczna trąba powietrzna. Tornado zaskoczyło mieszkańców i spowodowało miejscami szkody. Należy wspomnieć, że materiały wideo utwierdził nas, iż mieliśmy do czynienia ze słabą trąbą powietrzną, prędkość wiatru w wirze była charakterystyczna dla F0 w skali Fujity, skutkując jednak punktowymi szkodami.

Burze superkomórkowe i tornado na południu Polski, minione 30 h i zarejestrowane wyładowania atmosferyczne w naszej części Europy

burze superkomórkowe i tornada w Polsce
Burze superkomórkowe okazały się liczne i powodowały miejscami szkody

Gwałtowne superkomórki burzowe

We wtorek silne superkomórki burzowe obserwowano w drugiej części dnia, ale największa intensyfikacja zjawisk miała miejsce w godzinach późno popołudniowych i wieczornych, gdy to utworzyło się w południowej części kraju kilka silnych superkomórek burzowych, jakie niektóre z nich wykazywały cechy długożyjących. Na trasie burz z mezocyklonami obserwowano opady gradu o średnicy do 2-4,5 cm, punktowo średnica gradzin mogła sięgać 5 cm. Gwałtowne burze występowały też w nocy z wtorku na środę na południu i południowym wschodzie, wykazując się dużą aktywnością elektryczną.

Tornado, które niespodziewanie uderzyło w Bielsku Białej (woj. śląskie) uszkodziło dachy, łamał gałęzie i drzewa, niszczył także punktowo infrastrukturę drogową. Już wczoraj pojawiły się nagrania w sieci, które obrazowały nisko zawieszony lej kondensacyjny u podstawy chmury stropowej superkomórki burzowej. Dziś, tj. 23 sierpnia 2023, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy potwierdził, że przez południe Polski przeszła krótkotrwała trąba powietrzna, za którą odpowiedzialna okazała się superkomórka burzowa.

Zobacz też: Potężny upał w prognozach

Tornado w Bielsku Białej, raport ESWD, 22 sierpnia 2023

tornado pojawiło się na południu Polski
Tornado w Bielsku Białej. Raport w bazie ESWD, wizualizacja podkładu mapowego OpenStreetMap, licencja OBDL

Trąba powietrzna okazała się na szczęście słaba, o czym poinformowali specjaliści IMGW. Zbliżone informacje są podane w ESWD, gdzie raport o wystąpieniu zjawiska jest już potwierdzony. W południowej części superkomórki burzowej pojawiło się sygnatura hook echo. Największe szkody tornado poczyniło na osiedlu Karpackim, gdzie silny wiatr uszkodził dach, niszczył infrastrukturę drogową i łamał gałęzie, konary oraz drzewa.

Duża rotacja w obrębie superkomórki burzowej.

Wiatr o sile F0 w skali Fujity

Silny wiatr związany z ruchem wirowym w leju poczynił szkody w rejonie skrzyżowania alei generała Andersa z Armii Krajowej, o czym poinformowały lokalne media. Nikt nie został ranny, jak i też nie zginął. To pokazuje, że tornada w Polsce pojawiają się nie tylko nad obszarami niezurbanizowanymi, ale także nad miastami w sprzyjających warunkach, lecz częściej dotykane są wsie i małe miasteczka.

Liczba wyładowań doziemnych w minionych 24 godzinach przez detektory IMGW-PIB

silne burze nad Polską
Tornado na południu Polski, intensywne burze superkomórkowe również w nocy

Liczba wyładowań doziemnych i chmurowych w ciągu minionych 24 godzin w Polsce

tornado w Polsce
Groźne burze w nocy i tornado na południu

IMGW poinformowało i potwierdziło wystąpienie zjawiska:

Wczoraj przed godziną 20:00 czasu lokalnego (18:00 UTC) nad obszarem Bielska-Białej przeszła superkomórka burzowa. Na danych radarowych widoczne są charakterystyczne dla tego rodzaju burzy sygnatury.
⛈Mapa odbiciowości maksymalnej CMAX wskazuje na typowe cechy superkomórki burzowej: widoczny jest rdzeń komórki o silnej odbiciowości oraz rozległy obszar o zdecydowanie niższych odbiciowościach.
💨Na mapie odbiciowości radarowej na elewacji 1,5° widoczna jest sygnatura hook echo, w kształcie haka, która jest bardzo charakterystyczną cechą superkomórki burzowej. Hak znajduje się w tylnej części rdzenia superkomórki i w jego pobliżu może wystąpić trąba powietrzna.
🌬Wystąpienie mezocyklonalnej trąby powietrznej możemy potwierdzić na podstawie danych radarowych o prędkości radialnej. Na mapie z elewacji 1,5° widoczna jest typowa sygnatura wirowego ruchu powietrza, czyli obszary prędkości o przeciwnym znaku znajdujące się obok siebie.
🌀Siłę trąby powietrznej określamy na podstawie zniszczeń, jakie zostały dokonane. Wszystkie przypadki muszą być udokumentowane i zweryfikowane, aby ostatecznie potwierdzić siłę trąby powietrznej (zwłaszcza, że część zniszczeń może być dokonana przez inne zjawiska niż wir powietrza, np. przez downburst).
📶

Wstępnie skalę trąby, która przeszła nad obszarem Bielska Białej, szacuje się na F0, jednak to może ulec weryfikacji po dokładnej analizie skali szkód związanych ściśle z trąbą powietrzną.

Silne burze spowodowały znaczne szkody

Minione doby pojawiły się także liczne opady dużego gradu, które wystąpiły także w nocy, uszkadzając elewacje budynków i pojazdy. Niestety, nie brakuje doniesień o szkodach spowodowanych bardzo silnym, niszczącym wiatrem – są to połamane drzewa, zerwane dachy czy uszkodzone linie energetyczne oraz zniszczone samochody po gradobiciach, jak i też pożary od wyładowań. Drzewa blokowały także drogi. Jednostki ochotniczej i państwowej straży interweniowały przeszło 800 razy.

Na szczęście dziś w ciągu dnia burze występowały za naszą południową granicą. Jednak z prognoz numerycznych wynika, że czeka nas tylko krótka przerwa od burz i upału. Najgroźniejsze burze są prognozowane w okresie od piątku do niedzieli i mogą spowodować miejscami poważne szkody w części kraju. Jednak więcej szczegółów będziemy podawać w kolejnych dniach, gdy to wiązki prognostyczne ustabilizują się.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz