Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Trąba powietrzna uderzyła na zachodzie. Są zniszczenia. Groźna pogoda i silne burze w Europie

pogoda. silne burze


Trąba powietrzna pojawiła się dziś na obszarze Holandii. Groźna pogoda i silne burze na Starym Kontynencie.

Tornado uderzyło w Holandii

Rzadkie zjawisko jakim jest jest trąba powietrzna, pojawiło się dziś na zachodzie Europy. W okolicach miasta Apeldoorn uformowała się trąba powietrzna, która uniosła i przewróciła przyczepę kempingową. Tornado odnotowano w Beekbergen, Lieren i Klarenbeek. Drzewa zostały powalone, przyczepa kempingowa została zdmuchnięta z autostrady, raport zostanie rozszerzony – wynika z informacji podanych w ESWD, która gromadzi ze Starego Kontynentu raporty o wystąpieniu groźnych zjawisk atmosferycznych.

trąba powietrzna w Holandii
Raport o trąbie powietrznej w bazie ESWD

Trąba powietrzna pojawiła się u podstawy chmury burzowej na obszarze Holandii

Z informacji opublikowanych przez lokalne holenderskie media wynika, że trąba powietrzna pokonała kilka kilometrów zanim całkowicie zaniknęła. Na skutek wystąpienia niszczycielskiego żywiołu drzewa były wyrywane z korzeniami, dodatkowo silny wiatr uszkadzał dachy domów.

Przeczytaj również: Afrykański żar poleje się z nieba w Polsce

Oprócz uniesionej przez silny wiatr przyczepy kempingowej, która była ciągnięta przez samochód osobowych, uszkodzone zostały miejscami samochody osobowe. Z tego też powodu okoliczne jednostki straży pożarnej interweniowały, aby usunąć skutki niecodziennego zjawiska na tym obszarze. Niektóre z dróg były tarasowane przez konary i drzewa, dlatego były one przez jakichś czas nieprzejezdne. Zniszczenia, które spowodowała trąba powietrzne okazały się całkiem spore, ale na szczęście nikt nie został ranny ani też nie zginął.

https://youtu.be/Xp1k0glXTNo

Droga Woudweg w Lieren była całkowicie zamknięta z powodu czterech powalonych drzew na trasie. Zdjęcia i wideo zrobione z A1 pokazują, że w tym rejonie utworzyła się trąba powietrzną. Dodatkowo na drodze A50 przyczepa kempingowa została zdmuchnięta z drogi, blokując jeden pas ruchu. Przyczepa wylądowała do góry nogami na środkowym pasie. Powstał z tego powodu spory korek.

Trąba powietrzna w Holandii. Mogła wystąpić w obrębie superkomórki burzowej


Spore szkody po przejściu tornada

Tornado przeszło również obok szkoły podstawowej Princess Juliana w Lieren. „Drzewa zostały wyrwane z korzeniami, gałęzie wypadły, a niektóre meble ogrodowe i dachówki wyleciały w powietrze”, podsumowuje dyrektor szkoły. Silny wiatr szalał przez około dwie minuty. Na szczęście wszystkie dzieci w szkole znajdowały się w tym czasie bezpiecznie w środku. „Nic im się nie stało, ale były trochę wstrząśnięte. Kiedy to się skończyło, pozwolono im przez chwilę wyjrzeć na zewnątrz, dopóki straż pożarna nie odesłała nas z powrotem do środka dla bezpieczeństwa” – powiedział dyrektor tamtejszej placówki.

https://youtu.be/oZXReEUOabY
Raport dodany do Europejskiej Bazy Groźnych Zjawisk atmosferycznych, wraz z miejscem wystąpienia trąby powietrznej na obszarze Holandii, 4 lipca 2023 r. około godziny 9:00 czasu UTC. Źródło: ESWD, podkład mapowy OpenStreetMap
silne burze w kraju
Groźne burze w Europie i trąba powietrzna w Holandii

Niewykluczone, że była to krótkotrwała trąba powietrzna związana z mezocyklonem

Wiele wskazuje, że na tym obszarze wystąpiła krótkotrwała trąba powietrzna związana z mezocyklonem. Burze na zachodzie Europy formują się dziś na przedfrontowej strefie zbieżności wiatru oraz w zasięgu chłodnego frontu chłodnego, który zbliża się do naszego kraju od zachodu i jutro wpłynie na pogodę, przynosząc silne załamanie pogody, które postępować ma z zachodu na wschód naszego kraju. Spodziewamy się, że największa aktywność burzowa będzie występować na przedpolu frontu o charakterze chłodnym, czyli na lini zbieżności wiatru.

Zobacz też: Silny MCS i superkomórki burzowe w Polsce możliwe w Polsce. IMGW wyda alerty pierwszego i drugiego stopnia

Burze nad Europą i obszarami przyległymi, 4 lipca 2023 r., wyładowania atmosferyczne wykryte przez amatorskie detektory wyładowań

silne burze i groźna pogoda w Polsce
Trąba powietrzna i burze w Europie

Groźna pogoda w Holandii. Front, który zepsuje pogodę w Polsce zbliża się od zachodu i wpłynie jutro na aurę w kraju

Trąby powietrzne w Holandii nie są zjawiskiem częstym i średnio w skali roku występują 1-2 zjawiska tego typu. Dodatkowo tym razem przechodziło przez autostradę, gdzie podniosła i przeniosła przyczepę kempingową. Na szczęście nikt nie został ranny, jak i też nie poniósł śmierci. Poczyniła jednak szkody w drzewostanie w okolicach miejscowościach, jak i też uszkadzała dachy oraz samochody.

Silne burze dotkną naszą część Starego Kontynentu jutro i będą szczególnie intensywne w godzinach popołudniowych i wieczornych na zachodzie i centrum oraz częściowo północy naszego kraju, słabnąc po zachodzie słońca, przesuwając się dalej na wschód naszego kraju.

Prognoza burzowa dla Europy na okres od 5.07.2023 – 06:00 UTC do 6.07.2023 – 06:00 UTC według ESSL

trąba powietrzna. silne burze w kraju, możliwe gradobicia i szkody wiatrowe
Dynamiczna pogoda i silne burze prognozowane na środę dla Polski

Śledź na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz